Možemo o korupciji Beroša, no što je s Tomaševićevom dodjelom novca udrugama bliskim stranci?
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 24 Studeni 2024 19:02
Prošlog tjedna, zbog sumnje na korupciju u nabavci uređaja za bolnice, uhićen je i s pozicije ministra zdravstva smijenjen Vili Beroš. Stranka Možemo i njezina perjanica Ivana Kekin, po struci psihijatrica, ovaj slučaj nastoje maksimalno iskoristiti u svoju korist, predstavljajući se javnosti kao stranka imuna na korupciju i bilo kakve moralno i etički upitne radnje.
Međutim, u isto vrijeme dok Benčić i Kekin vode strastvene i vatrene govore pred medijima i saborskim zastupnicima, u Gradu Zagrebu Tomašević nastavlja dijeliti javni novac svojim članovima, simpatizerima i glasačima u civilnom društvu. To licemjerje sve češće prokazuju i obični građani na društvenim mrežama, najviše na X-u!
Ivana Kekin, nakon kratkotrajne stanke povodom Dana sjećanja, nastavlja od afere Beroš praviti medijsku senzaciju i reklamu za Možemo. U jednom od posljednjih videa koje je snimila, Kekin govori o pretakanju javnog novca u privatne džepove. Pritom misli na džepove Dragan Primorca i Vilija Beroša. No što je s privatnim džepovima, primjerice, Teodora Celakoskog, Irene Borovine, Miljenke Buljević ili Marije Krnić? Ima li tu elemenata za neku istragu?
Možemo i javni novac
Jedan od istaknutijih članova stranke Možemo Teodor Celakoski pokretač je udruge Multimedijalni institut kojoj je Tomašević dao desetke tisuća eura. Irena Borovina vodi udrugu Vestigium. Toj je udruzi ove godine gradonačelnik dao više od 50 000 eura. Marija Krnić je gradska zastupnica Možemo i članica udruge i programska koordinatorica Kooperative. Njezina je udruga dobila gotovo 10 000 eura. Deseci tisuća eura otišli su i Miljenki Buljević, članici Možemo koja je ujedno i predsjednica udruge Kulturtreger.
Niz je takvih primjera. O tome mainstream mediji ne pišu. Narod.hr o tome redovito izvješćuje javnost, a pozornost na to nam skreću sami građani. Primjerice, Nikita Stoja. Takozvano građansko novinarstvo sve se više razvija, a sama platforma X postaje glavno mjesto informiranja.
Bujas: Sada prozivaju Beroša, a podržavali su ga u lockdownu
Tako je, primjerice, Hrvoje Bujas o licemjerju stranke Možemo na X-u napisao: „Degutantno mi je kako Benčićka i Kekin pokušavaju ušićariti političke poene na Berošu, te sitne bleferice sada parazitiraju na otkrivenoj korupciji Beroša, kojeg su mnogi daleko prije možemosa prozivali, a oni su ga čak u doba lockdowna podržavali… k tome, nisu ni ti čistunci, što USKOK i DORH napokon ne raščiste natječaje Grada Zagreba i milijune podijeljene članovima njihove stranke i simpatizerima… a tek su počeli…“.
Bujas je privatni poduzetnik. O sebi na X-u kaže i da je: „Za one koji se bore za istinu, ma kakva god ona bila, a protiv dvoličnih politikanata u svim opcijama“.
Pozornost je Bujas skrenuo i na stranku iz koje je potekla Ivana Kekin. Evo što je napisao: „A što doista misli Kekin o privatnom vlasništvu i poduzetništvu očitava zapravo “ušminkan” program Nove ljevice, lijeve ruke Možemosa. ”Nova ljevica zalagat će se za Novi socijalizam koji je postkapitalistički, demokratski i sveuključujući. Postkapitalistički jer uključuje odbacivanje dogme o neprikosnovenosti tržišta i privatnog vlasništva, prihvaća efikasnost i ekonomičnost kao mjerila vrijednosti te uvodi pluralizam vlasništva nad sredstvima za proizvodnju uz uvjet da se pravo vlasništva uravnoteži s interesima zajednice, bez privatizacije javnog sektora i javnih dobara…”.
Licemjerje Možemo: Načelno protiv kapitalizma, a zapravo ga vole
Mnogi socijalisti i otvoreni komunisti vrlo su privrženi vlastitom kapitalu i nemaju ga namjeru dijeliti. Članovi stranke Možemo nisu ništa drugačiji. Primjerice, Urša Raukar je vrlo bogata osoba s mnoštvom nekretnina i „buržujskog“ je podrijetla. Svoje bogatstvo nema namjeru preraspodjeljivati. I sam Tomašević voli kapital. Prošle godine, Faktograf je objavio kako se gradonačelnikova imovina procjenjuje na oko 100 000 eura. Popriličan iznos za jednog aktivista i profesionalnog „udrugara“. Muž Ivane Kekin je privatnik, glazbenik. Članovi stranke Možemo definitivno imaju nos za novac, bilo privatan, bilo javan.
Stoga, krajnje je licemjerno od stranke Možemo što proziva HDZ za korupciju i pogodovanje bilo kome. Provjerili smo i koliko novaca dobivaju udruge u kojima je bio aktivan Tomašević prije gradonačelničkog mandata. Uvidom u iTransparentnost, Zelena akcija dobila je tek 1250 eura. Institut za političku ekologiju nije dobio ništa. Te su udruge direktno bile povezane s Tomaševićem. Srećom, imaju mnoge druge financijere. Međutim, to postavlja jedno logično pitanje. Je li im novac namjerno uskraćen kako se ne bi u medijima pisalo da gradonačelnik daje novac „svojima“? Što su doista “sakrili” od javnosti ako novac dobivaju ostali članovi Možemo, samo ne Tomaševićeve udruge?