Vjekoslav Krsnik: Znakovita šutnja Zorana Milanovića o opasnoj diverziji Milorada Dodika

Pin It

Milanović o Dodiku: U kojem stoljeću mi živimo? - Index.hr

Novim radikalnim potezom predsjednik tzv. Republike Srpske Milorad Dodik da jednostavno ignorira Daytonski sporazum  sigurnosno je zaprijetio ne samo postojanju Bosne i Hercegovine kao međunarodno priznate države nego cijelom području bivše Jugoslavije, uključujući prije svega Republiku Hrvatsku.

Ključno je pitanje ima li Republika Hrvatska u ovakvom stanju kad se dva vodeća političara u državi o vanjskopolitičkim pitanjima uopće ne surađuju odgovarajuću politiku da bi se zaštitila od sasvim mogućih prijetnji koje se kriju iza Dodikove destabilizacije susjedne države. Drugo je pitanje, ne manje značajno, što će Republika Hrvatska učiniti kao garant zaštite prava Hrvata kao konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini. 

Iznad svega s mnogo ozbiljnijim prijetnjama postavlja se pitanje koliko je u najnoviji potez Miloirada Dodika uključena dalekosežna politika Ruske federacije, odnosno Vladimira Putina koji je svojedobno osobno primio u Moskvi čelnika bosanskih Srba, a ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov posjetio Milorada Dodika u Banja Luci. Treba podsjetiti da je Ruska federacija iako nije potpisnica Daytonskog sporazuma članica "Vijeća za provedbu mira" (PIC) u Bosni i Hercegovini, U njemu je bezuspješno pokušala spriječiti imenovanje novog Visokog predstavnika njemačkog diplomata Cristian Schmidta kao što je pokušavala ishoditi odluku o potpunom zatvaranju Ureda visokog predstavnika. Ruski veleposlanik u Bosni i Hercegovini  Igor Kalabuhov tada je izjavio da se nakon 25 godina Ured Visokog predstavnika,  (OHR) mora zatvoriti i da "sve strane u BIH trebaju imati mogućnost slobodno se dogovarati kakvu BIH žele". 

U novim okolnostima oko pregovora o uspostavi primirja u rusko-ukrajinskom ratu hipotetski se može postaviti teza da tzv. Republika Srpska koja je utemeljena na genocidu služi Vladimiru Putinu kao opcija za eventualno otvaranje drugog fronta u srcu Europe. Pitanje je koliko obavještajne službe zapadnih zemalja vode računa o toj mogućoj premda hipotetskoj postavci. Hrvatska SOA koja upošljava na račun poreznih obveznika čak oko 800 djelatnika o tome očito nema pojma jer je sastavljena od političkih uhljeba a ne od profesionalaca. U svojoj namjeri da otcijepi srpski entitet u Bosni Hercegovini i da ga pripoji Republici Srbiji hrvatska državna politika u takvom moguićem scenariju trebala bi voditi računa da više ne postoji zemaljski koridor između Republike Srbije i Republike Srpske, jer je on u trećem entitetu u Bosni i Hercegovini Distriktu Brčko kojim upravljaju Amerikanci jednostavno ukinut. Tako više ne postoji zemaljska veza između Beograda i Banja Luke.  Oko tog koridora u Daytonu se vodila žestoka bitka između Slobodana Miloševića koji je želio koridor širok nekoliko desetaka kilometara i Amerikanaca koji su ga nastojali, što se i dogodilo, svesti na nekoliko kilometara. Zbog ukinuća koridora vojno strateški tzv. Republika Srpska je logistički  izolirana, jer bi mogla dobivati vojnu pomoć iz Republike Srbije jedino zračnim putem, dakle preko Federacije BiH ili preko Hrvatske što je naravno isključeno.

U novonastalim okolnostima pokazalo se da je dosadašnja službena politika Republike Hrvatske bila promašena, jer je s jedne strane vodeći računa o svojim sigurnosnim prioritetima igrala na pogrešnu kartu, a s druge je strane zanemarivala svoju ustavnu obvezu da sustavnije vodi računa o položaju Hrvata kao konstitutivnog naroda u susjednoj državi. Najdalje je u tome otišao prepotentni predsjednik Republike Zoran Milanović koji je održavao prijateljske odnose s Miloradom Dodikom, iako je čelnik bosanskih Srba istjerao iz svojeg entiteta oko 120.000 Hrvata izostavljajući bilo kakvu inicijativu za njihov povratak. Ne samo da je Milorada Dodika ugostio u Zagrebu, čak ga je pozvao da ga posjeti na Hvaru. Zoran Milanović je u nekoliko navrata podržao poteze koje je protivno Daytonskom sporazumu zagovarao Milorad Dodik. Doduše, nije to bila politika samo Zorana Milanovića nego se treba prisjetiti da je prije njega svojedobno Ivo Josipović čak otišao u posjet u Banja Luku da bi mu svirao na glasoviru. Međutim sada kad je jasno da svojim secesionističkim planovima Milorad Dodik via facti ugrožava Republiku Hrvatsku Zoran Milanović šuti kao zaliven. Ukratko njegova politika prema najbližem susjedu Republike Hrvatske doživjela je totalni fijasko, pa se potvrđuje procjena Žarka Puhovskog da će predstavljati katastrofu ako Zoran Milanović osvoji drugi mandat. S druge pak strane iako ni on sam nije bio potpuno dosljedan u odnosu na destruktivno djelovanje Milorada Dodika premijer Andrej Plenković izjavio je "Mi smo i te kako zabrinuti za posljednja zbivanja u Bosni i Hercegovini", te dodao kako "Hrvatska poštuje i respektira susjednu zemlj te da želi da bude funkcionalna i da Daytonski sporazum bude poštovan kao i da se poštuju odluke svih tijela u Bosni i Hercegovini". Da je Hrvatska ozbiljna država nakon novog Dodikovog poteza trebalo je odmah sazvati sjednice Vijeća za obranu i Vijeća za nacionalnu sigurnost. To se međutim nije dogodilo pa tako službeno političko stajalište Hrvatske o ozbiljnoj krizi u koju je Dodikovim potezima dovedena Bosna i Hercegovina ostaje visiti u zraku.   

Vjekoslav Krsnik