Sanjin Baković: Pobjeda Donald Trumpa u SAD-u učiniti će mir u svijetu ponovno velikim

Pin It

Nakon što su Fox News, CNN, New York Times i Washington Post potvrdili izbornu pobjedu Donald Trumpa 6. studenog 2024. godine možemo konstatirati da je Donald Trump druga osoba u povijesti SAD-a koja se uspjela vratiti u Bijelu kuću nakon što je u reizboru 2020. godine poražen od aktualnog američkog predsjednika Joe Bidena.

Iako je te kobne izborne 2020. godine Donald Trump u pokušaju reizbora na vrhuncu političke moći sam protiv svih osvojio povijesnih 74 milijuna glasova u odnosu na 2016. godinu kada je osvojio 62.5 milijuna glasova i pobijedio Hillary Clinton to mu je bilo nedovoljno protiv Joe Bidena koji je osvojio 81 milijun glasova u uvjetima corona virusa tijekom kojeg je prvi put u povijesti 100 milijuna Amerikanaca glasalo dopisno poštom.

Donald Trumpa pratim od 2016. godine kada je još hrvatski politički establishment trčao dati javnu potporu Hillary Clinton na skup u SAD-u, a recimo mađarski premijer Viktor Orban javno je podržao Donald Trumpa u izbornoj utrci za predsjednika SAD-a. Rezultat javnih potpora manifestirao se na način da je Viktor Orban pozvan u Bijelu kuću u prvom Trumpovom mandatu dok nas je hrvatski politički establishment putem malih ekrana izvještavao o putovanju u SAD ispred ograde Bijele kuće.

U 2024. godini nakon pobjede Donald Trumpa hrvatski politički establishment djelovao je pametnije, a ne ishitreno kao 2016. godine pa je čestitka upućena javno iako europski politički establishment nije podržao Donald Trumpa javno u njegovoj kandidaturi budući da su savezništvo temeljili na Bidenovoj administraciji, kao u prošlosti na Obaminoj administraciji. Jedini europski političar koji je Donald Trumpa podržao javno 2016., 2020. i 2024. godine bio je  mađarski premijer Viktor Orban koji spada u omraženiju skupinu političara u Europi jer je jedini održavao kontakt na relaciji Moskva - Peking - Florida. U Orbanovom reizboru Trump je javno podržao Orbana i obasipao ga riječima hvale iako Orbana u Europi svi kritiziraju.

Naime, Viktor Orban jedini je europski političar koji je imao čast biti gostom Donald Trumpa na privatnom imanju Mara Lagu u Floridi tijekom kolovoza 2022. godine i tijekom srpnja 2024. godine kada su se prvi put protiv Trumpa vodili kazneni progoni koji će se nakon pobjede na izborima biti zaustavljeni, a drugi put dva dana uoči pokušaja prvog atentata na Trumpa. Za takve odluke treba biti veoma hrabar u vremenima kada se svijet nalazi u potpunoj nestabilnosti, jer stati uz Orbana ili Trumpa za mnoge su to proruski stavovi što sam doživio i sam kada mi je rečeno na jednom portalu kako članak o Trumpu neće biti objavljen i neka pokušam u Moskvi, a pritom nisu shvaćali ni oni sami da sam korak ispred vremena jer su to ubiti stavovi nove američke Trumpove administracije. 

U prenesenom značenju evidentno je da je Viktor Orban osoba od povjerenja Donald Trumpa za EU, a kako se susreo s Putinom, Zelenskim i XI-em prije susreta sa Trumpom vjerujem da će Viktor Orban doživjeti renesansu pod novom Trumpovom administracijom i biti ključan saveznik u mirovnim sporazumima iz EU kao jedini europski političar koji je održavao kontakte s Putinom, Zelenskim, XI-em i Trumpom dok preostali europski politički establishment tek će trebati prihvatiti Trumpova nova pravila igre. 

Osim što su se protiv Donald Trumpa odvijali kazneni postupci i četiri puta je bio uhićen i odveden pred suce, pokušali izvršiti dva pokušaja atentata, pokušali pronaći unutarstranački oponenti kako bi ga isključili iz nominacije predsjedničkog kandidata na Konvenciji Republikanaca Donald Trump vjerovao je u ono što radi još od izbornog poraza 2020. godine kada je najavljivao novu snagu MAGA pokreta na temeljima 74 milijuna birača i istaknuo da njihovo vrijeme tek dolazi. Za očekivati je da mu nitko tada nije vjerovao, već su ga ismijavali kako širi teorije zavjere. 

Održavao je skupove među vlastitim pristašama u kontinuitetu i punio dvorane tijekom prethodne četiri godine, a u posljednjih 65 dana činio je to svakodnevno. Ne zaboravite da nije imao ulaz niti na društvene mreže nakon što su ga još isključili iz izravnog prijenosa na kraju prvog mandata kada je obnašao dužnost predsjednika SAD-a što se još nije dogodilo nikome u povijesti demokracije kakvu svijet poznaje. U konačnici bio je prisiljen pokrenuti vlastitu platformu na društvenim mrežama kako bi zadržao komunikaciju sa virtualnim pratiteljima.

Na kraju je Trump dobio potporu neovisnog kandidata Robert Kennedy-a potomka moćne dinastije Kennedy koji je suspendirao vlastitu kampanju i podržao Donald Trumpa, a u kampanju Donald Trumpa uključio se i Elon Musk kao najbogatiji čovjek svijeta te su obojica dobila Trumpovo jamstvo kako za njih ima mjesta u budućoj Vladi. Zajedničkim snagama pobijedili su politički establishment iz DC-a, bivšeg predsjednika Barack Obamu koji se uključio u kampanju na skupovima Harris, financijere Demokrata iz sjene, kao i zvijezde stvorene u Hollywoodu koje su se uključile javno davajući političku potporu Kamali Harris. Srušili su mit o Simpsonima koji su promovirali Kamalu Harris kao prvu predsjednicu SAD-a u ljubičastom sakou i ogrlicom oko vrata kakav je stil oblačenja njegovala tijekom obnašanja dužnosti potpredsjednice SAD-a u Bidenovom mandatu. U suštini Demokrati su izgubili izbore onog trenutka kada su povukli Joe Bidena iz utrke i istaknuli Kamalu Harris iako su i sa Joe Bidenom gubili u anketama protiv Donald Trumpa. Pokušali su spasiti što se može spasiti, ali bezuspješno.

Svrsishodno navedenim činjenicama od potrebnih 270 elektora Donald Trump u utrci za novog  predsjednika SAD-a osvojio je 295 elektorskih glasova, a projekcije mu daju konačnih 312 elektora ako zadrži prednost u Nevadi i Arizoni. Trumpova protukandidatkinja Kamala Harris osvojila je 226 elektora, a projekcije joj daju maksimalno 243 elektorska glasa što je nedovoljno za pobjedu u utrci za Bijelu kuću. 

Ekvivalent trenutnih 295 osvojenih elektora Donald Trumpa numerički bi iznosio u ukupnom broju glasova 73.407,735 glasova, a Kamalinih 226 osvojenih elektorskih glasova numerički bi iznosio u ukupnom broju glasova 69.074,145 glasova. Iz konteksta možemo zaključiti kako je Donald Trump uspio mobilizirati 74 milijuna birača koji su mu dali podršku 2020. godine i postati novi predsjednik SAD-a u 2024. godini dok Bidenovih 81 milijun birača iz 2020. godine sveo se trenutno na 69 milijuna glasova za Kamalu Harris iz čega je vidljiv nastavak padajućeg trenda nakon što su Demokrati tijekom 2022. godine izgubili Zastupnički dom. Demokrati imaju trenutni pad od 12 milijuna glasova u utrci za Bijelu kuću dok je za očekivati kako će Republikanci nakon svih prebrojanih glasova postići povijesni uspjeh sa više od 74 milijuna glasova. 

Kada je riječ o izboru za Senat kontrolu nad Senatom su odnijeli Republikanci jer osvojili su 53 mjesta u Senatu što je 4 više nego prije četiri godine za razliku od 45 mjesta Demokrata koji su izgubili za sada 4 mjesta, a konačnu razliku znati ćemo kada se svi glasovi prebroje jer još su 2 mandata u igri. Dok u utrci za Zastupnički dom Republikanci imaju prednost sa 210 osvojenih zastupničkih mjesta ispred 198 osvojenih zastupničkih mjesta od strane Demokrata, a potrebno je za većinu dosegnuti 218 mandata. U igri je još 27 mandata. Za pretpostaviti je da će na Trumpovom izbornom valu u predsjedničkoj utrci i izboru za Senat Republikanci osvojiti i Zastupnički dom i time će Donald Trump imati odriješene ruke za donošenje odluka do idućih Midterm izbora na polovici mandata krajem 2026. godine.

Iako u Hrvatskoj na desnom spektru slave pobjedu Donald Trumpa u SAD-u i najavljuju kako će se suverenizam iz SAD-a preliti u Europu i u konačnici u Hrvatsku prije euforije bez zdravih temelja prvo moraju shvatiti da je Donald Trumpa podržao istaknuti član dinastije Kennedy bivši Demokrat i suspendirao vlastitu kandidaturu, a na kraju se uključio u Trumpovu kampanju i Elon Musk kao najbogatiji čovjek svijeta koji mu je prvo omogućio povratak na društvene mreže te donirao 75 milijuna dolara u kampanju, kao i da je u završnici kampanje dnevno donirao milijun dolara kroz nagradne igre kako bi motivirao Republikance na izbore i uključio se javno na završnim skupovima. 

Znači bez zajedništva nema suverenizma u Hrvatskoj, a bez uloženog kapitala nema ni pobjede na izborima. Kandidirati se može svatko, ali kada vidim da jedna stranka sa desnog spektra podržava tri kandidata desnice u Hrvatskoj, jedna stranka stane uz vladajuće, a preostale se bore svaka za sebe dok su do prije malo svi djelovali zajedno onda znam da od vala Trumpizma u Hrvatskoj neće biti ništa, no veseliti se ima pravo svatko iako je za mene takav tip veselja zavaravanje samog sebe i davanje lažne nade široj javnosti. 

Povratak Donald Trumpa u kojeg  sam vjerovao još od 2016. godine i čije aktivnosti pratim permanentno doživio sam krajem 2024. godine. Hoću li doživjeti povratak Tomislava Karamarka u bliskoj budućnosti koji održava kontakte sa Trumpovom bivšom administracijom preko James Jay Carafano-a sa kojim je od 2017. do 2023. godine imao pet susreta, te tijekom 2018. godine su potpisnici članka o važnosti LNG terminala na Krku za energetsku sigurnost i stabilnost Hrvatske, regije i Europe, a koji je objavio The National Interest, vrijeme će pokazati. Kažu da nada umire posljednja ukoliko imamo još malo vjere u sebi.

Međutim, vratimo se na poantu Trumpove pobjede u SAD-u koja će mir u svijetu napraviti ponovno velikim, jer pobjedom Trumpa biti će zaustavljeni svi ratovi s obzirom da će se tražiti rješenje za prekid rata u Ukrajini, kao i na Bliskom istoku. Uostalom, uvjeren sam da su ta rješenja već pripremljena, jer i sam Donald Trump bezbroj puta najavio je kako će zaustaviti sve ratove i uskratiti financiranje istih. Čak je i Vladimir Putin spreman razgovarati s Donald Trumpom što je pomak u odnosu na Bidenovu administraciju, jer ako želimo nakon prljavog plesa zaplesati tango tada je za tango potrebno dvoje. 

Da Donald Trump misli ozbiljno treba uzeti u obzir njegovu izjavu iz pobjedničkog govora kada je apostrofirao “Idemo završiti beskonačne ratove i donijeti mir”. To bi mogla postati buduća agenda vanjske politike SAD-a i najavio zlatno doba za SAD. 

U prilog mu ide činjenica da je u četiri godine njegovog prvog mandata bilo 0 ratova, jer Ukrajina je održavala neutralnost u Trumpovom prvom mandatu dok su u vrijeme Obame izgubili Krim, a u vrijeme Bidena gube 20% vlastitog teritorija. Kada je riječ o Bliskom istoku optimizam treba temeljiti na potpisanim Abrahamskim sporazumima na kraju Trumpovog prvog mandata, a navodno je Donald Trump i Benjamin Netanyahu-u napomenuo kako mora završiti ratove sa Hamasom do njegove inauguracije 20.siječnja 2025. godine. Uspije li Donald Trump zaustaviti globalne ratove, a u što sam siguran da hoće vrijeme je da mu konačno dodijele Nobelovu nagradu za mir, a što će biti ujedno i kruna njegove političke i društvene karijere. 

Sanjin Baković mag.ing.pp.tp.