HDZ udružio snage s feministicama: U New Yorku o našem trošku boravile Šušak, Juras i Genov

Pin It

Iz objave na službenom X profilu Stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima jasno je da su ove ekstremno lijeve aktivistice bile dio službene hrvatske delegacije koju je predvodila državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić (HDZ).

Dorotea Šušak, izvršna direktorica udruge Centar za ženske studije, feminističke organizacije iz koje su potekli ideološki i neznanstveni rodni studiji, boravila je u New Yorku kao članica delegacije Republike Hrvatske na ovogodišnjoj 69. sjednici UN Komisije o statusu žena CSW69/Beijing+30. Od poznatih lica, sudjelovale su i lezbijska aktivistica Sanja Juras, te Bojana Genov iz Ženske mreže Hrvatske, feministice i aktivistice za „pravo na pobačaj“ i “LGBT prava”. U društvu HDZ-ove Margarete Mađerić, državne tajnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, radikalne feministice gurale su svoju ideologiju pod krinkom zaštite žena i ljudskih prava. O našem trošku.

Šušak u suradnji sa Stalnom misijom RH pri UN-u

Kako piše Šušak na Facebooku, bila joj je čast „facilitirati naš zajednički side event kojeg smo suorganizirale ispred Ženske mreže Hrvatske pod nazivom „Zajedno protiv femicida: Akcija za zaustavljanje rodno uvjetovanih ubojstava žena i djevojčica“ u suradnji sa Stalnom misijom Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima, Stalnom misijom Republike Cipar pri Ujedinjenim narodima i Stalnim predstavništvom Belgije u New Yorku, uz počasno sudjelovanje Južne Afrike“.

Iz objave na službenom X profilu Stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima jasno je da su ove ekstremno lijeve aktivistice bile dio službene hrvatske delegacije koju je predvodila državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić (HDZ).

Mađerić se pravdala kako Hrvatska provodi Istanbulsku konvenciju

Naime, u svojstvu državne tajnice, Mađerić aktivno sudjeluje u međunarodnim događanjima i sastancima, predstavljajući prioritete i reforme koje Hrvatska provodi u području socijalne politike.

U New Yorku je Mađerić govorila o ”kriminalizaciji femicida te učincima provedbe Istanbulske konvencije u Republici Hrvatskoj” te je kao državna tajnica razgovarala i s predsjednicom GREVIO-a, Mariom-Andrianom Kostopoulou, na sastanku održanom na marginama zasjedanja Komisije.

Podsjetimo, GREVIO je tijelo koje nadzire provedbu Istanbulske konvencije u zemljama potpisnicama.

Dubravka Šimonović, zagovornica Istanbulske konvencije

Prisutna je bila i Dubravka Šimonović, pravnica i „stručnjakinja za ljudska prava“. Od 2002. do 2014. bila je članica Odbora UN-a za uklanjanje diskriminacije žena (CEDAW), gdje je između ostalog služila kao izvjestiteljica i predsjednica. Također je bila supredsjedateljica ad hoc odbora Vijeća Europe koji je izradio Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, poznatu kao Istanbulska konvencija.

Godine 2015. imenovana je posebnom izvjestiteljicom Ujedinjenih naroda za nasilje nad ženama, njegove uzroke i posljedice, te je tu funkciju obnašala do 2021. godine. U tom razdoblju posvetila se prikupljanju podataka o femicidu i zagovarala osnivanje nacionalnih opservatorija za praćenje i prevenciju nasilja nad ženama.

Osim toga, Šimonović je bila veleposlanica Hrvatske pri Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i Ujedinjenim narodima u Beču, te je obnašala dužnost ministrice savjetnice u Stalnoj misiji Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima. Šimonović je supruga diplomata i bivšeg ministra pravosuđa Ivana Šimonovića, sadašnjeg Stalnog predstavnika. Trenutno djeluje kao gostujuća profesorica u Centru za žene, mir i sigurnost na Londonskoj školi ekonomije i političkih znanosti.

narod.hr