Femicid koji to nije
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 15 Svibanj 2024 19:06
Krvave maramice, lokve krvi po hodniku…Tako nam je ovotjedno ubojstvo u Rijeci fotografijama dočarano dočarano u hrvatskim medijima. Pretpostavljeno ubojstvo i samoubojstvo, gdje su glavni protagonisti muškarci koji su živjeli u životnom partnerstvu, ilustrirali su fotkama s mjesta zločina, uz već poznati disclaimer ‘uznemirujuće’ koji je čisti mamac za klikove.
Da, kliknula sam i ja. No nije ovdje riječ o mojem i medijskom srozavanju…Riječ je o femicidu koji to nije.
Sjećate se tamo negdje u rujnu prošle godine kada je Vlada predložila da se u Kazneni zakon uvede novo kazneno djelo – teško ubojstvo ženske osobe.
U nastavku femicid.
Prethodila je tome žestoka kampanja feminističkih udruga kojima je Plenković posvetio disproporcionalnu pažnju.
Ipak, mahale su mu Istanbulskom konvencijom pred nosom, Grevio, europski policajac za provođenje Istanbulske konvencije poslao je opaku packu koja je mogla uzdrmati ugled našeg premijera u Bruxellesu pa je on preko koljena i preko noći udovoljio većini zahtjeva.
Sjetimo se samo da je tamo početkom rujna 2023. čim je Hrvatska dobila po prstima od Grevia, profesor hrvatskog jezika i povijesti, inače zaposlen kao ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić poslao depešu na sve adrese ustanova socijalne skrbi u Hrvatskoj sa izričitom naredbom – odmah u komunikaciji i u praksi prestanite koristiti pojam ‘sindrom otuđenja djeteta’.
Da ne duljim, još jedan od zahtjeva feminističkih udruga, a vezan je za manipuliranje djecom u postupcima oko skrbništva.
No vratimo se na femicid kao najzvučnijem ‘uspjehu’ prvoborki za obranu nježnijeg spola.
U Kazneni zakon uvodi se novo kazneno djelo ‘Teško ubojstvo ženske osobe’. Džabe su suci kaznenjaci Vrhovnog suda galamili da je riječ o političkom prijedlogu koji sa strukom nema veze…
Diskriminatorno, protuustavno, nestručno, politička odluka…U svojoj kritici predložene izmjene Kaznenog zakona suci Vrhovnog suda i HOK bili su jasni
Uzalud su govorili i da Kazneni zakon već smatra teškim ubojstvom ubojstvo člana obitelji koji je već ranije bio zlostavljan od strane ubojice…Džabe su ustavni stručnjaci govorili da je protuustavno takvo ubojstvo muškarca klasificirati blažim jer žrtva nije žena…
Uzalud…
Deseti saziv Hrvatskog sabora taman prije raspuštanja u ožujku ove godine dao je legitimitet femicidu.
Femicid: Je li žena vrjednija od ovog životnog partnera?
Vratimo se sad na krvoproliće u Rijeci s početka priče.
Zločin se dogodio unutar četiri zida koja su dijelila dva muškarca koji su bili u životnom partnerstvu. Imali su i isto prezime. Znate ono, kao u braku.
Jedan od njih, sada žrtva, u sličnoj konstelaciji ranije je ubio svog partnera.
Što ćemo s tim? Zašto je teško ubojstvo žene zaslužilo posebnu točku zakona, a ovo ubojstvo nije? Je li žena vrjednija od ovog životnog partnera? Ako jest, nije li to protuustavno?
No i da nije bilo cijele halabuke oko femicida, ranije su i Kazneni zakon i sudska praksa prepoznavali ubojstva među bliskim osobama u kakvoj god korelaciji bili – kao teška ubojstva.
Dakle imali smo članak zakona koji je sasvim dobro radio distinkciju između običnog i teškog ubojstva kada su u pitanju bliski obiteljski ili partnerski odnosi.
Ideološka poruka i opasno igranje zakonom i Ustavom
Ovo protuustavno i političko prekrajanje jednog od najvažnijih zakona u državi prošao je bez ikakve reakcije Ustavnog suda.
A kazne za femicid nisu ništa drugačije od kazni koje su se za takve slučajeve, kada su počinitelji ili muškog ili ženskog spola, kažnjavale – isto. U skladu s Ustavom.
Uvođenje femicida samo je ideološka poruka i opasno igranje zakonom i Ustavom koje šalje poruku – možemo kod nam se hoće.
Uz to se tzv. progresivni nisu udostojali progresivno odmah definirati što ćemo s ubojstvom muškarca koji se smatra ženom što su progresivno pak primijetili kritično raspoloženi kaznenjaci s Vrhovnog suda.
A gdje će se tek uklopiti ovi nebinarni to je već drugo pitanje.
Prekrojit ćemo zakon, nije problem.
I jezik.