EU parlament zatražio da se ‘pravo na pobačaj’ uvrsti u povelju o temeljnim pravima

Pin It

Europski parlament danas je većinom glasova zatražio da se “pravo na pobačaj” uvrsti i Povelju Europske unije o temeljnim pravima. Ipak, rezolucija nije obvezujuća, osim ako ju prihvate sve članice.

Za rezoluciju je glasovalo 336 zastupnika, protiv je bilo 163, a 39 zastupnika je bilo suzdržano.

Od hrvatskih zastupnika, za rezoluciju su glasovali socijaldemokrati Romana Jerković Predrag Fred Matić i Tonino Picula, a protiv su bili HDZ-ov Tomislav Sokol i član kluba Europskih konzervativaca i reformista Ladislav Ilčić.

Europska povelja o temeljnim pravila vrijedi u svim državama članicama. Izuzetak je bila Poljska, koja ju godinama nije prihvaćala, međutim, Europska komisija nedavno je ocijenila da Poljska s novom vladom poštuje odredbe Povelje.

Rezolucija nije obvezujuća, osim ako ju prihvate sve članice

Rezolucija Europskog parlamenta nije obvezujuća za države članice. Postala bi obvezujuća ako bi članice jednoglasno prihvatile odgovarajuću izmjenu Povelje o temeljnim pravima.

Rasprava o ovoj inicijativi održana je 14. ožujka. Ljevičari i liberali većinom podržavaju i inzistiraju na stavljanju pobačaja u Povelju, dok se konzervativci protive.

Član kluba zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D) Predrag Fred Matić jedan je od najglasnijih pobornika rezolucije.

Matić sve koji nisu za pobačaj proglasio zaostalima

U raspravi 14. ožujka Matić je pravo na pobačaj čak nazvao temeljnim pitanjem kad je riječ o Europi jednakosti. Protivnike pobačaja u EP-u opisao je one koji niječu “stoljeće u kojemu živimo i standarde u ljudskim pravima koje smo izborili”.

“Upravo zato došlo je vrijeme da svima njima kažemo dosta”, naglasio je. “Ali veći problem od tih kolega su države članice koje kontinuirano niječu svoju odgovornost u osiguravanju prava na pobačaj”, dodao je Matić.

Matić je u spomenutoj izjavi ukazao upravo na tu činjenicu, sugestivno predbacujući članicama “odgovornost u osiguravanju prava na pobačaj”.

Prijedlogu rezolucije žestoko su se usprotivili konzervativci i reformisti (ERC) u EP-u. Poljska zastupnica Izabela-Helena Kloc istaknula je da “ništa i nitko ne može odobriti ovo pravo, pravo da se ubije nedužno ljudsko biće”.

Ovo nije prvi put da se o pobačaju raspravlja u EP-u. Sličan pokušaj dogodio se rezolucijom od 7. srpnja 2022. Njome je predloženo “dodavanje prava na pobačaj u Povelju o temeljnim pravima Europske unije”, tako da u njoj piše “Svatko ima pravo na siguran i legalan pobačaj”.

Vapaj Crkve i građana

Uvrštavanju pobačaja u popis temeljnih prava žestoko se usprotivila Crkva, a građani su na internetu pokrenuli peticiju protiv usvajanja rezolucije.

Vijeće biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) objavilo je izjavu u kojoj naglašava da temeljno ljudsko pravo nije ono na pobačaj već na život.

“Svako ljudsko biće ima jednako dostojanstvo, sveto je i nepovredivo. Pobačaj nikada ne smije biti temeljno ljudsko pravo”, ističe se u izjavi.

“Promicanje žena i njihovih prava nije povezano s promicanjem pobačaja. Radimo za Europu u kojoj žene mogu slobodno živjeti svoje majčinstvo i kao dar za sebe i društvo u kojem biti majka ni na koji način nije ograničenje za osobni, društveni i profesionalni život.

Promicanje i omogućavanje pobačaja ide u suprotnom smjeru od stvarnog promicanja žena i njihovih prava”, poručili su europski biskupi.

Biskupi: ‘Obrana života nerođenoga duboko je povezana s obranom svih drugih ljudskih prava’

“Stoga se mora reći sa svom snagom i jasnoćom, čak i u naše vrijeme, da je ta obrana života nerođenoga duboko povezana s obranom svih drugih ljudskih prava“, navodi se u izjavi COMECE-a.

Osim toga, biskupi podsjećaju da pobačaj nije priznat ni u europskom ni u međunarodnom pravu, a ni u pravu mnogih članica Unije, stoga pozivaju na poštivanje ustavnih tradicija i suverenosti članica.

U peticiji naslovljenoj na predsjednicu EP-a Robertu Metsolu i zastupnike, pokretači su ih pozvali da glasuju protiv prijedloga rezolucije.

“Pritisak da se ubijanje nerođene djece uvrsti u Povelju o temeljnim pravima, prikriven iza ženskih prava, je uznemirujući i opasan presedan“, upozoravaju potpisnici peticije.

“Bio bi zločin uključiti pravo na ubijanje nedužnog ljudskog bića u Povelju, koja bi trebala štititi život u svakoj dobi i u svim njegovim fazama, posebno onim najranjivijima”, navodi se dalje u peticiji.

Peticija: ‘Rezolucija bi bila ne samo presedan, nego sredstvo ucjene članica koje su za život’

Osim toga, peticija upozorava da “rezolucija ne samo da stvara presedan, već služi i kao alat Europskoj komisiji za ucjenjivanje vlada zemalja članica koje su za život“.

Peticija se osvrće i na aktualnu raspravu unutar EU o ukidanju načela konsenzusa unutar Unije, koji ima podršku sve većeg broja članica.

“Pozivamo vas da blokirate zahtjev za ukidanje zahtjeva jednoglasnosti kao uvjeta za fundamentalne promjene Ugovora”, traže potpisnici peticije.

“Molimo vas, glasajte u korist života i zaštite nerođene djece, odbijajući uključivanje prava na pobačaj kao temeljnog prava u povelji EU. Vaša odluka će oblikovati budućnost našeg društva. Moramo braniti najranjivije među nama”, navodi se u peticiji.

Inicijativa za uvrštenje pobačaja na popis temeljnih prava osnažena je nedavnom ustavnom promjenom u Francuskoj. Ta članica Europske unije nedavno je kao prva zemlja na svijetu “pravo na pobačaj” uvrstila u ustav.

narod.hr