Zašto Boris Milošević nije u zatvoru?
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 04 Rujan 2024 15:06
SDSS-ov Milošević prozvao Bulja zbog zabrane izložbe: Narušava međuetničku atmosferu
Nakon što je Miro Bulj obustavio održavanje izložbe u Sinju koju financira Srpsko narodno vijeće, oglasio se potpredsjednik Glavne skupštine SDSS-a Boris Milošević. Poručio je kako se “narušava međuetnička atmosfera u društvu”.
Izložba “Susret na tromeđi” autorice Inie Herenčić trebala je biti postavljena u Galeriji Sikirica u Sinju. No njeno održavanje obustavio je gradonačelnik Miro Bulj. Razlog tomu je financijska potpora SNV-a.
“U Sinju zabranjena izložba o običajima Srba u Hrvatskoj. Ovom zabranom se grubo krši Zakon o suzbijanju diskriminacije, ali to nije najgora stvar. Zabrana je odjeknula čime se dalje narušava međuetnička atmosfera u društvu i daje ideja i inspiracija daljnjim zabranama. Mnogi će aplaudirati, ali ljudski, ovo je pogodak uništa”, napisao je Boris Milošević.
Bulj: Neka SNV organizira izložbe gdje god hoće, ali ne u prostorijama Grada Sinja
U priopćenju za javnost, Bulj je naglasio da, iako je veliki protivnik bilo kakvih zabrana, kao gradonačelnik mora uzeti u obzir osjećaje svojih sugrađana te poštovati temelje na kojima je uspostavljena moderna hrvatska država. Dodao je da ne može dopustiti izložbu koji financira SNV jer mora voditi računa o poštivanju Domovinskog rata.
“Ako Andrej Plenković i HDZ mogu podržavati Pupovca, to ne znači da ćemo mi ostali to tolerirati i na to šutjeti”, rekao je.
Podsjeća da Srpsko narodno vijeće, jedan od donatora izložbe čije je održavanje planirano za 4. rujna, izdaje tjednik Novosti koji, kako Bulj navodi, “iz tjedna u tjedan pljuje po hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi. Dok Savjetom tog istog Srpskog narodnog vijeća predsjedava notorni Dejan Jović. Jović se složio na društvenim mrežama s izjavom Pere Kvesića da je Hrvatska, ne samo propali projekt, nego da je i sama zamisao stvaranja Hrvatske bila ‘retardirana i nakaradna’”.
“Neka SNV organizira izložbe i manifestacije gdje god hoće, pa i u slobodnom Sinju, u kojem ni u vrijeme korone nije bilo zabrana, ali u prostorijama i institucijama Grada Sinja, dok sam ja gradonačelnik i dok imam povjerenje građana, neće!”,” istaknuo je Bulj.
Tko je Boris Milošević?
Milošević, koji se prvi pobunio protiv Buljeve odluke, često se nađe uvrijeđen pa Hrvate nerijetko optužuje za ustaštvo i govor mržnje. Prošle je godine u Saboru rekao “kako se često na nogometnim utakmicama čuje govor mržnje kao i da je taj govor često usmjeren prema Srbima, a da se takve nogometne utakmice ne prekidaju”. Zbog ustaške zastave na Rujevici prozvao je i HNS, suce i komentatore da ignoriraju govor mržnje.
I ranije je upozoravao na “na poruke mržnje, o povicima na utakmicama, o grafitima koji postaju sve ogavniji”. Optužio je da je sve “to rezultat relativizacije i normalizacije ustašluka i pokliča mržnje”.
U intervjuu 2020. govorio je o pozdravu “Za dom spremni”.
“Ono što očekujem od Vlade u kojoj bih trebao sam sjediti je da napravi iskorak u tom pogledu. Nemam iluzija da će biti apsolutne zabrane, mada bih osobno volio da idemo prema kaznenom tretiranju tog pozdrava. Ono što očekujem jest da taj pozdrav neće imati pravo javnosti izvan iznimki koje je utvrdilo Vijeće za suočavanje prošlošću jer ni to se ne poštuje. Već to bih smatrao velikim korakom naprijed jer sadašnja situacija, gdje stavovi Visokog prekršajnog suda u slučaju Thompsona ili postupanje Državnog inspektorata proširuju te iznimke, nije dobro. Šalju se zbunjujuće poruke javnosti”, kazao je za Večernji list.
I na N1 se obrušio na Thompsona i ZDS.
“Ne može ZDS biti govor mržnje, a u toj pjesmi da ne bude govor iz mržnje… Zar se zaboravlja da je riječ o pjevaču koji je javno izražavao simpatije prema NDH i Paveliću, koji je pjevao o Jasenovcu i Gradišci Staroj?”, kazao je.
Napadi na GI Narod odlučuje
Milošević se obrušio i prije nekoliko godina na referendum GI Narod odlučuje. Rekao je kako je to politički referendum usmjeren na manjine.
Podsjetimo, inicijativa je u referendumskom pitanju predlagala da zastupnici manjina više ne mogu glasati o Vladi i proračunu. Ovaj se zahtjev temelji na zaštiti načela demokratičnosti i jednakosti biračkog prava. Naime, glasovi pripadnika nacionalnih manjina koji glasaju u posebnoj izbornoj jedinici, i za koje je cijela Hrvatska jedna izborna jedinica, vrijede i deseterostruko više nego glasovi ostalih birača koji glasuju u prvih deset izbornih jedinica). Njihovo nesudjelovanje u tim odlukama ni na koji način ne zadire u zaštitu prava manjina u Republici Hrvatskoj, no Milošević je tvrdio suprotno.
“Taj referendum i cijela ta procedura i namjera je po meni izrazito antimanjinska i uperena prvenstveno na srpsku nacionalnu manjinu, ne gledam na nju blagonaklono. Imao sam prilike govoriti u saboru i govorit ću u saboru kad bude rasprava na tu temu.
Već smo dosta tinte potrošili ali kako ja to gledam to je čisti politički referendum usmjeren na manjine, jer manjine su kad su predmet referenduma automatski gube”, rekao je Milošević tijekom prikupljanja potpisa za referendum GI Narod odlučuje.