Zadnji komentari

Hebrang: 'Za mene je Istra prirodna geostrateška točka'

Pin It

Andrija Hebrang zbog Primorca podnio ostavku na članstvo u HDZ-u |  Telegram.hr

Hebrang iznenađen Anušićevom odlukom: 'Ne mogu si objasniti, kako to sad odjednom smeta?'

Nakon negodovanja, koje je nastalo u javnosti, zbog potencijalnih preleta Rafalea u Puli u centru za obuku, ministar obrane Ivan Anušić je demantirao nagađanja te smirio javnost. No, ratni ministar obrane Andrija Hebrang u tome vidi pogrešku.

Ministar Anušić je posjetio pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića s riječima utjehe kako tim gradom neće letjeti Rafalei već malo tiši avioni Pilatus PC-21. "U Puli se, bude li potpisan ugovor i dogovoren taj projekt, neće događati ništa invazivno, neće se osnivati nikakva francuska vojna baza, niti građani Pule, kao stanovnici turističkog grada, imaju razloga za ikakav strah od buke ili sličnog", poručio je Anušić.

Ovom odlukom nije zadovoljan Andrija Hebrang koji je za portal Direktno podijelio svoje mišljenje. "Iznenađen sam da se Pula brani od vojne baze jer je u doba Jugoslavije JNA imala zrakoplovnu bazu i njihovi su avioni non-stop letjeli i to je ih nije smetalo. Kako ih sad odjednom smeta kada lete zrakoplovi hrvatskog zrakoplovstva? To sebi ne mogu objasniti", istaknuo nam je.

"Pula je bila grad koja je imala i ratnu luku, imala je ratno uzletište i vojarne. Bila je jedna od vojnih centara što je logično s obzirom na njezin geopolitički položaj i ne vidim razlog da se tamo ne napravi centar za edukaciju. Zašto Francuzi? Pa zato jer smo uzeli njihove Rafale. Logično je da oni naprave bazu za edukaciju, ne samo naših, nego i pilota drugih država koje će kupovati njihove avione", poručio je Hebrang.

'Za mene je Istra prirodna geostrateška točka'

Za njega je Istra, kaže, prirodna geostrateška točka u kojoj mora biti jaka vojna baza. "To što govore da bi turistima smetalo je smiješan izgovor. Nije im smetalo u doba JNA, zašto bi im smetalo sada? Može se, u turističkoj sezoni, većina letova razrijediti, odgoditi ili ta dva mjeseca dislocirati", rekao je.

"Pula je geopolitička točka koja je silno važna. Ima sreću da nije sudjelovala u srpsko-crnogorskoj agresiji na Hrvatsku. Na Pulu nisu slali ni brodove ni tenkove ni granate, nego su je pustili jer se tamo naselilo puno JNA oficira", mišljenja je naš sugovornik.

"Sjećam se kao ratni ministar da sam par puta posjetio Pulu i ni po čemu se tamo nije osjetilo da je u tijeku krvava srpsko-crnogorska agresija. Nisu naučili što to znači pa su se malo opustili", istaknuo je. Kazao je da takve i slične agresije prijete i dalje, ne samo iz Beograda, koji se neprestano grozi, prijeti i naoužava i natječe s hrvatskom vojskom, nego i iz drugih centara.

'Ne može o sigurnosti hrvatske odlučivati načelnik općine ili gradonačelnik'

Svijet je, kaže, globalno ratište. "Treći svjetski rat je počeo Putinovom agresijom na Ukrajinu i direktno smo ugroženi. Ne treba se braniti od vojnih centara, oni jamče sigurnost, a tamo gdje je sigurnost, tamo ulazi i kapital. Svi strani investitori analiziraju i vojnu sigurnost", istaknuo je. 

Upitali smo ga treba li Ministarstvo obrane tražiti dopuštenje grada za osnivanjem vojne baze, s obzirom na nastalu situaciju u Puli. "Vojska se osniva na državnoj, a ne županijskoj razini. Što se strateški donese u Vladi i MORH-u, moraju poštivati i niže strukture", rekao je.

"Ako je igdje potrebna stroga vertikalna sinkronizacija i poštivanje, to je vojno pitanje. Ne može o sigurnosti Hrvatske odlučivati ni načelnik općine ni gradonačelnik, o tome odlučuje Vlada, odnosno Ministarstvo obrane", kazao nam je.

'Ovime bi Hrvatska bila strateški pokrivena'

Ova varijanta koja je predstavljena javnosti, ističe, ne obuhvaća Rafale, nego samo Pilatuse, to su motorni, a ne mlazni motori koji služe za edukaciju. "Ne stvaraju nikakvu buku za razliku od civilnim zrakplovima, to je niti jedan posto buke", istaknuo je.

"Ja bi napravio jedan centar za Rafale u Zagrebu, jedan u Puli i tako je Hrvatska strateški pokrivena. S vremenom bi trebalo razmisliti o centru u Slavoniji, kada se poveća broj zrakoplova", kazao nam je.

"Sigurnost ne znači samo sigurnost hrvatskog neba i obale nego i hrvatskog gospodarstva, a to bi trebali, oni koji su žestoko antiratno raspoloženi, već jednom upamtiti", naglasio je Hebrang.

direktno.hr