Koje su (problematične) udruge uključene u rad Tomaševićevog Centra dobrodošlice?
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 04 Studeni 2024 14:12
Udruge koje su uključene u aktivnosti Centra su: Isusovačka služba za izbjeglice, Centar za kulturu dijaloga, Are You Syrious?, Udruga bez granica, Crveni križ, Centar za mirovne studije, Rehabilitacijski centar za stres i traumu i Inicijativa centar za edukaciju.
Tomašević je u rujnu otvorio Centar dobrodošlice (One Stop Shop) za strance, migrante, izbjeglice i strane radnike. U prvih mjesec dana Centar je posjetilo 30-ak stranaca, uglavnom izbjeglica iz Ukrajine. Projekt je ostvaren suradnjom Grada Zagreba, UNHCR-a i Europske unije. Međutim, uključene su i udruge civilnog društva. Neke od njih povezane su sa strankom Možemo, a mnoge imaju i političku agendu. O kojim je udrugama riječ?
Udruge koje su uključene u aktivnosti Centra su: Isusovačka služba za izbjeglice, Centar za kulturu dijaloga, Are You Syrious?, Udruga bez granica, Crveni križ, Centar za mirovne studije, Rehabilitacijski centar za stres i traumu i Inicijativa centar za edukaciju.
Udruge JRS i CKD
Prva navedena je udruga je „međunarodna katolička humanitarna organizacija, prisutna u više od 50 zemalja u svijetu, dok u Hrvatskoj djeluje od vremena Domovinskog rata. Misija Isusovačke službe za izbjeglice (JRS) je pratiti, služiti i zagovarati prava izbjeglica i svih prisilno raseljenih osoba“. Međutim, rade i s migrantima čiji se status ne može definirati kao izbjeglički.
Centar za kulturu dijaloga (CKD) svoje urede ima diljem Hrvatske. Financirana je i javnim sredstvima, a od Grada Zagreba ove je godine dobila 6150 eura. Misija CKD-a je zaustaviti „val ekstremizma i neprihvaćanja drugih i drugačijih“. Vrijeme u kojem živimo obilježeno je „rastućim radikalizmom, gdje govor mržnje neprestano podgrijava ksenofobiju i rasizam“, piše na stranicama udruge. Izvršna direktorica udruge je Nejra Kadić Meškić. Za sebe kaže kako je feministica i muslimanka.
Udruga ima izrazit muslimanski karakter. Neki od važnijih projekata su: Balkanska omladinska škola, Omladinska škola liderstva i dijaloga i Vjerski odgoj u vrtiću. Obilježava i svjetski dan hidžaba. Omladinska škola provodi se u suradnji s Islamskom zajednicom u Hrvatskoj i uz podršku Ureda za tursku dijasporu i srodne narode Vlade Republike Turske.
‘Problematične’ organizacije: Are You Syrious? i CMS
Nadalje, udruga Are You Syrious? osnovana je u ljeto 2015. u jeku velikog migrantskog i izbjegličkog vala potaknutog ratom u Siriji. Riječ je o međunarodnoj udruzi koja djeluje i u Hrvatskoj. Zalaže se za „otvorene granice“. Zatim, za sebe kaže kako je ujedno i medij te „zagovaračka“ grupa. U Hrvatskoj vode besplatnu trgovinu za izbjeglice i ostale „neprivilegirane skupine“.
Udruga je i politički obojena. Vidljivo je to iz objava na društvenim mrežama. Naprimjer, na godišnjicu masakra židovskog stanovništva 7. listopada od strane terorističke skupine Hamas izostala je osuda i sam spomen tog čina, no izraelski rat je okarakteriziran kao genocid. Iako nije izričito spomenut, Hamas je ocijenjen kao „narodnooslobodilački pokret“.
Udruzi je ove godine Tomašević dao gotovo 20 000 eura. Puni naziv ove organizacije u Hrvatskoj jest: „Zemljani – Are You Syrious“. Osim što zagovara „otvorene granice“, njezina djelatnost je i vrlo upitna pred zakonom. Jedan od volontera udruge kažnjen je 2018. zbog pomaganja skupini migranata da ilegalno prijeđu hrvatsku granicu u mjestu Strošinci. Također, vrlo često kritiziraju hrvatsku policiju i optužuju je za nasilje nad ilegalnim migrantima. S druge strane, od te iste policije traže da ih uključi u aktivnosti pomaganja ilegalnim migrantima!
Ovoj potonjoj udruzi bliska je ona iz koje su potekli članovi stranke Možemo Sandra Benčić i Gordan Bosanac. Riječ je o Centru za mirovne studije (CMS). Kao i udruga Are You Syrious?, CMS redovito optužuje hrvatsku policiju za postupanje prema migrantima. Zatim, i ova je udruga veliki zagovornik palestinske države. Također, izraziti je protivnik vojnog roka, a kao važnu vrijednosti ističe antifašizam.
Pod krinkom ljudskih prava udruga djeluje izrazito politički. Kao i udruga Syrious, istovremeno napadaju policiju i od nje traže pristup Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu. Ove godine, CMS-u Tomašević je omogućio 14 100 eura gradskog novca.
Ostale udruge
Zatim, na red dolazi i Udruga bez granica. Riječ je o udruzi sa sjedištem u Drenovi (Rijeka). Udruga se bavi lokalnom kulturom, poviješću, novim tehnologijama i održivim razvojem. Za razliku od ostalih udruga koje smo dosad spomenuli, ova udruga, sudeći po internetskoj stranici, ne bavi se migracijama, izbjeglicama i pitanjem azila. Svejedno, uključena je u aktivnosti Centra dobrodošlice. Posebno pak ne treba ni predstavljati Crveni križ s čijom djelatnošću je javnost itekako dobro upoznata. Kada su u pitanju prirodne katastrofe ili bilo kakve druge nesreće i nepogode, Crveni križ jedna je od prvih organizacija na terenu.
Rehabilitacijski centar za stres i traumu (RCT) udruga je koja postoji već 30 godina. RCT za sebe kaže kako je: „neovisna, neprofitna organizacija civilnog društva koja pruža stručnu psihološku podršku i podršku u socijalnom uključivanju osobama s manje prilika i mogućnosti. Pružamo usluge psihosocijalnog savjetovanja i podrške u cilju osnaživanja osoba koje imaju ograničene prilike i mogućnosti za ostvarivanje vlastitih potencijala. U zajednicama s manje mogućnosti razvijamo socijalne usluge i zagovaramo unapređenje njihove dostupnosti i kvalitete. Zagovaramo unapređenje politika u području socijalnog uključivanja i pružanja socijalnih usluga.“.
I na kraju, u Tomaševićev Centar uključena je i Inicijativa centar za edukaciju. Riječ je o udruzi koja “njeguje kulturu učenja engleskog jezika kroz praktične radionice, edukacije i aktivnosti koje su dostupne svim članovima”. Posebno su orijentirani prema azilantima, migrantima i strancima. Surađuju i s Isusovačkom službom za izbjeglice. Od Grada Zagreba ove godine udruga je dobila 11 150 eura.