Bivši dužnosnik EU priznao: EU je utjecala na poništavanje izbora u Rumunjskoj

Pin It

„To smo učinili u Rumunjskoj i, ako bude potrebno, učinit ćemo to i u Njemačkoj“, rekao je Breton priznavši utjecaj EU na poništavanje izbora.

Prvi krug predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, na kojima je pobijedio nezavisni kandidat Calin Georgescu, poništen je od strane Vrhovnog suda Rumunjske. Radi se o kontroverznoj odluci koja je obrazložena “agresivnim hibridnim ruskim napadima”. Podsjećamo čim je pobijedio, Calin Georgescu suočio se s orkestriranim medijskim kritikama da je ultranacionalist, ekstremni desničar, putinovac, rusofil, antieuropejac. Mnogi su u odluci o poništavanju izbora vidjeli direktno miješanje EU u suverenost Rumunjske. Takve sumnje nedavno je u razgovoru za RMC izravno potvrdio Thierry Breton, bivši povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište.

„To smo učinili u Rumunjskoj i, ako bude potrebno, učinit ćemo to i u Njemačkoj“, rekao je Breton priznavši utjecaj EU na poništavanje izbora.

Što se dogodilo u Rumunjskoj?

U do sada nezapamćenom pravnom potezu koji je uzdrmao političku scenu čitave Europske Unije, rumunjski Vrhovni sud donio je kontroverznu odluku o poništenju rezultata prvog kruga predsjedničkih izbora.

Građani Rumunjske izašli su na predsjedničke izbore 24. studenog 2024. godine. U prvom krugu koji je donio sljedeće rezultate: nezavisni kandidat Calin Georgescu dobio 22,94 posto. U drugi krug je s njim ušla reformistička i liberalna kandidatkinja Elena Lasconi koja je osvojila 19,18 posto glasova. Premijer Marcel Cicalacu, predizborni favorit i socijaldemokrat, s 19,15 posto ostao je bez drugog kruga.

Opća medijska hajka i vrijeđanje Georgescua prije i poslije izbora

Zbog takvih izbornih rezultata, već isti dan počeo je opći napad svih glavnih rumunjskih i zapadnih mainstream medija, koji su se natjecali tko će više proglasiti pobjednika prvog kruga rumunjskih izbora Georgescua velikom opasnosti za Rumunjsku i cijelu Europsku Uniju. Diskreditirajući, grubi i etiketirajući nazivi su redovito bili povezani uz Georgescuovo ime u medijskim izvještajima, kako prije, tako osobito poslije izbora: ultranacionalist, ekstremni desničar, putinovac, rusofil, antieuropejac i drugi.

“Skeptik prema cjepivu i podržavatelj Rusije, čovjek koji hvali fašističke vođe iz drugog svjetskog rata”, pisao je nekada ugledni i rado čitani Politico prije samih izbora.

“Predsjednički favorit Calin Georgescu pokušava zarobiti ruralne birače često neortodoksnim, a ponekad i fašističkim razmišljanjima”, piše u drugom broju broju Politico. Cijeli taj članak posvećen je denunciranju Georgescua i njegovoj razmišljanja o poljoprivredi, uspoređujući je razmišljanjima o poljoprivredi koje su imali nacisti i fašisti 1930-ih godina.

I prosječan, politički neobrazovan čitatelj, mogao je posve jasno vidjeti da medijska pisanja o Georgescuu jasno sugeriraju ogromno nezadovoljstvo samom pojavom, a posebno izbornom pobjedom Calina Georgescua.

Rušenje neželjenog pobjednika izbora u Rumunjskoj

Iz perspektive zapadnih centara moći rumunjski građani su glasali “krivo”. I sada kreće intenzivna kampanja, na svim razinama, koja imala za cilj spriječiti pobjedu Georgescua na izborima 8. prosinca. To je izazvalo veliku paniku u redovima političkih elita u Europi jer se Georgescu oštro protivi daljnjem naoružavanju Ukrajine. Ali je također i oštar kritičar politike koju vodi NATO-a i Europska unija. I to ne samo prema ratu na jugu i istoku Ukrajine.

Nije se dugo čekalo da se nešto dogodi.

Ali ovoga puta, to je bilo bez presedana u političkoj i pravnoj povijesti slobodnih demokratskih izbora u bilo kojoj državi Europske Unije.

Samo dva dana nakon izbora Vrhovni sud Rumunjske poništio je rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora. Dodavši da će se cijeli izborni proces morati ponoviti. Kao objašnjenje razloga, Vrhovni sud je obrazložio da u dokumentima, s kojih je najviše rumunjsko sigurnosno vijeće skinulo oznaku tajnosti, piše da je zemlja bila meta “agresivnih hibridnih ruskih napada” tijekom izbornog razdoblja.

Ponovljeni izbori

Rumunjska vladajuća koalicija u srijedu je odlučila da će se dva kruga predsjedničkih izbora ponoviti 4. i 18. svibnja.

Odlazeći rumunjski predsjednik Klaus Iohannis ostat će na toj funkciji do izbora u svibnju.

narod.hr