Vraća li se Hasanbegović u Sabor?

Pin It

Dr. sc. Zlatko Hasanbegović: “Sve desnije od Plenkovićevog HDZ-a danas je  središnja linija nacionalne politike” | blokzahrvatsku.hr

Hasanbegović navodno očekuje da se ta odluka donese u aktualnom sazivu Ustavnog suda, što znači da postoji mogućnost da se on u saborske klupe vrati već sredinom prosinca te da se pridruži zastupničkom klubu stranke DOMiNO, što će još više zakomplicirati Plenkovićevu poziciju.

Objavom Marija Radića da njegova novoosnovana stranka DOMiNO više nije dio vladajuće većine HDZ se našao u prilično neugodnom položaju. U saborske klupe vratio se doktor Damir Biloglav, koji je s kolegama iz stranke DOMiNO osnovao vlastiti zastupnički klub, u kojemu su mu se pridružili Igor Peternel i Krešimir Čabaj, kao i zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček.

Okolnosti su to koje su premijera Andreja Plenkovića dovele do toga da u sabornici raspolaže sa samo 76 ruku koje čine formalnu većinu, u kojoj se nalazi i oslabljeni Domovinski pokret.

Ionako složena situacija za premijera Plenkovića uskoro bi mogla biti još složenija jer se bivši saborski zastupnik Zlatko Hasanbegović na Ustavnom sudu bori za svoja prava i povratak u zastupničke klupe.

Hasanbegović navodno očekuje da se ta odluka donese u aktualnom sazivu Ustavnog suda, što znači da postoji mogućnost da se on u saborske klupe vrati već sredinom prosinca te da se pridruži zastupničkom klubu stranke DOMiNO, što će još više zakomplicirati Plenkovićevu poziciju.

Realan scenarij

Temelje za povratak u Sabor Hasanbegović gradi na broju preferencijskih glasova koje je osvojio na parlamentarnim izborima, na kojima je sudjelovao kao kandidat u prvoj izbornoj jedinici na zajedničkoj listi četiriju stranaka - DP-a, Prava i pravde, Bloka i Agramera-nezavisne liste. 

Na tim je izborima Hasanbegović osvojio 6163 preferencijska glasa, a više od njega dobio je samo PiP-ov Mislav Kolakušić. Ni njemu ni Hasanbegoviću saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo nije odobrilo zahtjev za aktivaciju mandata, no Kolakušićeva je situacija ipak nešto drugačija od Hasanbegovićeve. Kolakušić je, naime, u svibnju podnio ostavku na zastupničku dužnost dajući prednost dužnosti zastupnika u Europskom parlamentu. U sabornici ga je jedno vrijeme mijenjao njegov stranački kolega Dražan Dizdar, koji je mandat stavio u mirovanje. Na koalicijskoj listi s koje je bio izabran više nema kandidata iz stranke Pravo i pravda, a sljedeći s najvećim brojem preferencijskih glasova upravo je Hasanbegović. 

Dizdarovim odlaskom Sabor je pao na samo 150 zastupnika, u čemu saborska većina ne vidi problem jer za većinu u Saboru i dalje treba 76 ruku isto kao sa 151 zastupnikom. No dio ustavnih stručnjaka s kojima smo razgovarali smatra da Sabor tako ne može funkcionirati jer ne ostvaruje kvalificiranu većinu od 76 ruku pa bi, recimo, pri glasanju o proračunu ili imenovanju novih ministara rezultat mogao biti 75 naprema 75 te bi predsjedavajući u takvom scenariju bio prisiljen izjaviti da odluka nije ni donesena. Stoga oni s kojima smo razgovarali najavljuju da je vrlo realno očekivati da Hasanbegović od sredine prosinca doista opet postane saborski zastupnik. 

To možda i nije tako velik problem za Plenkovića koliko za opstojnost Domovinskog pokreta koji je već sada pao na niske grane. Plenković će, ako većina dođe u pitanje, vrlo vjerojatno svojeg saveznika opet pronaći u manjinskim saborskim zastupnicima, odnosno u SDSS-ovu Miloradu Pupovcu, s kojim je ionako u nekoj vrsti neformalnog savezništva. Međutim, želi li opstati na vlasti, na takvu vrstu suradnje morat će pristati i Domovinski pokret, što će ga diskreditirati u očima birača koje su u kampanji za parlamentarne izbore uvjeravali da ne postoji scenarij u kojem bi pristali na suradnju s Pupovcem.

U ovom slučaju problematično je i to što bi eventualna odluka Ustavnog suda u Hasanbegovićevu korist mogla dovesti u pitanje rad Mandatno-imunitetnog povjerenstva, za koje već sada dio ustavnih stručnjaka kaže da ne poštuje volju birača iz jedne, odnosno prve izborne jedinice. Tim je biračima uskraćeno pravo na zastupnika, čime su diskriminirani.

Stranka DOMiNO već je formirala svoj klub zastupnika u Hrvatskom saboru

Saborska drama

Mnogi kažu da je takvo stanje dugoročno neodrživo i diskriminirajuće te prije svega protivno Ustavu i zakonu, posebice zbog toga što u spornoj izbornoj jedinici postoje sve zakonske mogućnosti za imenovanje zamjenika zastupnika Dizdara koji je svoj mandat stavio u mirovanje. Stručnjaci smatraju da pravo da naslijedi Dizdara pripada upravo Hasanbegoviću zbog broja osvojenih preferencijskih glasova. No vladajućima njegov povratak u saborske klupe nije u interesu pa je pitanje kako će se ova saborska drama raspetljati na Ustavnom sudu.

direktno.hr