Samo nas par dana dijeli od najvažnijih izbora u novijoj povijesti svijeta

Pin It

Samo nas par dana dijeli od najvažnijih izbora u novijoj povijesti svijeta. Da su neki izbori “najvažniji” obično se kaže za svake izbore, ali rezultati predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama u idući utorak, ako opet ne bude bilo izbornih nepravilnosti, doista bi mogli odrediti u kojem će se smjeru kretati svijet u narednim desetljećima.

Znat ćemo je li Trump doista političar koji je definirao našu epohu, piše Borislav Ristić za Večernji list.

Voljeli Trumpa ili ne, on je svakako naznačajnija politička figura u ovom stoljeću. Puno je naznaka kako će upravo ovi izbori označiti trijumf “Trumpove ere”. Vidimo kako trenutno vodi kampanje u državama za koje se do jučer nije moglo ni pomisliti da bi ih mogao uzeti. S druge strane, rejting njegove suparnice je u slobodnom padu, pa je, tako, bila izviždana na skupovima u državama za koje se mislilo kako su njena sigurna uporišta.

Haris doživljava fijasko za fijaskom

U skladu s tim, kao da se i Trumpovi najveći protivnici polako pripremaju za scenarij u kojem on pobjeđuje. Nekako mu trenutno sve ide od ruke, dok Harrisova doživljava fijasko za fijaskom. Svako novo istraživanje daje prednost Trumpu u “neodlučnim” državama, a čak su i New Hampshire, New Mexico i Virginia sada u “sivoj zoni”. Pitanje je hoće li ih Trump na kraju uzeti, ali svakako se radi o trendu koji nikako ne treba zanemariti.

Naravno, nad sve to se nadvija i sjena nepravilnosti koje su obilježile prethodne izbore. Čak i ako niste među onima koji vjeruju u izbornu krađu, ti izbori su svakako bili obilježeni anomalijama koje nitko ne može objasniti. Tako je, primjerice, Arizona 2020. imala skok izlaznosti od 38%, pa je Trump izgubio Arizonu, iako je za njega glasalo 400 tisuća više glasača nego 2016., kada je u toj državi pobijedio.

Stoga se kod prognoza mora uzeti u obzir i mogućnost manipulacije izbornim rezultatima. Tako bi Trumpu trebalo par postotaka više glasova u pojedinim neodlučnim državama, nego što mu se sada daje, kako bi bio siguran u pobjedu, odnosno, kako bi bio “prevelik da bi bio pokraden”. Ankete ga zasad drže unutar okvira u kojem je manipulacija još uvijek moguća, iako on uvijek dobija više nego što mu daju ankete.

Trumpova kampanja po energiji nalikuje na 2016.

Pored toga, važan je i entuzijazam kod jednog i drugog tabora. Trumpova kampanja po energiji potpuno nalikuje na atmosferu iz 2016., s masovno posjećenim skupovima. S druge strane, Kamala Harris kao da svakim svojim nastupom ili izjavom potkopava vlastitu kampanju. Sve to je stvorilo paniku u njezinim redovima, pa u finalu idu s negativnom kampanjom “Trump-Hitler”, što samo odbija umjerene glasače.

Pored toga, kad čovjek čuje kako Joe Biden naziva Trumpove pristaše “smećem”, čovjek se prirodno pita ne radi li to stari Joe namjerno kako bi naštetio Kamali. Tako treba imati u vidu i opstrukcije koje dolaze iz vlastitih redova. Primjerice, dva demokratska guvernera u neodlučnim državama – Michigan i Pennsylvania – imaju ambicije za predsjedničku kandidaturu 2028., pa im pobjeda Harrisove nikako ne odgovara.

Sve to su neki od razloga zbog kojih se Trump trenutno čini kao favorit. Na kladionicama mu je trenutni rejting na 67%, što se čini nedostižnim. Trump ima u rukama sve što bi mu u normalnim okolnostima donosilo sigurnu pobjedu, ako izuzmemo okolnost da u Sjedinjenim Državama više ne možemo računati na poštene izbore. Možda zato i američki oligarsi poput Jeffa Bezosa šalju poruke političarima da žele Trumpovu pobjedu?

Živimo u zanimljivim vremenima. Kroz par dana ćemo znati hoćemo li svojim unucima moći pričati kako smo svjedočili prijelomnim izborima u novijoj povijesti svijeta ili pak posljednjim demokratskim izborima u nekada prvoj demokraciji svijeta.

narod.hr