Dvije EU zemlje izvele su manevar koji ide na ruku Srbiji i Hrvatska mora reagirati

Pin It

S druge strane, Srbiji u pomoć priskaču Njemačka i Slovenija. Ove su države, prema pisanju srbijanskih medija, predložile Europskoj uniji non-paper kojim se predviđa da nema veta i blokade bilateralnih pitanja sa susjednim državama. Do ovoga dolazi nakon što je Hrvatska Crnoj Gori, kako je navedeno, blokirala zatvaranje pregovaračkog poglavlja s EU te je umjesto četiri, zatvorila njih tri.

Velika Britanija je, kao što piše Carole Hodge u svojoj knjizi "Velika Britanija i Balkan" bila "jedina članica Europske unije koja je, osim Nizozemske, odigrala ključnu ulogu u blokiranju pristupanja Hrvatske u članstvo EU-a".

Kao što je poznato, Nizozemska je desetljećima, ako već ne i stoljećima, zbog dinastijskih veza i trajnih geopolitičkih, strateških i gospodarskih poveznica, u političkom smislu britanski satelit. A klasičan obrazac blokiranja hrvatskog pristupa Europskoj uniji predstavljao je granični spor sa Slovenijom.

Tko je instrumentalizirao Sloveniju te joj dao instrukcije da blokira Hrvatsku, moglo bi se sasvim jasno zaključiti ako imamo na umu da je Ljubljana blokirala Hrvatsku nekoliko tjedana nakon posjeta britanske kraljice Elizabete II. Sloveniji. No na stranu sad vanjski utjecaji. Činjenica je da je Slovenija je svoju poziciju članstva u Europskoj uniji nastojala iskoristiti za ostvarivanje svojih nacionalnih probitaka.

Svoje članstvo u EU Hrvatska sada nastoji iskoristiti u odnosu na Crnu Goru. Veleposlanici država članica EU-a u petak navečer odobrili su zatvaranje triju pregovaračkih poglavlja s Crnom Gorom, a četvrto za koje je zemlja bila spremna ne će se zatvoriti zbog protivljenja Hrvatske. Kao što su izvijestili mediji, Hrvatska je Crnoj Gori prošli mjesec uputila non-paper (neformalni diplomatski dokument) kojim je zatražila rješavanje nekoliko otvorenih pitanja koja narušavaju međusobne odnose dviju država.

Priskakanje u pomoć

U tom se dokumentu, prema diplomatskim izvorima, navodi da dvije države trebaju riješiti pitanja vlasništva nad školskim brodom "Jadran" (koji je ukraden od Hrvatske), međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, pronalaska nestalih osoba te pitanje imena gradskog bazena u Kotoru koji je nazvan po bivšem vaterpolistu Zoranu Gopčeviću, za kojeg Hrvatska tvrdi da je bio čuvar u logoru "Morinj".

Hrvatska uz ostale zemlje blokira i srbijansko zatvaranje poglavlja s EU. Do sada je šest puta blokirala zatvaranje pregovaračkog poglavlja Srbije s EU. Pregovori sa Srbijom praktički su zamrznuti od prosinca 2021., kad je otvorila zadnja poglavlja. No Hrvatska poziciju članstva u EU ipak nije dovoljno iskoristila kako bi od Srbije zatražila isplatnu ratne odštete, povrat kulturnog blaga i pronalaženje nestalih.

S druge strane, Srbiji u pomoć priskaču Njemačka i Slovenija. Ove su države, prema pisanju srbijanskih medija, predložile Europskoj uniji non-paper kojim se predviđa da nema veta i blokade bilateralnih pitanja sa susjednim državama. Do ovoga dolazi nakon što je Hrvatska Crnoj Gori, kako je navedeno, blokirala zatvaranje pregovaračkog poglavlja s EU te je umjesto četiri, zatvorila njih tri.

Poruka Slovenije

Jasno je da bi od ovoga prijedloga (kojega predlaže država koja je sama blokirala hrvatski put u EU – Slovenija) najviše profitirala Srbija čije pregovore tada ne bi mogle blokirati Hrvatska i Bugarska. Ministrica vanjskih i europskih poslova Slovenije, Tanja Fajon, prije nekoliko je dana objasnila ovu ideju u razgovoru za crnogorsku agenciju "Mina":

"To je inicijativa da ubrzamo cijeli proces proširenja, odnosno, pretpristupni proces, kako ne bismo imali previše prilika stavljati veto na blokade susjeda zbog bilateralnih pitanja, te više puta iskoristiti mogućnost glasanja kvalificiranom većinom (QMV) uz sam proces". "Hrvatska je bila posljednja zemlja koja je ušla u EU, sad treba biti iskreni partner svim zemljama Zapadnog Balkana", poručila je Fajon. Šteta što tako nije razmišljala Slovenija kad je Hrvatskoj blokirala pregovore.

Granično ludilo

Srbija nikada nije priznala agresiju na Republiku Hrvatsku i nikada nije odustala od velikosrpske ideologije. I danas svojata hrvatsku dubrovačku književnost, negira hrvatski jezik, nastoji uništiti Hrvate Bunjevce i Šokce u Srbiji, a Hrvate proglašava "bivšim Srbima". Kulturna agresija pritom je samo uvertira za nove osvajačke planove. Srbija jača vojsku, ali primarno računa na stvaranje novoga svjetskog poretka, postameričkog, u kojemu će ključnu riječ voditi Kina i Rusija.

U konačnici, od svih velikosrpskih planova ne će biti ništa. Sadašnja politička situacija u Srbiji, koja graniči s ozbiljnim ludilom, može skončati jedino u krvi: krvavim padom Aleksandra Vučića i mogućim građanskim ratom. Sve što je izgrađeno na laži od laži će i propasti. No Hrvatska ne smije pristati na nikakve non-papere koji bi joj iz ruku izbijali adute u odnosima Srbijom i mora jasno poručiti da ne smiju vrijediti dvostruki kriteriji. Tako se čuva nacionalno dostojanstvo.

Davor Dijanović/direktno.hr