Šarić: Bosanac u Bruxellesu brani interese Srba, Palestinaca i homoseksualaca, hoće li i Hrvati doći na red?

Pin It

Bosanac

Prošlo je nešto više od godinu dana otkako je Ivana Kekin Gordanu Bosancu prepustila mjesto u Europskom parlamentu. Čime se u protekloj godini u Bruxellesu bavio najpoznatiji (hrvatski) homoseksualac iz redova Možemo? Koje teme otvara Bosanac i koga zbilja predstavlja u glavnom gradu Europske unije?

Bosanac se nedavno u fokusu javnosti našao nakon sramotnog bojkota rezolucije „Očuvanje sjećanja na žrtve poslijeratnog komunističkog razdoblja u Sloveniji“ koja je izglasana na sjednici Odbora za predstavke Europskog parlamenta, tvrdeći kako se radi o „revizionizmu“ i „lažnoj interpretaciji povijesti“. Kada god se progovori o komunističkim žrtvama, pogotovo u Hrvatskoj, ekstremna i ona manje ekstremna ljevica u tome vide napad na „antifašizam“ i glorifikaciju propalih totalitarnih režima. Ništa novo niti neočekivano od strane Bosanca.

U utorak je na sjednici Odbora za predstavke Europskog parlamenta izglasana rezolucija pod nazivom “Očuvanje sjećanja na žrtve poslijeratnog komunističkog razdoblja u Sloveniji”.

Antiratni Bosanac na Trnjanskim kresovima

Ovaj potez izrazito je licemjeran ako uzmemo u obzir njegovo aktivističko razdoblje prije ulaska u politiku. Od ratnih 90-tih, kada je bilo “nesigurno biti homoseksualac”, kako tvrdi, Bosanac se zalagao za priziv savjesti u vojsci i pomagao mladićima izbjeći vojnu službu. To je činio još u vrijeme kada je većina krovova u Vukovaru bila šuplja. U svojoj biografiji posebno je ponosan na sudjelovanje u “Antiratnoj kampanji Hrvatske“.

Dugi niz godina radio je u Centru za mirovne studije, kao i stranačka kolegica Sandra Benčić, boreći se protiv „militarizacije društva“. Ova udruga danas se primarno bavi „pravom“ ilegalnih migranata na ilegalni prelazak granice. Doduše, pojam ilegalni migrant iz perspektive stranke Možemo ne postoji. Oni ih nazivaju “ljudi u pokretu”. Stoga ne čudi što je na meti Centra najčešće – hrvatska policija, koja te ilegalne prelaske sprječava.

Istovremeno, dok „Oluju“ ne obilježava i potencira priziv savjesti iznad obveze mladića na obranu domovine, Bosanac s jednom drugom vojskom i jednim drugim sistemom, onim totalitarnim, nema nikakav problem, pa čak i ako uzmemo u obzir činjenicu da je taj sistem proganjao homoseksualce.

Naime, Bosanac, kao i njegovi stranački drugovi, časte partizane i jugoslavenskog diktatora Josipa Broza Tita. Svake godine okupljaju se na savskom nasipu gdje „pozdravljaju“ partizane koji su 1945. ušli u Zagreb i pobili nekoliko tisuća Hrvata, pritom provevši i najveću pljačku u hrvatskoj povijesti. Na Trnjanskim kresovima Bosanac se nakratko militarizira, a pacifizam stavi na čekanje. Taj kratkotrajni militarizam traje još tjedan dana do Bleiburga kada se opravdava čin masovnog smaknuća stotine tisuća Hrvata i ostalih.

Bosanac branitelj interesa Srba u EP-u

Potom, kako se približava „Oluja“, pacifizam raste i dolazi do svog maksimuma. U briljantnoj i nevjerojatno čistoj operaciji Hrvatske vojske, s minimalnim žrtvama, Bosanac i njemu pridruženi članovi udruga poput Documente, danima optužuju branitelje za zločine i pozivaju na „suočavanje Hrvatske s prošlošću“. Kada su u pitanju srpske žrtve u „Oluji“, one za razliku od hrvatskih s Križnog puta, imaju pravo na presumpciju nevinosti, a niti jedno smaknuće bez suda nije opravdano.

Upravo su Srbi narod čije interese, barem tako misli, Bosanac gorljivo brani za govornicom Europskog parlamenta. Od pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. studenog 2024. Bosanac na društvenim mrežama i u EP-u postaje glasnogovornik srpske oporbe u Bruxellesu. Razdragano je dočekao srpske studente koji su biciklom stigli u Bruxelles. U objavi na Instagramu dijelio je fotografije sa studentima izražavajući im svesrdnu podršku popraćenu srčekima i uzdignutom šakom. „Atmosfera je bila fantastična, ispunjena emocijama, solidarnošću i ponosom!“, napisao je prije gotovo dva mjeseca.

U svojoj objavi Bosanac je dao do znanja da će i on biti glas Srba u Europskom parlamentu.

Palestinsko pitanje

Otkako je Izrael krajem 2023. započeo rat protiv Hamasa na području Gaze, palestinsko pitanje postalo je izrazito važno čitavoj zapadnoj ljevici, u istoj razini s klimatskim promjenama i borbom protiv kapitalizma. Stranka Možemo i Bosanac nisu iznimka. Iako bez ikakvog utjecaja i mehanizama, Bosanac je sebi uzeo u zadatak biti gorljiv zagovornik palestinskog prava na samoodređenje i državu, pritom šuteći o Hamasu, te nudeći floskule i parole kao rješenja, nešto poput Grete Thunberg koja je također klimatske promjene stavila na čekanje dok se ne riješi nacionalno pitanje Palestinaca u Gazi i na Zapadnoj obali.

Bosanac na mađarskom frontu

Očekivano, uz Srbe i Palestince, svoj glas u EP-u imaju i homoseksualci, lezbijke, biseksualci, „transrodni“, aseksualni, queer, interspolni i svi oni koji se skrivaju iza znaka + u akronimu LGBTIQ+. Pripadnost ovoj zajednici svojevrsna je Bosančeva nacionalnost. Preuzimajući od Kekin palicu u kasno proljeće 2024. obećao je da će se u EP-u zalagati za klimu i LGBT prava, što su teme kojeg prosječnog Hrvata toliko i ne tište koliko misle Zeleni kojima se Bosanac pridružio.

Koliko je spreman žrtvovati za LGBT pokret, Bosanac je pokazao u jednoj od posljednjih objava na Facebooku. Omotan zastavom duginih boja, poručio je kako je spreman na žrtvu, odlučan u namjeri da otputuje u Budimpeštu na zabranjenu homoseksualnu „povorku ponosa“. S prekriženim rukama, čvrstog, neki bi rekli i vojničkog stava, Bosanac je pohvalio „neustrašivog“ gradonačelnika Budimpešte koji prkosi „autokratu“ Viktoru Orbanu, onome koji uvjerljivo osvaja slobodne i demokratske izbore, prkoseći autokraciji koja dolazi iz hodnika kojima svakodnevno prolazi Bosanac.

„Sutrašnj Prajd biti će puno više od Prajda!“, napisao je Bosanac dan prije odlaska na mađarski front. Kada se imaš za što boriti, tada si spreman žrtvovati zdravlje i slobodu. Očito je kako se kao mladić 1991. nije imao za što boriti. Štoviše, toliko je nedostajalo motiva da je život posvetio tome da što manje mladića obuče uniformu Hrvatske vojske.

He/him i cat person

Kako ne bi izgledalo da se “Gogi” Ivane Kekin bavi samo ideologijom, „priuštivo stanovanje“ ekonomska je odrednica Bosančevog mandata. Možda sasvim slučajno, ako postigne kakav uspjeh na tom polju, profitiraju i Hrvati, ne samo Srbi, Palestinci i takozvane LGBT osobe. Kamo sreće da je na hrvatsko pitanje devedesetih gledao kao na palestinsko danas. Kamo sreće za nas da hrvatsku mladost na dočecima sportaša Bosanac tako radosno dočekuje kao srpske studente na biciklima. Što je to s ljevicom da svoj narod uvijek stavlja na posljednje mjesto?

Gordan Bosanac iz Možemo s Ivanom Kekin razgovarao je o svom dugogodišnjem LGBT aktivizmu i pozvao birače da spriječe pobjedu desnice na izborima za Europski parlament

Gordan Bosanac, he/him, odnosno „on“, muškarac, a ako niste primijetili i cat person, čvrsto stoji na prvoj liniji obrane Europske unije od crne desnice. Kako bi rekla njegova mentorica i mecena Ivana Kekin: „Nećete nas zastrašiti“. Tko je hrabriji? Gradonačelnik Budimpešte ili Gordan Bosanac?

narod.hr