Zadnji komentari

Ideološko informativna batina s dva kraja

Pin It

Mediji i mentalno zdravlje: Trivijalizacija dovodi do click-baitova na  uznemirujuće sadržaje

Prije neki dan, njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier, proglasio je internetsku platformu MuskX u vlasništvu kontroverznog Elona Muska prijetnjom njemačkoj demokraciji. Razlozi za takvu kvalifikaciju kriju se u kritikama upućenima njemačkim vlastima opetovano objavljivanima na X-u, ali i u tekstu Elona Muska nedavno objavljenom u njemačkom Die Weltu

u kojem se njemačku vladu naziva glupom, a spas za tu državu vidi u politici stranke AfD.

Njemačke vlasti, koje se kao i većina tamošnjih stranaka te medija vode politikom isključivanja AfD-a iz političkog života, zbog spomenutih su se teza digle na stražnje noge, pogotovo zbog činjenice da je kritiku njemačkih vlasti izrekao stranac. Sve je to, smatraju glavne političke stranke i glasila u Njemačkoj, nedopustivo miješanje u unutarnje stvari jedne zemlje.

Svijet kao globalno medijsko selo

Opisani je događaj pokazatelj rastućeg i sve opsežnijeg utjecaja javnih glasila koja zahvaljujući razvoju tehnologija sve lakše prelaze međudržavne granice. U staro medijsko doba kad su se informacije širile tiskanim medijima nije bilo moguće izravno ostvariti politički utjecaj na stranu zemlju, jer novine su se prodavale samo unutar prostora u kojem su globmogle biti dostavljene na vrijeme prije nego zastare. Osim toga tu su bile i jezične prepreke i zbog toga otežano razumijevanje novinskih sadržaja u državama drugog govornog područja. Iako je nešto stranih izdanja uvijek prelazilo međudržavne granice takve je razmjene u konačnici bilo lako kontrolirati i po potrebi zaustaviti pooštrenim nadzorom poštanskog prometa.

Potom su se pojavili elektronski mediji, radio pa zatim televizija, ali i njihovo je širenje bilo dosta komplicirano jer je podrazumijevalo izgradnju jakih odašiljača i mrežu pojačivača koji su dalje prenosili signale, a te su objekte (samo na svom prostoru) opet gradile države ili privatne korporacije unutar pojedinih zemalja, pa su medijski utjecaji izvan državnih granica opet bili ograničeni. Stvar se u znatnoj mjeri promijenila uvođenjem satelitske tehnologije kad je signale bilo moguće odašiljati diljem svijeta ali to je bilo povezano s troškovima, jer satelitski si "tanjur" nije mogao priuštiti svatko.

Globalizacija gospodarstva i društvene promjene

Nastankom digitalnih tehnologija događa se konačni obrat. One su kao i satelitska tehnologija već u svom nastanku globalno usmjerene. Ali osim toga one su i znatno jeftinije, jednostavne za rukovanje, a pojavom dobrih automatskih prevoditelja nestala je i prepreka razumijevanja stranih jezika. Danas su sve informacije praktički dostupne svima i svugdje. Sama digitalna tehnološka osnova ne bi, međutim, bila dovoljna da se nije dogodio i odgovarajući preobražaj društava. Naime države, pogotovo one zapadne, zbog potrebe su organiziranja globalizirane proizvodnje i trgovine dobara, uklonile veliku većinu administrativnih prepreka za kruženje kako informacija, tako i dobara ali i ljudi. Ta se preobrazba odvijala pod imenom širenja ekonomskih te ljudskih prava i sloboda (među kojima je sloboda novinarstva uzdignuta na pijedestal nedodirljivosti). Potonja je bila neupitna sve dok je zadovoljavala interese razvijenih država koje su čitav taj proces i pokrenule.

Bumerang slobodnog protoka informacija

Drugim riječima sve je bilo u redu dok je protok informacija bio jednosmjeran, odnosno dok su bogate svjetske države nametale svoje gospodarske, političke, ideološke, kulturološke, informativne sadržaje drugima. Batina sektaški tumačenih ljudskih prava bila je važno sredstvo međunarodnih ucjena u cilju provođenja interesa velikih država, a sve pod imenom navodno neupitnog općeg dobra. Hrvatska je proživjela blagodati takvog "posebnog tretmana" režima ljudskih prava, a i danas je, iako u manjoj mjeri, izložena takvim utjecajima. Sjetimo se devedesetih i međunarodnih centara moći koji su i prije digitalne ere i mogućnosti koje ona nudi, za Hrvatsku izgradili čitavu mrežu inozemnih i visoka tehnologijaunutarnjih institucija udruga i medija koji su zajednički usmjeravali hrvatski razvoj i prisiljavali nas na prihvaćanje izjednačavanja krivnje za rat, na proglašenje agresorom u BiH, na jačanje "antifašističkih" tradicija, omalovažavanje "etničkih" identiteta, sve u cilju stvaranja preduvjeta za neko novo planirano zapadnobalkansko povezivanje.

Zadnjih smo godina svjedoci da su velike svjetske sile same počele padati u zamku informativnih mreža koje su izvorno bile zamišljene kao batina za discipliniranje drugih. Međutim, digitalno je doba u međudjelovanju s opisanim društvenim promjenama proizašlim iz radikalno ljevičarski pojmljenih sloboda i ljudskih prava, otvorilo mogućnost da se ideološko informativna batina okrene protiv njih samih. Jednom uspostavljene kanale "slobodnog" novinarstva i otvorenih društava koje su donedavno okupirali isključivo lijevi sektaši, počeli su koristiti i desničari i konzervativci. To je otvorilo prostor za donedavno nepojmljive sukobe između velikih sila koje sada jedne druge optužuju za miješanje u unutarnje stvari drugih država, koristeći rječnik koji su u obrani od zapadne političke i ideološke ekspanzije, donedavno koristili samo vođe autoritarnih sustava.

Zanimljivo je bilo gledati kako su Amerikanci negodovali protiv neumjesnog miješanja europskih liberala u tijek američkih izbora, ili kako Nijemci negoduju što se Elon Musk, također neprimjereno miješa u stvari o kojima trebaju odlučiti Nijemci, tako da ovih dana svjedočimo kako u praksi izgleda ostvarenje one narodne izreke o batini koja ima dva kraja. A kako li bi se građani navedenih država tek osjećali da su bili izloženi onakvom pranju mozgova kakvom su tijekom procesa pristupanja zapadnim integracijama podvrgnuli nas u razdoblju nakon Oluje pa sve do ulaska u EU? Što se u tek neznatno smanjenoj mjeri nastavlja i danas...

Egon Kraljević/hkv.hr