Plenki će dovesti zamjenika glavnog tajnika NATOa da kaže Hrvatima kako moraju glasati

Pin It

Novi datum izglasavanja još se ne zna, a HDZ je predložio sazivanje nove sjednice Odbora za obranu Hrvatskog sabora na koju bi došao zamjenik glavnog tajnika NATO-a koji bi “razjasnio” što je NSATU.

Ovih dana traje žestoka rasprava o slanju hrvatskih vojnika u NATO-ovu misiju NSATU. Dok vladajući na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem tvrde da se tako neće ući u sukob s Rusijom, predsjednik države Zoran Milanović, ali i dio oporbe misle drugačije. Sabor je o tome raspravljao ovoga tjedna, no glasanje koje se trebalo održati u petak, odgođeno je.

Što je NSATU?

Na summitu NATO-a u Washingtonu u srpnju ove godine odlučeno je formiranje zapovjedništva za planiranje, koordinaciju i organiziranje isporuke sigurnosne pomoći za Ukrajinu. Kako su tada najavili, cilj je postaviti sigurnosnu pomoć Ukrajini na trajne temelje, osiguravajući pojačanu, predvidljivu i koherentnu potporu.

NATO-ova sigurnosna pomoć i obuka za Ukrajinu (NSATU) ima tri glavna fokusa djelovanja: nadgledati obuku ukrajinskih oružanih snaga u objektima za obuku u savezničkim zemljama; pružiti potporu dugoročnom razvoju Oružanih snaga Ukrajine te pružiti potporu Ukrajini kroz planiranje, koordinaciju donacija sa saveznicima i partnerima, prijenos materijala za sigurnosnu pomoć i popravak opreme.

Čelnici NATO-a istaknuli se da se radi o aktivnosti koja će podržavati samoobranu Ukrajine u skladu s Poveljom UN-a te da neće, prema međunarodnom pravu, učiniti NATO stranom u sukobu.

Sjedište projekta je u američkoj vojnoj bazi u njemačkom Wiesbadenu. NSATU bi se trebalo sastojati od oko 700 pripadnika iz zemalja članica NATO-a i odabranih partnera.

Kako je ranije najavio predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a, admiral Rob Bauer, NSATU bi trebao započeti s radom krajem ove godine. No, hoće li tamo biti i hrvatski vojnici, još uvijek nije poznato. Štoviše, ova tema postala je poligon za političku borbu i prepucavanja vrha države.

Milanović nije dao suglasnost

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović od početka tvrdi da će se misija NATO-a odvijati i na teritoriju Ukrajine. Vlada Republike Hrvatske prošlog je mjeseca zatražila od Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske prethodnu suglasnost na prijedloge odluka o sudjelovanju pripadnika OSRH u misijama, operacijama i aktivnostima NATO-a, Europske unije i Ujedinjenih naroda. Milanović je da suglasnost za 12 od 13 odluka. Suglasnost nije dao za sudjelovanju pripadnika OSRH u NATO aktivnosti za sigurnosnom i obučnom potporom Ukrajini (NSATU).

“Vlada želi poslati pripadnike OSRH u misiju potpore Ukrajini, ali provedba takve odluke u nadležnosti je Predsjednika Republike kao Vrhovnog zapovjednika OSRH i on je u okviru svoje ustavne nadležnosti odlučio da neće dati prethodnu suglasnost na odluku o sudjelovanju pripadnika OSRH u takvoj misiji koja može potencijalno štetno djelovati na nacionalne interese Republike Hrvatske. Prema Ustavu, Vlada može zatražiti od Hrvatskog sabora glasanje o predloženoj odluci i ako Vladin prijedlog odluke dobije podršku dvije trećine saborskih zastupnika, odluka će stupiti na snagu i Predsjednik Republike će je poštovati”, priopćeno je iz Ureda PRH 1. listopada.

Milanovićevo objašnjenje za odbijanje ove odluke temelji se na tome da napada na Ukrajinu ne predstavlja napad na neku od članica NATO-a te stoga ne postoji ni međunarodno-pravna obveza sudjelovanja Republike Hrvatske u aktivnostima koje bi je povezale s tim ratom. Hrvatska, kao i sve druge države članice, sama odlučuju hoće li i na koji način sudjelovati u toj aktivnosti.

“Hrvatska pomaže i pomagat će i dalje Ukrajini, ali ta pomoć ne može biti bilo kakav oblik sudjelovanja pripadnika Hrvatske vojske. Svako drugo sudjelovanje, poglavito ono koje bi podrazumijevalo sudjelovanje hrvatskih vojnika predstavlja izlazak iz okvira nacionalnog interesa Republike Hrvatske i potencijalno ugrožava njene građane. Mnogi veliki ratovi, započeli su i nepromišljenim logističkim ili savjetničkim misijama koje su se kasnije pretvarale u vojne intervencije, a potom i u velike ratne sukobe”, poručio je tada Milanović.

Plenković tvrdi da hrvatski časnici neće u Ukrajinu

Iz Vlade RH pak poručuju da Milanović laže te da vojnici neće prijeći na teritorij Ukrajine. I sam NATO je u najavi aktivnosti istaknuo da to njega neće uvući u sukobu.

“Sudjelovanjem u aktivnostima NSATU-a sveukupno bi do pet hrvatskih časnika, u razdoblju od 2024., 2025. i 2026., otišlo u Wiesbaden, koji se nalazi u Njemačkoj, a ne u Ukrajini. Nije niti predviđeno slanje hrvatskih vojnika u Ukrajinu, a Milanović je jedino ‘spriječio’ pridruživanje pet ili manje hrvatskih časnika zapovjedništvu NSATU-a u Njemačkoj! Pritom njihova uloga tamo bila bi primarno logistička potpora i koordinacija donacija opreme i sredstava za Ukrajinu. Sama uspostava NSATU-a ima svrhu objedinjavanja i usklađivanja aktivnosti koje države članice NATO-a već rade, osobito u pogledu pružanja vojne pomoći, koju Hrvatska redovito pruža bilateralnim putem Ukrajini”, odgovorili su iz Vlade Milanoviću.

Rasprava se nastavila kroz cijeli mjesec, a u utorak je o tome raspravljao Sabor. Većina oporbe nizala je argumente protiv odluke da se hrvatski vojnici pridruže NSATU-u. Dok je Anušić tvrdio da vojnici neće odlaziti na teren Ukrajine, premijer Plenković najavio je da će ipak nekoliko NATO-ovih časnika iz misije NSATU biti u Ukrajini, za vezu, ali da to neće biti hrvatski vojnici.

Odgođeno glasanje

Nakon burne rasprave, predsjednik Sabora Gordan Jandroković u četvrtak je izjavio kako Sabor ipak u petak neće glasovati o aktivnosti NSATU.

“S obzirom na sve laži i manipulacije koje su se govorile svih ovih zadnjih dana i optužbe na račun Vlade da želi poslati hrvatske vojnike u Ukrajinu, da se Hrvatska uvlači u rat s Rusijom, to odbacujem još jednom, rekao je Jandroković. Nećemo glasovati o aktivnostima NATO-ove vojne misije NSATU niti o odlasku dva časnika u Njemačku, a ne hrvatskih vojnika u Ukrajinu”, rekao je Jandroković.

Novi datum izglasavanja još se ne zna, a HDZ je predložio sazivanje nove sjednice Odbora za obranu Hrvatskog sabora na koju bi došao zamjenik glavnog tajnika NATO-a koji bi “razjasnio” što je NSATU.

narod.hr