Tomašević po hitnoj proceduri gura LGBT program: Pogledajte što će se sve financirati

Pin It

Zastupnici u Gradskoj skupštini Grada Zagreba u četvrtak će na redovitoj sjednici raspravljati o nizu točaka dnevnog reda. Jedna od njih bit će i prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića za donošenjem Programa Grada Zagreba za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba za razdoblje do kraja 2026. godine.

Ovaj prijedlog kojeg je izradio Gradski ured za kulturu i civilno društvo, zanimljivo, na dnevni red Skupštine dolazi po hitnom postupku.

Tomaševićev prijedlog uzor našao u zakonodavstvu EU i RH

U obrazloženju prijedloga programa stoji da su pri njegovoj izradi u obzir uzete odredbe zakonodavnog okvira Europske unije te Strategija za ravnopravnost LGBTIQ osoba 2020. – 2025, kao i hrvatsko zakonodavstvo kojim se uređaju temeljna ljudska prava te zabrana diskriminacije.

Predlagatelj tvrdi da se program donosi radi suzbijanja diskriminacije na na temelju seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta, zaštite prava LGBTIQ+ osoba, promicanja inkluzivnog društva, senzibiliziranja i uklanjanja stigme, prevencije nasilja te očuvanja društvene kohezije.

Krajnji je cilj programa jest promocija Grada Zagreba kao inkluzivnog grada čiji su građani senzibilizirani za izazove s kojima se LGBTIQ+ osobe susreću u svakodnevnom životu.

Program za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba 

Na početku Tomaševićevog prijedloga Programa Grada Zagreba za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba za razdoblje do kraja 2026. godine neizravno se kritizira RH koja, usprkos normativnoj ravnopravnosti i slobodi svih ljudi, dopušta da LGBTIQ+ osobe budu žrtve fizičkog, verbalnog i psihičkog nasilja i diskriminacije.

Kako bi potkrijepio te tvrdnje Tomaševićev prijedlog navodi istraživanje „Brutalna stvarnost: Istraživanje o nasilju, diskriminaciji i zločinu iz mržnje protiv LGBTIQ osoba u Republici Hrvatskoj“ (Milković 2013.).

Prema njemu 60% pripadnika LGBTIQ zajednice doživjelo je psihičko nasilje, 38% seksualno, a 17% fizičko.

U prijedlogu se spominju i istraživanje prema kojem je skoro polovina mladih stava „da se homoseksualna orijentacija ne bi trebala javno isticati i da bi homoseksualne osobe ovaj aspekt identiteta trebale izražavati samo u privatnoj sferi“.

Takvi navodni stavovi za Tomaševića i Možemo krunski su dokaz netrpeljivosti prema ovoj manjinskoj zajednici i dokaz potrebe za uvođenje ovog programa koji podrazumijeva provođenje edukacije i senzibilizacije građana radi zaštite prava i ravnopravnosti LGBTIQ+ osoba.

Predlagatelj u svojem prijedlogu navodi i aktivnosti koje je Grad Zagreb od njihovog dolaska na vlast pokrenuo ne bi li, prema njihovom mišljenju, popravili status LGBTIQ+ osoba u društvu.

Spominju se tako različite strategije i inicijative, ali i financiranje LGBTIQ+ projekata udruga iz Proračuna grada Zagreba o čemu Narod.hr detaljno izvještava.

Imenovano povjerenstvo za nadzor provedbe programa

Što hitnije stavljanje ovog prijedloga na dnevni red, njegovo izglasavanje i provedba od iznimne su važnosti za gradonačelnika Tomaševića i njegovu stranku Možemo.

U samom prijedlogu izrijekom se navodi važnost:

“Izrada i provedba Programa Grada Zagreba za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba za razdoblje do kraja 2026. godine važna je radi promicanja otvorenosti Grada Zagreba kao grada koji cijeni različitost što je potvrdila i dodijeljena nagrada Europske prijestolnice inkluzije i raznolikosti za 2024. godinu, u kategoriji gradova većih od 50.000 stanovnika.”

Kako bi mogao učinkovitije pratiti izradu i praćenje provedbe ovog programa gradonačelnik je imenovao Povjerenstvo koje čini devet članova.

Četiri člana iz redova gradskih upravnih tijela, tri člana odabrana putem javnog poziva za iskaz interesa za sudjelovanje u radu Povjerenstva iz redova organizacija civilnog društva, jedan član zastupnik u Gradskoj skupštini Grada Zagreba i jedan predstavnik stručne javnosti.

Područja obuhvaćena programom

U prijedlogu Programa zastupljena su sljedeća područja: informiranje i ostvarivanje prava; socijalna zaštita; zdravstvena zaštita; obrazovanje, sport i mladi; sigurnost LGBTIQ+ osoba, suzbijanje diskriminacije, govora mržnje i zločina iz mržnje; inkluzivna kultura; jačanje inkluzivnih kapaciteta te međugradska i međunarodna suradnja.

Svako područje obuhvaća nekoliko planiranih aktivnosti koje će se provoditi sredstvima Proračuna Grada Zagreba.

Aktivnosti: Financiranje povorke ponosa…

Unutar svakog područja predviđena je jedna ili više aktivnosti koja ima za zadatak ispuniti ciljeve programa.

Ovo su neke od njih:

Organiziranje simpozija, edukacija i okruglih stolova na temu promicanja tjelesnog i mentalnog zdravlja LGBTIQ+ osoba. Dodjela potpora organizacijama civilnog društva radi organiziranja sličnih aktivnosti.

Dodjela potpora organizacijama civilnog društva radi pružanja pomoći LGBTIQ+ učenicima u izazovnim situacijama; održavanje radionica za nastavnike, profesore i stručno osoblje.

Slanje preporuka sportskim savezima i klubovima radi poticanja inkluzivnosti i prevencije diskriminacije u sportu.

Dodjela potpora organizacijama civilnog društva za organiziranje radionica za mlade radi promicanje pozitivnih priča i uloga modela iz LGBTIQ+ zajednice u sportu u cilju poticanja samopouzdanja i osjećaja pripadnosti.

Izvid potreba i zaprimanje prijedloga za uvođenje novih i poboljšanje starih komunalnih aktivnosti radi sigurnosti LGBTIQ+ osoba u javnom prostoru.

Dodjela potpora organizacijama civilnog društva radi održavanja radionica za stručnjake/stručnjakinje iz područja zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja koji su u kontaktu sa žrtvama rodno uvjetovanog nasilja.

Osiguravanje sredstava za sufinanciranje troškova održavanja Povorke ponosa.

Izrada zastava LGBTIQ+ zajednice i njihovo postavljanje na jarbole Grada Zagreba te drugih zainteresiranih ustanova u lipnju – Mjesecu ponosa.

Omogućavanje davanja gradskih prostora na korištenje LGBTIQ+ organizacijama putem raspisanog javnog natječaja za davanje u zakup gradskih prostora organizacijama civilnog društva, u skladu s mogućnostima Grada Zagreba i raspoloživim gradskim prostorima.

narod.hr