Hebrang: Hoćemo li se ikada riješiti sljedbenika komunističkog režima?
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 24 Kolovoz 2024 14:08
Europski je dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima. Hrvatska je bila dio istih režima, koji su odnijeli tisuće i tisuće ljudskih života, no prešućena istina, kao i sljedbenici takvih režima u našem su narodu i dalje prisutni. Postavlja se pitanje kad ćemo i hoćemo li ih se ikada riješiti?
O ovoj smo temi razgovarali s Andrijom Hebrangom, ratnim ministrom zdravstva i obrane. Kako je rekao za naš portal, žrtve ovih režima su potpuno zanemarene i pogrešno interpretirane. "Imali smo dva totalitarna režima, komunistički i fašistički u doba NDH. Ta dva režima iza sebe su ostavila veliki broj žrtava i nažalost iza oba je ostao ogroman broj neotkrivenih grobišta. Ja sam se godinama bavio tim problemom i pokušavao na sve načine organizirati otkopavanje žrtava iz 1945. kada je par stotina tisuća ljudi pobijeno bez suda i pokopano na mjestima koja nisu označena", kazao nam je Hebrang.
Na tome nije stao. Istaknuo nam je da je otkopavanje žrtava predlagao brojnim vladama te je osnovao ured koji su, kako nam je rekao, Andrej Plenković i Zoran Milanović ukinuli. "Htio sam napraviti otkopavanje svih skrivenih grobišta, uzimanje DNK, šifre s kostiju i organizacije banke podataka DNK. Kada netko želi doznati gdje mu je neki predak pokopan, ako je u tim skrivenim grobištima, onda se s DNK-a tog potomka može odrediti gdje mu je predak", naglasio je te istaknuo kako je želio da se sva ta grobišta dostojanstveno obilježe.
Poručio je i kako je od 1995. godine pokušavao to postići, no nije uspio ni u jednoj vladi, a rezultat svih aktivnosti je najveće hrvatsko grobište podno Maclja u selu Fruki gdje je ekskomunicirano 1163 posmrtnih ostataka. "Kakav je odnos prema posmrtnim ostacima, vidimo na primjeru tih 1163 koji su otkopani 1991., a onda su 20 godina stajali u vrećama u tavanu mog medicinskog fakulteta dok ih nismo otkrili i onda ih dostojanstveno pokopali", kazao je Hebrang za portal Direktno.
'U Hrvatskoj se dogodilo nešto što se nije dogodilo u postkomunističkim zemljama'
Naglasio je kako je odnos sadašnje generacije prema žrtvama najlošiji što može biti jer nove generacije ne cijene žrtve, niti grob bez natpisa ni dostojanstvo žrtava. "Ni danas ne znamo koliko je žrtava bilo u NDH, prisutni smo raznim lažiranjima od prije doba Jugoslavije do danas. Činjenica je da nismo utvrdili broj ubijenih u Jasenovcu, a to je jednostavno učiniti. Treba tražiti međunarodnu komisiju koja bi nadzirala otkopavanje svih tih grobišta da se vidi jesu li tamo stvarno žrtve ustaša ili su tamo žrtve nakon 1945., o čemu ima puno podataka", rekao nam je.
Kazao je kako je odnos prema žrtvi ravan nuli i pokazuje da smo narod koji ne vodi računa o svojim krvavim žrtvama, a to znači, kaže, da smo narod koji nema briljantnu budućnost. Nastavio je da se Hrvatska nije riješila komunističkog nasljeđa. "U Hrvatskoj se dogodilo nešto što se nije dogodilo u postkomunističkim zemljama jer su u Hrvatskoj vlast preuzeli djeca i sljedbenici komunista. Nisu preuzeli vlast na silu već voljom naroda na izborima. Nakon Franje Tuđmana nikada nitko nije izabran na prvu poziciju u državi, Saboru i Vladi, a da nije bivši komunist ili dijete iz komunističkog braka", naglasio je.
"Nijedan branitelj ni dragovoljac nikad nije mogao na tu poziciju i još dugo neće moći. Memorija u narodu je toliko iskrivljena, utjecajem medija i obrazovnih programa, da smo mi nakon Tuđmana birali njegove najveće političke protivnike, Stjepana Mesića koji je žestoki komunistički aktivist, Ivicu Račana koji je bio predsjednik komunističke partije u doba Jugoslavije, Ivu Josipovića koji je bio komunist, Milanovića, Milana Bandića u Zagrebu..", kazao je. Uvijek je narod, kaže, birao sljedbenike komunizma i zato nikad nismo mogli isposlovati otkopavanje skrivenih grobišta, a kaže da ni ova Vlada na tome ne radi. Tomo Medved ima zadatak to raditi, ali on to vješto kamuflira pa u dva i pol mandata nije otkopao niti jedan posto tih grobišta", kazao je.
'Zahvaljujući neslozi, ne možemo državu voditi naprijed'
Hebrang veliki problem u zataškavanju istine vidi u medijima koji, kako tvrde, kontroliraju informacijama i skrivaju istinu, ali i obrazovnim programima. Istaknuo je činjenicu koja se u javnosti skriva i ne prenosi.
"Nitko nije u vladi prihvatio činjenicu da je u srpskoj agresiji pobijeno 7263 hrvatskih civila. Mi smo ih u stožeru saniteta identificirali, popisali i evidentirali. To se u javnosti ne smije reći jer onda ta stranka koja je proistekla u doba rata iz agresorskih redova ne bi mogla biti koalicijski partner u vladi, komunističkim sljednicima", upozorio je.
Za kraj je istaknuo kako je hrvatski narod podijeljen gledajući zločine fašizma i komunizma. Podijeljeni smo u dvije skupine, ističe Hebrang, koje se ne mogu pomirit i neće se pomiriti do otkopavanja i jednih i drugih kostiju. "Zahvaljujući neslozi, ne možemo državu voditi naprijed, već stalno zastajkujemo i vraćamo se natrag", zaključio je.