Priprema li se DP pogaziti riječ koju je dao biračima?
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 13 Lipanj 2024 14:03
Naime, Penava se osvrnuo i na prvi sastanak vladajuće koalicije, najavivši da će DP napraviti svojevrstan korak nazad, kao zalog stabilnom funkcioniranju većine, uvažavajući taj kut Plenkovića i HDZ-a, ali i svih drugih koalicijskih partnera, da manjine trebaju određivati tko će voditi Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, iako ne dijele taj stav.
Glavna politička vijest u srijedu očito je konferencija predsjednika Domovinskog pokreta (DP) Ivana Penave u kojoj je najviše bilo riječi o aferi "Ferrari" eurozastupnika Stjepe Bartulice. Međutim, gotovo je svima promaknula bitnija i važnija informacija koju su čelnici stranke istaknuli na konferenciji za medije.
Naime, Penava se osvrnuo i na prvi sastanak vladajuće koalicije, najavivši da će DP napraviti svojevrstan korak nazad, kao zalog stabilnom funkcioniranju većine, uvažavajući taj kut Plenkovića i HDZ-a, ali i svih drugih koalicijskih partnera, da manjine trebaju određivati tko će voditi Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, iako ne dijele taj stav.
"Napravili smo kompromis da ćemo vidjeti tko je to ime. Ako to ime bude bilo tko tko nije član SDSS-a, DP-u je to prihvatljivo. Ako će se raditi o članu SDSS-a kao predstavniku političke stranke, DP i naši saborski zastupnici će biti protiv toga. Uz razumijevanje stava ostatka vladajuće većine da tu priču podrže sukladno svojim stavovima i vrijednostima", kazao je Penava odmah na početku obraćanja.
Pojasnio je da nemaju ništa protiv nijedne manjine, ali imaju puno toga što žele učiniti na zaštiti vrijednosti Domovinskog rata i zaštiti ljudskih prava, te su dobili podršku partnera na dvije teme koje su civilizacijski doseg i norma. Jedna uključuje muzej koji će se baviti totalitarnim režimima, pri čemu, napominje, jednako tretiramo i fašizam i komunizam i nacizam.
Ono što je trebala biti glavna tema
Druga je tema izmjena Zakona o grobljima kako bi se uklonili četnički spomenici s područja RH, najavio je Penava. I budimo iskreni to je tema, koja je većini javnosti promakla, a koja zanima mnoge naše građane. Komentirajući ulogu Povijesnog muzeja objasnio je i kako misle promijeniti Zakon o grobljima.
"Nisu bez veze tu heroji Vukovara, riječ je o gradu koji je najviše stradao u Hrvatskoj, uvažavajući kolege iz Škabrnje, Siska, Petrinje, itd. Nije tu samo Ivica Kukavica, već je tu i Maja Naranča i Ivica Mesić, koji će biti radni tim koji će se baviti izmjenama Zakona o grobljima, koji je pod ingerencijom Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, gdje je cilj i namjera micanje četničkih spomenika iz Republike Hrvatske. Najviše tu bode oči mauzolej Vukašinu Šoškočaninu koji stoji u Borovu Selu", rekao je predsjednik stranke.
"Cilj nam je raskrstiti kroz zakonske promjene sa srpskim svetom, nekad s velikosrpskim pitanjem. Naš je zadatak i na to smo spremni da nakon 30 godina uklonimo te veze i ta pitanja. Želimo uspostaviti stabilnost domovine kroz zakonske i druge pravne procedure i tako ispuniti sve zacrtane programske planove i ciljeve", rekao je Penava i dodao da su Tomislav Josiću, Stipi Mlinariću i Ivici Kukavici (istaknutim članovima DP-a) četnici ubili članove obitelji, zbog čega je tema velikosrpske agresije na Hrvatsku nešto o čemu su oni pozvani govoriti.
'Nemamo problema s četničkim grobovima, ali imamo...'
"Što se tiče četničkih spomenika, to nema nigdje u Hrvatskoj da na njima piše da su poginuli za srpsku zemlji i pokopani su na srpskoj zemlji. Ovo nije trebala dozvoliti nijedna vlast. Mislim da je došlo vrijeme da imao muzej komunističkih zločina. Prije nekoliko mjeseci su u Brdovcu pronađena 202 kostura", naglasio je Mlinarić te dodao:
"Ta iskapanja je radila njemačka država i oni su iskopali pet svojih vojnika i pokopali ih na dostojanstvenom njemačkom groblju na Mirogoju. Svi imaju pravo na dostojanstven pokop i na grob. Ista stvar je i s četničkim grobovima, nemamo problem s time, ali imamo problem da na njima piše da su poginuli za srpsku zemlju i za srpsku stvar". "Godinama smo razgovarali s vladajućima o četničkim grobovima, ali evo sad smo mi došli na vlast i imamo priliku da to promijenimo. Svi su nam govorili da to ne mogu dirati, jer moraju mijenjati zakon", rekao je Josić.
"Nisu htjele imati prijepore s drugim vlastima. Nitko nema ništa protiv spomenika na ćirilici, ali imamo problem sa spomenicima na kojima kip ima šajkaču i dva redenika i gdje piše da su ga ustaše ubile 1991. godine. Mi smo svjesni da ne možemo promijeniti sve, ali za četiri godine možemo promijeniti puno toga što nam je bitno, a ako dobijemo više vremena, moći ćemo i još više toga napraviti", nadodao je Tomislav Josić. Detalje kada će se krenuti izmjene i dopune Zakona o grobljima kako bi se zabranili četnički spomenici za sada iz stranke nisu otkrili. Međutim, vrlo vjerojatno na to nećemo dugo čekati.