Demokracija umire u Rumunjskoj i Europskoj uniji
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 29 Svibanj 2025 13:01
Ako glasovanje u prvom krugu krene po zlu, otkažite drugi krug. Ako je vjerojatno da će ‘pogrešan’ kandidat i dalje pobijediti na ponovljenim izborima, pritvorite ga prije nego što se može registrirati za kandidaturu, a zatim mu zabranite sudjelovanje, piše Neil Clark za ugledni The Spectator, poznat po konzervativnoj i euroskeptičkoj orijentaciji.
Zatim ponovno održite izbore, ovaj put s jačim ‘neovisnim’ kandidatom koji uz medijsku podršku može poraziti saveznika ‘pogrešnog’, ali popularnijeg kandidata kojeg ste zabranili.
Upravo se to dogodilo u Rumunjskoj.
Ako ‘demokratske vrijednosti’ nadjačavaju demokraciju, onda otvarate vrata zabrani kandidatima koji zastupaju ‘pogrešne’ stavove, prema mišljenju vlasti.
Licemjerje EU iznad svake mjere
Demokratski?
Pa, da se to dogodilo u ‘službeno neprijateljskoj’ zemlji (Rusiji, Bjelorusiji, Mađarskoj, Slovačkoj i slično op. a.) možemo biti sigurni da bi se ‘centristi’ žestoko borili da to osude. Ali kada se to dogodi u državi članici EU ili NATO-a, besmrtnim riječima Leslie Nielsen u romanu Goli pištolj, to je slučaj ‘Ovdje nema ništa za vidjeti!’.
Licemjerje je zaista izvan svake mjere.
Čovjek koji bi sada trebao biti rumunjski predsjednik, da je istinska demokracija mogla proći svojim tokom, jest Calin Georgescu. Bio je pobjednik prvog kruga izvornih predsjedničkih izbora i činilo se da je u dobroj poziciji da pobijedi i u drugom krugu.
No onda je, samo dva dana prije drugog kruga izbora u prosincu, rumunjski ustavni sud u neviđenom potezu poništio cijele izbore, pozivajući se na deklasificirane obavještajne podatke koji su tvrdili da se radi o stranom uplitanju, uglavnom putem videa na TikToku.
Ako ćete poduzeti drastičan korak otkazivanja izbora 48 sati prije nego što će se održati, bolje vam je da imate čvrste dokaze i da ih objavite. Ali to nije učinjeno. „Vlasti još uvijek nisu pružile nikakve konkretne dokaze o ruskom uplitanju u izbore, što je frustriralo mnoge Rumunje“, priznao je 25. travnja Rowan Ings iz BBC-jeve jedinice za globalne dezinformacije.
Antiteza demokracije – kandidat otkazan jer je protivnik NATO-a i EU
Ne morate podržavati ili odobravati sve ili čak bilo koju Georgescuovu politiku ili izjavu da biste priznali da je ono što se dogodilo u prosincu bilo skandalozno. Otkazivanje drugog kruga predsjedničkih izbora zato što je kandidat koji će vjerojatno pobijediti kritičar i EU i NATO-a (što je, budimo iskreni, pravi razlog zašto su otkazani) antiteza je demokracije. Na njezinu čast, Elena Lasconi, Georgescuova pro-EU protivnica u drugom krugu, također je tako mislila. ‘Odluka ustavnog suda je nezakonita, amoralna i uništava samu bit demokracije, glasanje’, izjavila je.
Stvari su bile sve gore i gore – propast demokracije
Stvari su se u veljači pogoršale. Georgescua je privela policija i optužila na putu da se prijavi za odgođene predsjedničke izbore. Najpopularnijem političaru u Rumunjskoj zabranjeno je napuštanje zemlje.
Došlo je do ogromnih uličnih prosvjeda, ali pogodite što, nije bilo osude od strane EU. Umjesto toga, na američkom potpredsjedniku J. D. Vanceu prepušteno je kritiziranje otkazivanja izbora – i čak je i zbog toga bio napadnut.
Rezultati izbora koje su moćnici Bruxellesa željeli
I sada, u svibnju, konačno dobivamo rezultat koji su moćnici Bruxellesa cijelo vrijeme željeli. Rumunjski narod je napokon glasao na ‘pravi’ način, za finog, razumnog, pro-EU, pro-NATO ‘centrističkog’ kandidata, ‘liberalnog’ gradonačelnika Bukurešta, Nicusora Dana, koji je pobijedio zviždućeg, odvratnog nacionalističko-konzervativca i saveznika Georgescua, Georgea Simiona.
Nema potrebe poništiti ove izbore.
Rezultat može ostati na snazi. Kriza je završena. Ursula von der Leyen i Guy Verhofstadt su oduševljeni. Europa je pobijedila! Poput Iraca koji su morali ponovno glasati nakon što su prvo odbacili Lisabonski ugovor, Rumunji su na kraju uspjeli.
Građani u EU bi trebali biti zabrinuti za demokraciju
Ali ono što se dogodilo u Rumunjskoj trebalo bi nas sve zabrinuti. Ako istinski vjerujemo u demokraciju, onda su glasovi sve. Ako birači žele izabrati kandidata označenog kao ‘krajnje desni’ ili ‘krajnje ljevi’, to je u potpunosti na njima.
No primijetite kako se elitni ‘liberalni’ diskurs pomaknuo na razgovor o ‘demokratskim vrijednostima’, umjesto o ‘demokraciji’. Postoji ključna razlika. Ako ‘demokratske vrijednosti’ nadjačaju demokraciju, tada otvarate vrata zabrani kandidatima koji zastupaju ‘pogrešne’ stavove, prema mišljenju vlasti.
I nije samo Georgescu.
Još jednoj populističko-nacionalističkoj euroskeptičnoj rumunjskoj političarki, Diani Sosoaca, zabranjeno je kandidiranje i na izvornim i na ponovljenim predsjedničkim izborima u studenom. Zabranjeno joj je u studenom zbog davanja izjava – pričekajte – ‘suprotnih demokratskim vrijednostima’.
Orwell bi se odlično proveo s takvim dvosmislenim govorom
Naravno, Orwell bi se odlično proveo sa svim tim dvosmislenim govorom. Ali to se događa u stvarnom vremenu, pred našim očima. U Europi. Danas.
Postavite si ovo pitanje. Vjerujete li doista da će 2025. kandidat koji zastupa anti-EU i anti-NATO stavove u strateški važnoj zemlji u Europi moći pobijediti na izborima?
Marine Le Pen? I njoj je zabranjen ulaz. Rutinski kritiziramo druge zemlje zbog lažnih izbora gdje se samo službeno ‘odobreni’ kandidati mogu kandidirati i pobijediti, ali nismo li mi, na ‘demokratskom Zapadu’, barem već na pola puta?