Muskova potpora AfD-u najbolji je dokaz kako će desne opcije u Europi moći lakše disati

Pin It

Only the AfD can save Germany: Elon Musk endorses far-right German party -  The Jerusalem Post

Ako zastupate ispravne vrijednosti najprije vas ignoriraju i prešućuju, a onda kleveću. Ovo se staro pravilo ne jednom potvrdilo na hrvatskoj političkoj sceni. Dakako, potvrđuje se i u svim drugim državama svijeta, pa tako i u Njemačkoj.

Nedvojbeno je da među pristašama Alternative za Njemačke (AfD) ima i zanemariv broj ekstremnijih elemenata, a onda i onih koji bi pronašli simpatije za nacionalsocijalističku Njemačku. Istodobno se prešućuje da u samom vrhu te stranke imamo i deklarirane homoseksualce. Međutim, većina članova i pristaša ove opcije zastupa razumne i razborite suverenističke politike. To privlači sve veći broj birača pa tako prema nekim anketama AfD uživa najveću potporu među mladima.

Potpora Elona Muska

Zanimljivo, potporu AfD-u nedavno je dao multimilijarder i suradnik Donalda Trumpa Elon Musk. On je u članku za Die Welt istaknuo da se Njemačka nalazi na kritičnom raskrižju i da se budućnost te zemlje ljulja na rubu ekonomskog i kulturnog kolapsa. AfD je za Muska posljednja nada za njemački narod. Ističe da ova stranka razumije da nema ekonomske slobode bez smanjenja poreza i deregulacije tržišta. Pozitivno je, ističe Musk, i to što se AfD zalaže za kontroliranu useljeničku politiku kojoj je prioritet očuvanje njemačke kulture i sigurnosti. „Ovdje se ne radi o ksenofobiji, već o osiguravanju da Njemačka ne izgubi svoj identitet u potrazi za globalizmom. Nacija mora zadržati svoje temeljne vrijednosti i kulturno naslijeđe kako bi ostala snažna i ujedinjena“. Vlasnik Tesle i X-a hvali i pristup AfD-a energetici koji je pragmatičan i uravnotežen nasuprot onima koji su ukinuli nuklearne elektrane i zastupali radikalne zelene agende.

Musk poručuje da su tradicionalne stranke iznevjerile Njemačku: „Njihova politika dovela je do ekonomske stagnacije, društvenih nemira i razvodnjavanja nacionalnog identiteta. AfD, unatoč tome što je označen kao krajnja desnica, nudi politički realizam koji odjekuje kod mnogih Nijemaca koji smatraju da establišment ignorira njihove brige. Oni se bave problemima koji su u pitanju bez političke korektnosti koja često prikriva istinu“.

Musk hvali i pristup AfD-a obrazovanju jer se ovi zalažu za obrazovne reforme koje potiču kritičko razmišljanje umjesto indoktrinacije i podupiru tehnološke industrije koje su budućnost globalnog gospodarskog vodstva. „AfD može spasiti muskNjemačku od toga da postane sjena nekadašnje sebe. Može usmjeriti zemlju prema budućnosti u kojoj ekonomski prosperitet, kulturni integritet i tehnološke inovacije nisu samo težnje nego stvarnost. Njemačka se previše uljuljkala u prosječnost; vrijeme je za hrabre promjene, a AfD je jedina stranka koja nudi taj put“, zaključuje Musk.

Suvišno je napominjati da je Tuskov članak izazvao brojne kritike u njemačkom političku tzv. mainstreamu. Zbog kritika aktualnih njemačkih vlasti kao i recentnoga istupa u Die Weltu njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier proglasio je društvenu mrežu X u vlasništvu Elona Muska prijetnjom njemačkoj demokraciji. Njemački predsjednik očito žaluje za vremenima kad su sve društvene mreže bile pod kontrolom globalističkih krugova. Ovi su pred četiri godine bili toliko snažni da su nad Donaldom Trumpom doslovce podigli digitalnu željeznu zavjesu. Kultura otkazivanja na društvenim mrežama bila je toliko jaka da su neki kritičari spominjali digitalne gulage.

Pokušaji zabrane

U svojevrsni politički gulag nastoji se kontinuirano smjestiti članove AfD-a. Nakon što je njemački Ured za zaštitu ustavnog poretka mladež AfD-a proglasio ekstremnom organizacijom, čak su se tijekom prošle godine javljale ideje o afdzabrani djelovanja te stranke. Tako je pred tek koji mjesec Marco Wanderwitz, član Bundestaga iz CDU-a, podnio prijedlog za zabranu AfD-a, koji je dobio potporu brojnih drugih zastupnika. Kao odgovor na Wanderwitzovu inicijativu oglasila se jedna od zamjenica čelnika SPD-a Saskia Esken. Političarka poznata po usporedbi AfD-a s NSDAP-om ustvrdila je kako treba prikupiti materijal koji bi bio temelj za učinkovitu zabranu Alternative. „Očekujem da će ministri unutarnjih poslova u saveznim državama i u zemlji prikupiti materijale od Ureda za zaštitu ustavnog poretka o ekstremističkom djelovanju AfD-a“, rekla je.

Ne podupiru, međutim, svi u još uvijek vladajućem SPD-u zabranu Alternative. Glavni tajnik stranke Kevin Kühnert stvar vidi drugačije od Saskie Esken. Prema njegovom mišljenju, nema dovoljno dokaza da AfD promiče program koji je suprotan njemačkom ustavnom poretku, pa stoga nema razloga za njegovu delegalizaciju. Drugi političari, poput bavarskog CSU-a, također su se izjasnili protiv Wanderwitzeva prijedloga za zabranu AfD-a. Zanimljivo, Sahra Wagenknecht, čelnica ljevičarske stranke BSW, izrazila je slično mišljenje, nazvavši to najglupljim prijedlogom prošle godine. No prijedlog zastupnika spomenutog CDU-a imao je relativno širu potporu: potpisalo ga je ukupno 37 zastupnika SPD-a, CDU-a, Zelenih i ljevice.

Cilj ove inicijative bilo je podnošenje službenog zahtjeva njemačkom Ustavnom sudu za zabranu AfD-a kao stranke neprijateljske prema ustavu. Prijevremeni parlamentarni izbori u Njemačkoj ovu su inicijativu stavili u drugi plan, no vrlo je simptomatično kako neki vide demokraciju. To je, bit će, neka nova demokracija unutar koje se neistomišljenicima želi zabraniti političko djelovanje. Pritom je vrlo zanimljivo da bi AfD zabranili i neki navodni demokršćani, a zapravo lažni konzervativci i lažni kršćani koji kade globalizmu i političkoj korektnosti.

Zabrana djelovanja Alternative, dakako, gotovo bi sigurno dovela do masovnih prosvjeda, radikalizacije političkih raspoloženja te bi se u konačnici mogla okrenuti protiv političkih stranaka tzv. mainstreamaa tako da ju možemo isključiti s priličnom vjerojatnošću. Zato se pak CDU, SPD, Zeleni i liberalne opcije u osnovi fokusiraju na druge metode trumpborbe protiv AfD-a, prvenstveno u obliku izgradnje koalicija kako bi se AfD isključilo od bilo koje mogućnosti dolaska na vlast na državnoj razini. Demokršćanska CDU radije išla u savezništvo s lijevim ekstremistima nego s Alternativom za Njemačku.

No jačanje ove opcije imaju jednu drugu blagotvornu funkciju. Sve snažnija potpora ovoj stranci natjerat će političko klatno u desno jer će i CDU morati preuzeti dio političke agende AfD-a, posebno glede migracija. S druge strane, nakon izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika desne opcije u Europi moći će lakše disati što će se odraziti na ukupan europski politički krajobraz. Muskova potpora AfD-u tome je ponajbolji dokaz.

Nije, naravno, ni Trump idealan političar, no da ne napravi ništa drugo osim da stane na kraj rodnoj ideologiji (što je obećao) već je učinio mnogo. Sama činjenica da se iz najmoćnije administracije na svijetu mogu čuti protuglobalističkeporuke djeluje ohrabrujuće. Nadamo se da je promjena u SAD-u početak kraja suludim woke ideologijama i ideologiji zamjene stanovništva diljem zapadne hemisfere. Ovo je možda i posljednja prilika za zapadnu civilizaciju.

Davor Dijanović

Hrvatski tjednik/hkv.hr