Europske ‘elite’ ljute se na Trumpa jer ih tjera da odrastu

Pin It

Stoga nije nimalo jasno zašto su europski političari toliko prestrašeni zbog toga što je Trump toliko zalegao da okonča rat u Ukrajini, a još manje je jasno zašto bi paralelno pokretali vlastite inicijative koje bi mogle omesti ili odgoditi postizanje mirovnog sporazuma? 

Paralelno s pregovorima između Sjedinjenih Država i Rusije o okončanju rata u Ukrajini, francuski predsjednik Macron je u Parizu okupio tidesetak europskih zemalja, pod dosta pompeznim nazivom “Koalicija voljnih”, koji bi, navodno, trebali razmatrati uvjete za postizanje mira. Kako su europske zemlje isključene iz samih pregovora, niti na njih imaju utjecaj, nije baš najjasnije koja je uopće svrha tog sastanka, piše Borislav Ristić za Večernji list.

Sve što smo mogli doznati iz nekih izjava jest da su europske zemlje najviše zabrinute zbog toga što bi u Europi mogao izbiti mir. Izgleda da ih je najviše uznemirila najava Trumpove administracije o mogućem ublažavanju sankcija Rusiji kako bi se došlo do sporazuma. Europljani smatraju kako bi to bilo previše popustljivo prema Rusima, pa su se okupili kako bi definirali svoje uvjete za postizanje mira.

Koji je smisao sastanka?

Sve to djeluje malo čudno. Prije svega, čini se kako nijedna od strana uključenih u pregovore, osim Ukrajinaca, nije previše zainteresirana što o toj temi ima reći Europa. A i Ukrajinci su pokazali što misle o europskim inicijativama kada su se, nakon sličnog sastanka u Londonu početkom ožujka, zahvalili na iskazanoj podršci i odmah napisali pokajničko pismo Trumpu, povodom čuvene svađe u Bijeloj kući.

Još je nejasnije zašto su europski “lideri” toliko uznemireni od postizanja mirovnog sporazuma o Ukrajini, kad je rusko-ukrajinski rat najveća katastrofa koja je zadesila Europu od kraja Drugog svjetskog rata. Deseci milijuna izbjeglica, milijarde eura pomoći Ukrajini, ekonomska i politička nestabilnost, koji prijete krahom samog EU-projekta, sve to ide u cijenu rata. Desetljeća će trebati da se Europa oporavi od ovog rata.

Stoga nije nimalo jasno zašto su europski političari toliko prestrašeni zbog toga što je Trump toliko zalegao da okonča rat u Ukrajini, a još manje je jasno zašto bi paralelno pokretali vlastite inicijative koje bi mogle omesti ili odgoditi postizanje mirovnog sporazuma? Neće li to dodatno pogoršati odnose s glavnim europskim saveznikom? Ako smo već u sukobu s Rusijom, kakvog smisla ima ulaziti u sukob i sa Sjedinjenim Državama?

Sve to zajedno nema nikakvog smisla, dok ne uđemo u cipele prosječnog europskog političara i ne pogledamo kako iz tih cipela izgleda svijet danas. Prosječan europski političar navikao je na lagodan život bez odgovornosti u zavjetrini američkog tutorstva. Tijekom Hladnog rata, a naročito po njegovom okončanju, taj tutorski odnos je kod europske političke klase razvio ropsku svijest potpune ovisnosti.

‘Živjeti pod američkim kišobranom bilo je lijepo, ali…’

Ta je ovisnost bila sasvim dobrovoljna i išla je dotle da se smatralo smrtnim grijehom bilo kakva kritika SAD-a ili zalaganje za posebne europske interese. To možemo vidjeti čak i sada, kada ih je Trump odgurnuo od stola i ne pokazuje nikakav interes za njihovo mišljenje, kako se upinju po svaku cijenu privući njegovu pažnju i pokazati koliko bi mogli biti korisni, samo ako bi ih uključio u svoje poslove.

S Trumpovom administracijom nastupio je zaokret u tim odnosima. Sjedinjene Države sada otvoreno govore kako bi se Eruopa trebala osloboditi njihovog tutorstva i osloniti na vlastite noge. To je ono što je unijelo paniku među današnje europske političare. Oni se ne žele osloboditi američkog tutorstva, ne žele biti slobodni, niti žele slobodno odlučivanje europskih nacija. To je i jedan od razloga zašto je “europski Trump” nemoguć.

Živjeti pod američkim kišobranom bilo je lijepo. Ali dobra vremena stvaraju slabe lidere, koji potom stvaraju loša vremena. Europu vjerojatno čeka vrijeme erozije elita i socijalnog kaosa. Nešto kao nakon sloma komunizma. Tek potom je moguće nadati se stasavanju novih elita koje će moći osoviti Europu na vlastite noge. Europske “elite” danas su ljute na Trumpa, jer ih ovaj tjera da odrastu. Svi znamo da je odrastanje težak proces, ali problem nije u zadobivenoj slobodi, već u dugotrajnoj i stalno produžavanoj ovisnosti.

narod.hr