Autor je najlegendarnije izjave u modernoj hrvatskoj povijesti: 'Bio je presudan za slobodu'
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 04 Svibanj 2025 15:00
Na današnji dan 3. svibnja 1998. godine, prije 27 godina, napustio nas je jedan od najboljih sinova hrvatskog naroda, legendarni ratni ministar obrane Gojko Šušak. Gojko Šušak je bio hrvatski političar i ministar obrane Republike Hrvatske od 1991. godine do svoje smrti 1998. godine.
Bio je jedan od najbližih suradnika prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, a kao ratni ministar je dao velik doprinos u ustrojavanju i jačanju Hrvatske vojske i njezinim ratnim operacijama. Rođen je u Širokom Brijegu, 16.ožujka 1945. godine, kao šesto dijete Stane i Ante Šuška.
Njegov otac i jedan od braće su nestali tijekom Drugog svjetskog rata. U kolovozu 1968. godine, prije služenja vojnog roka u JNA, napušta Jugoslaviju i odlazi u Frohnleiten u Austriji. Nakon šest mjeseci života u Austriji odlazi u Kanadu, gdje su već prije otišla njegova dva brata. Godine 1973. se oženio Đurđom koja je u to vrijeme bila socijalna radnica.
Poslije vjenčanja su se preselili na Walkley Road, a kada su dobili kćeri Katarinu i Jelenu te sina Tomislava, preselili su se u drugu kuću u kojoj je s njima živjela i Šuškova majka. S obzirom na to da je kuća bila u prilično lošem stanju, vjernici iz hrvatske Katoličke crkve su se okupili i sami promijenili krov.
'Gospodine predsjedniče...'
U Kanadi se bavio raznim poslovima. Jedno vrijeme je bio menadžer u Scott’s Chicken Villi, restoranu brze hrane, a u razdoblju od 1972. do 1990. godine se bavio poduzetništvom. Bio je suvlasnik poduzeća GG Decor and Interior Design i Susak Enterprises. Krajem osamdesetih Franjo Tuđman je po prvi put posjetio Kanadu, a njegov domaćin je bio Gojko Šušak. Pomogao je Tuđmanu u prikupljanju novca za predizbornu kampanju koja je uslijedila nakon osnivanja Hrvatske demokratske zajednice.
Gojko Šušak sanjao je slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku, a povratkom u domovinu dao je neizmjeran doprinos u njezinoj obrani i stvaranju. Šušak se u Hrvatsku vraća u siječnju 1990. godine i prisustvuje Prvom općem saboru HDZ-a koji se održao u Zagrebu. Poslije HDZ-ove pobjede na prvim slobodnim višestranačkim izborima koji su se održali u svibnju 1990. godine, Šušak postaje član prve hrvatske Vlade i ministar iseljeništva u Vladi Stjepana Mesića.
Bio je zamjenik ministra obrane Martina Špegelja od ožujka do rujna 1991. godine, kada je imenovan ministrom obrane. Kao ratni ministar dao je nemjerljiv doprinos u ustrojavanju, jačanju i ratnim operacijama Hrvatske vojske. Njegovo kratko izvješće "Gospodine predsjedniče, zadatak je izvršen!" postalo je sinonim za sve pobjedničke operacije Hrvatske vojske i Hrvatskih snaga vođene tijekom Domovinskog rata.
Za Hrvatsku je bio presudan
Gojko Šušak je uz pokojnog predsjednika Franje Tuđmana uspio naoružati i opremiti Hrvatsku vojsku, unatoč nametnutom embargu Vijeća sigurnosti UN-a i naših sadašnjih saveznika za nabavu naoružanja i vojne opreme. Naoružali smo se nužnim naoružanjem i vojnom opremom da bi mogli osloboditi Hrvatsku zahvaljujući poduzetniku Zvonku Zubaku i Rusiji, lukavom politikom i strategijom Gojka Šuška i Franje Tuđmana. Boris Jeljcin, ruski predsjednik u to vrijeme je odobrio i znao da se naoružava Hrvatska vojska. Zahvaljujući Šušku, Tuđmanu i Zubaku naoružali smo se i opremili ratno zrakoplovstvo i dobili drugo vrijedno i ubojito vojno naoružanje i postali moćna vojna sila.
Helikopteri Mi-24 ali i MiG-ovi, dopremani su ruskim zrakoplovima preko Mađarske u Hrvatsku kako bi se izbjegle međunarodni embargo na naoružavanje zemalja bivše Jugoslavije. Preko Zvonka Zubaka i njegove kompanije Winsley Finance Limited Gojko Šušak i Hrvatska je iz Rusije nabavila 24 MIG-a 21, 17 transportnih helikoptera, 11 borbenih helikoptera MI-24, 100 protuoklopnih lansera Fagota, nekoliko tisuća raketa i bombi, nekoliko desetaka tisuća kalašnjikova i oko 30 milijuna metaka. Ono najvažnije, Rusi su imali vrlo pristojne cijene.
MIG-ovi su stajali oko 700 tisuća dolara po komadu, leteće topovnjače MI-24 tada, a i sada najmoćniji vojni helikopter na svijetu, stajali su između 1,5 i 2 milijuna dolara po komadu, a kalašnjikovi su stizali po cijeni od po 134 dolara. Posao u koji je bio uključen Zubakov Winsley i koji je bio dogovoren i plaćan putem pokojnog ministra obrane Gojka Šuška, te RH Alana, koštao nas je nešto manje od 100 milijuna američkih dolara.
'Za Hrvatsku bio presudan u uspostavi slobode'
Gojko Šušak je bio jedan od ključnih pregovarača hrvatske strane u Daytonu, a radio je i na sporazumu o mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja. Umro je 3. svibnja 1998. u Zagrebu. Na njegovom pokopu William Perry, američki državni tajnik za obranu, rekao je kako je Šušak "za Hrvatsku bio presudan u uspostavi slobode, a za Sjedinjene Države za uspostavu mira".
Zbog iznimnog doprinosa u stvaranju samostalne Republike Hrvatske i Oružanih snaga višestruko je odlikovan: Veleredom kralja Petra Krešimira IV. s lentom i Danicom, Veleredom kralja Dmitra Zvonimira s lentom i Danicom, Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom Nikole Šubića Zrinskom, Redom Ante Starčevića, Redom Stjepana Radića, Redom Hrvatskog trolista i Spomenicom Domovinskog rata.
Posmrtno je 5. svibnja 1998. godine promaknut u čin stožernog generala Hrvatske vojske. Ponosan sam na činjenicu da sam bio jedan od bliskih suradnika našeg ratnog ministra obrane. Neka mu je vječna slava i hvala.