Što je SOA prešutjela, a CIA nije: Ova prijetnja Hrvatskoj bit će sve veća

Pin It

Zbog kontinuiranog ratnog stanja na Bliskom istoku za očekivati je ponovno veći izbjeglički val prema Europi, ali isto tako i povrata prisilan ilegalnih migranata iz zapadnih zemalja prema Hrvatskoj, gdje su prvi put službeno evidentirani. 

Najnovije izvješće Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) o sigurnosnom stanju u Hrvatskoj, objavljeno nakon nekoliko godina bez izvješća, otkriva najveće prijetnje Hrvatskoj.

Zbog kontinuiranog ratnog stanja na Bliskom istoku za očekivati je ponovno veći izbjeglički val prema Europi, ali isto tako i povrata prisilan ilegalnih migranata iz zapadnih zemalja prema Hrvatskoj, gdje su prvi put službeno evidentirani. 

Uz, kako se navodi, globalne opasnosti i ruske prijetnje te špijunske operacije prema Zapadu (gdje i Hrvatska kao članica NATO saveza i Europske unije spada), navodi se, istina malo prikriveno, među ostalim, opasnost daljnje radikalizacije u Bosni i Hercegovini i Srbiji, te priljev radikaliziranih prikrivenih migranata. Navodi se kao opasnost i sve češća pojava maloljetnika, islamskih radikala, koji provode uglavnom pojedinačne napade. Kao najčešće sredstvo napada pojedinačnih, tzv. usamljenih vukova, terorista navode se hladna oružja i automobili jer su dostupniji od vatrenog oružja ili eksplozivnih naprava.

SOA, za razliku od američke CIA-e, u javnim analizama tu staje i ne ulazi u strukturu migranata i ne rangira opasnost prema zemlji porijekla migranata. Velika opasnost, o čemu  u ovome izvješću nema posebno riječi, jest odluka Srbije, čija agresivna vanjska politika izražena kroz tzv. Srpski svet, predstavlja opasnost ponavljanja četničke agresije na Hrvatsku samo po sebi, ima veze s dovođenjem stranih radnika.

Srbija se otvara afričkim zemljama

Srbija je odlučila, kao i Hrvatska, otvoriti vrata stranim radnicima i masovno afričkima. Prema neslužbenim najavama, godišnje bi u Srbiju trebalo doći oko 100 tisuća radnika iz afričkih zemalja. Trenutačno u Hrvatskoj među stranim radnicima dominiraju oni iz Nepala, Filipina, Bangladeša i Indije, naravno uz BiH, Srbiju i Sjevernu Makedoniju, ali raste i broj onih iz Egipta, Turkmenistana i sličnih azijskih zemalja.

Među ilegalnim migrantima dominiraju uglavnom oni iz Afganistana, Sirije, Turske (Kurdi) i Pakistana. U porastu je i broj iz afričkih zemalja, Burundija, Burkine Faso itd. 

U Sarajevu i Beogradu turisti postaju 'migranti'

Upravo iz tih zemalja Srbija planira popuniti svoj radni kontigent, a i dosad su, primjerice, i BiH i Srbija održavale redovne cjenovno pristupačne avio letove prema nizu afričkih zemalja, pa turisti u Sarajevu ili Beogradu na granici s Hrvatskom postanu ilegalni migranti.

Najnovije izvješće američke obavještajne službe, međutim, sagledava globalnu sliku i upozorava  na potencijalna iduća ratna i teroristička žarišta. Radi razumijevanja treba reći kako su takve procjene iznijeli i potkraj '90-tih godina prije bujanja islamskog terorizma i ratova u Afganistanu, Iraku i Siriji. Tada su Amerikanci procijenili kako niz arapskih zemalja ima prevelik postotak mlade muške populacije, koja neće moći naći posao u zemlji, a mnogi niti sklopiti brakove, te da ta populacija će tražiti egistenciju u bijegu na Zapad ili će ih režimi koristiti za ratne planove. Unatoč ispravnoj procjeni oko Afganistana i Sirije, prije svega, SAD  je bio iznenađen napadima na New York koji su kasnije rezultirali ratom protiv terorizma širom svijeta i više od dva desetljeća američke borbe protiv islamskog terorizma.

Kineska opasnost za svjetski mir

Tada su Amerikanci, dakle, prije 20-ak godina procijenili kako će Kina s obzirom na tadašnju politiku jednog djeteta (uglavnom muškog) postati najveća prijetnja miru u svijetu za 20-30 godina (dakle u idućih najviše pet godina), jer također postoji velik udio u populaciji mladih muškaraca koji ne mogu zaključiti brak, odnosno koje režim može angažirati za ratne operacije. Kako se kasnije ispostavilo da su u kineskim provincijama obitelji potajno ipak imale više djece, i to ženske, koje nisu prijavljivale vlastima, napravljena je korekcija procjene, ali kineska prijetnja svjetskom miru na vrhuncu će biti upravo krajem ovog desetljeća.

Afganistan trajno ostaje žarište terorizma

Američke procjene temelje se na podacima Ujedinjenih naroda koji kažu kako trenutačno u Africi nalazi devet od 10 država s najmlađom populacijom. Postotak maloljetnih u Srednjoafričkoj Republici je veći od 56 posto, Niger, Somalija, Mali, Čad i DR Kongo imaju čak 53 posto maloljetne populacije. Burundi više od 51 posto, kao i Mozambik, dok Angola i Uganda imaju više od 50 posto. Afganistan ima gotovo 50 posto.

Jasno je, dakle, da će ove afričke zemlje u idućem desetljeću ostati poprište ratova i kriznih žarišta, ali i potencijalni izvozni rizik opasnosti. Radi se o stotinama milijuna mladih ljudi, koji egzistenciju neće uspjeti naći u svojim zemljama, a mnogi od njih već su ili će uskoro postati radikalizirani. Postotak malodobne populacije u Afganistanu govori kako se globalni (američki) rat protiv terorizma pak ne bliži svome kraju.

direktno.hr