Što je to digitalni novac i zašto EU i Hrvatska žure s njegovim uvođenjem?

Pin It

Digital Currency or Digital Control Is Out Now! | Cato at Liberty Blog

Dok Trump u Americi izjavljuje da pod njegovim vodstvom neće biti uveden digitalni novac, jer je, kako tvrdi, vrlo opasan za slobodu građana, u Europskoj uniji vlada obrnuta logika. EU teži što hitnijem uvođenju digitalnog eura, opravdavajući taj čin većom praktičnošću potrošača.

Brzinom kojom se mijenjaju zakoni u Europskom parlamentu, naime, istom brzinom se mijenjaju i dopunjavaju naši zakoni. Dakako, bez razmišljanja o tome jesu li određene promjene dobre za Hrvatsku i njene građane ili ne. Ovog mjeseca je tako u Hrvatskom saboru izglasana, prema hitnom postupku, izmjena i dopuna zakona o elektroničkom novcu kojim se osigurava provedba uredbi Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkom novcu.

Glasalo je 122 zastupnika ZA i samo 8 PROTIV. Protiv su bili Miro Bulj, Nikola Grmoja, Zvonimir Troskot, Božo Petrov, Ante Kujundžić, Josip Jurčević, Ivica Ledenko i Marijan Pavliček.

Plaćanje digitalnim novcem bilo bi zakonsko sredstvo plaćanja

Europska komisija je 28. lipnja 2023. u okviru ”paketa o jedinstvenoj valuti” usvojila prijedloge triju akata prava Europske unije koji za cilj imaju urediti europsko pravo u odnosu na uvođenje digitalnog eura. Kao i statusa euronovčanica i eurokovanica kao zakonskog sredstva plaćanja. Uredbe se odnose i na pružanja usluga digitalnog eura kada takve usluge pružaju pružatelji platnih usluga osnovani u državama članicama čija valuta nije euro.

Za razliku od Trumpa, Europska unija tvrdi kako je uvođenje digitalnog eura put ka većoj jednostavnosti i praktičnosti. Garantira i privatnost potrošača te tvrdi kako je i dalje riječ o gotovini samo elektroničkoj. No činjenica je da nije riječ o gotovini, odnosno novcu koji je opipljiv, za kojega zaista možemo reći da je naš i isključivo pod našom kontrolom. Prije svega važno je istaknuti i kako digitalni dolar ili digitalni euro nije isto što i kriptovaluta.

Trump tvrdi da je digitalni novac vrlo opasan

Trump je rekao da bi takozvani “digitalni dolar” bio “vrlo opasan”. Tvrdi da bi mogao stvoriti situaciju u kojoj novac iznenada nestaje s bankovnih računa ljudi. Kazao je kako ima plan spriječiti Savezne rezerve u službenom izdavanju digitalne valute.

Trump je kazao da “nikada neće dopustiti stvaranje digitalne valute središnje banke”, nazivajući to “opasnom prijetnjom slobodi”. Trump je za upozoravanje na opasnosti od digitalne valute središnje banke pripisao zasluge biotehnološkom poduzetniku Viveku Ramaswamyju. Ramaswamy je izjavio da bi digitalna valuta središnje banke stvorila ”mehanizam kojim bi vlada mogla izbrisati vaš bankovni račun, izbrisati vaše dolare ako kažete ili učinite nešto što vlada ne odobrava”, nazvavši je ”prijetnjom slobodi u Americi”.

Savezne rezerve nisu izrazile konačan stav o digitalnoj valuti, ali istražuju tu mogućnost. Trump je u govoru u New Hampshireu usporedio stvaranje digitalne valute središnje banke s oblikom “vladine tiranije”, upozoravajući da bi to omogućilo federalnoj vladi da “uzme vaš novac.”

Predsjednik Saveznih rezervi, Jerome Powell, prošle je godine izjavio pred Kongresom da bi proces razvoja digitalne valute središnje banke mogao trajati godinama. Naglasio je da još nije donesena odluka o njezinoj izvedivosti te da se i dalje procjenjuje interes javnosti za takav sustav, koji bi zahtijevao odobrenje Kongresa i izvršne vlasti.

Što je to digitalni euro i koja je njegova svrha?

Digitalni euro je digitalni oblik novca središnje banke koji će izdavati Europska središnja banka. Izdavat će se za upotrebu u maloprodaji, kao dopunu (a ne zamjenu) gotovom novcu u eurima. Gotovina bi i dalje bila dostupna u europodručju. Bit će dostupan za internetske platne transakcije u digitalnim eurima i platne transakcije u digitalnim eurima bez interneta.

Sukladno Prijedlogu uredbe o uvođenju digitalnog eura, digitalni euro će imati status zakonskog sredstva plaćanja. To podrazumijeva njegovo obvezno prihvaćanje, po punoj nominalnoj vrijednosti. Uz mogućnost da se njegovim korištenjem oslobodi od obveze plaćanja. Digitalni euro moći će se zamijeniti euronovčanicama i eurokovanicama po nominalnoj vrijednosti. Digitalni euro će biti siguran i jednostavan za upotrebu u čitavom europodručju. Osmišljen je kako bi se osigurala najviša razina zaštite privatnosti i osobnih podataka korisnika.

S druge strane, Prijedlogom uredbe o euronovčanicama i eurokovanicama kao zakonskom sredstvu plaćanja očuvat će se uloga gotovog novca u eurima kao sredstva plaćanja.

Tko u Hrvatskoj izdaje elektronički novac?

Odobrenje za izdavanje elektroničkog novca u Hrvatskoj izdaje Hrvatska narodna banka. I to ako na osnovi zahtjeva i dostavljene dokumentacije ocijeni da su ispunjeni svi uvjeti propisani Zakonom o elektroničkom novcu.

Institucija za elektronički novac pravna je osoba osnovana u Republici Hrvatskoj kojoj je Hrvatska narodna banka izdala odobrenje za izdavanje elektroničkog novca. Odobrenje za izdavanje elektroničkog novca može sadržavati i odobrenje za pružanje jedne ili više platnih usluga koje nisu povezane s izdavanjem elektroničkog novca.

U Hrvatskoj trenutno sjedište ima pet institucija za elektronički novac, dvije kartične kuće i tri mobilna operatera. Svi oni su morali ishoditi odobrenje za izdavanje elektroničkog novca od Hrvatske narodne banke. Novim odredbama središnjoj će se banci dati veće nadzorne ovlasti.

Digitalni euro bio bi besplatan za osnovnu uporabu

Digitalni euro bio bi javno dobro, kao što su novčanice i kovanice danas, ali u digitalnom obliku. Digitalni euro bio bi besplatan za osnovnu uporabu svima koji se njime žele služiti. Za njegovu uporabu bila bi potrebna mobilna aplikacija ili fizička kartica. Digitalnim eurom moglo bi se plaćati i izvanmrežno kako bi se korisnici njime mogli služiti i u slučaju ograničene povezivosti.

U skladu s nacrtom zakonodavnog akta koji je predstavila Europska komisija, kreditne institucije koje bi distribuirale digitalni euro morale bi besplatno pružati osnovne usluge plaćanja digitalnim eurom na zahtjev svojih klijenata.

Na stranicama Europske Središnje Banke piše da bi se besplatan pristup osnovnim uslugama digitalnog eura omogućio i osobama bez bankovnog računa. Banke i pružatelji platnih usluga mogli bi klijentima ponuditi i dodatne, plaćene usluge digitalnog eura.

Privatnost kod digitalnog novca

Korisnicima digitalnog novca se navodno nudi razina privatnosti slična gotovini, za plaćanja u fizičkim trgovinama i između pojedinaca. Kada plaćaju bez internetske povezanosti, detalji osobnih transakcija bili bi poznati samo platitelju i primatelju. Odnosno ne bi bili dijeljeni s pružateljima platnih usluga, Eurosustavom ili bilo kojim pružateljima podržavajućih usluga.

Plaćanja bi se odvijala izravno između offline uređaja, npr. mobilnih telefona ili platnih kartica, koji pripadaju korisnicima uključenima u transakciju, bez potrebe za oslanjanjem na treće strane. Eurosustav također istražuje potencijalnu uporabu pametnih kartica koje se napajaju baterijama ili pametnih kartica bez napajanja koje koriste uređaj za povezivanje.

Predviđeno je da će korisnici imati mogućnost povezati svoj digitalni euronovčanik s komercijalnim bankovnim računom, omogućujući im plaćanje putem digitalnog euronovčanika bez potrebe da unaprijed napune svoje digitalne novčanike.

Na koji način bi se gotovina pretvorila u elektroničku ”gotovinu”

Prvi korak bio bi otvaranje novčanika za digitalni euro kod vaše banke ili u poštanskom uredu. Kada vaš digitalni novčanik bude spreman, mogli biste u njega uplatiti novac preko povezanog bankovnog računa ili u njega uplatiti gotovinu. Potom biste mogli početi plaćati digitalnim eurima iz svojeg novčanika.

Kada primite novac u digitalnim eurima, mogli biste ograničeni iznos držati u svojem digitalnom novčaniku ili ga uplatiti na svoj bankovni račun. Prijenos novca mogli biste provesti sami ili biste mogli uspostaviti automatski prijenos.

ESB je odlučio da bi količina digitalnih eura koje korisnici mogu držati na svojim računima bila bi ograničena. Digitalni euro stoga bi bio sigurno sredstvo pohrane vrijednosti, slično gotovini. Time bi se održala stabilnost financijskog sustava i spriječili odljevi bankovnih depozita, čak i u kriznim vremenima.

Povežu li novčanik za digitalni euro s bankovnim računom, korisnici bi mogli plaćati i iznose koji su veći od dopuštenog iznosa držanja. Na taj način bi trenutačno pokrili manjak a da prethodno ne moraju prenijeti potrebna sredstva, naravno ako na povezanom računu imaju dovoljno sredstava za to.

Bi li posrednici dobivali naknadu za distribuciju digitalnog eura?

U očekivanju konačnog zakonodavstava Eurosustav predlaže model naknada kojim bi se za pružatelje platnih usluga, kao što su banke, stvorili pravedni ekonomski poticaji za pokrivanje operativnih troškova povezanih s distribucijom digitalnog eura.

Kao što je trenutačno slučaj s drugim platnim sustavima, pružatelji platnih usluga koji bi distribuirali digitalni euro mogli bi trgovcima naplatiti te usluge. U skladu sa zakonodavnim prijedlogom Europske komisije o digitalnom euru, za trgovce i pružatelje platnih usluga primjenjivala bi se gornja granica u određivanju cijena.

Eurosustav bi, kao i u proizvodnji i izdavanju novčanica, snosio troškove uspostave sheme i infrastrukture digitalnog eura. Nadalje, Eurosustav bi nastojao što više smanjiti dodatne troškove ulaganja za posrednike ponovnom uporabom postojećih infrastruktura u najvećoj mogućoj mjeri.

narod.hr