Poljski predsjednički kandidat: ‘Djeca političara trebala bi ići prva u rat!’
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 29 Ožujak 2025 16:08
U emisiji uživo na kanalu Zero, poljski predsjednički kandidat Sławomir Mentzen iz desne stranke Konfederacija dotaknuo se raznih tema, uključujući sigurnosti Poljske i obavezne vojne obuke. Mentzen je trenutno treći u anketama, iza Rafała Trzaskowskog (KO) i Karola Nawrockog (PiS). Iznio je prijedlog prema kojem bi djeca političara trebala biti obvezna prva ići na bojišnicu u slučaju rata.
“Mentzen je ponovio svoju ideju o sprječavanju političara da brzopleto uvlače zemlju u ratove“, piše poljski Do Rzeczy.
Djeca političara kao mehanizam za sprječavanje sukoba
“Djeca političara trebala bi biti prva koja idu na bojišnicu. Time će se uvesti mehanizam zahvaljujući kojem se političari neće upuštati u ratove u koje ne bi trebali, jer tada riskiraju zdravlje i živote vlastite djece”, naglasio je kandidat Konfederacije. Vijest donosi Remix.
“Zadatak zastupnika u parlamentu je sjediti u Sejmu i donositi zakone tijekom rata […] dok bi djeca političara trebala biti u prvom redu za odlazak u rat, jer su upravo političari uzrokovali izbijanje rata i oni bi prvi trebali snositi posljedice,” nastavio je.
Obavezna vojna obuka za mlade nakon srednje škole
Upitan o vojnoj obuci, Mentzen je rekao da bi ona trebala biti obavezna za mlade nakon srednje škole. “Ali ne za sve, jer poljska vojska nije u stanju obučiti sve. Osim toga, ta bi obuka trebala biti plaćena. Odnosno, ti bi ljudi trebali dobivati novac za obuku koju prolaze tijekom tog razdoblja,” komentirao je Mentzen.
Političar je podsjetio na još jedan argument u korist vojne obuke. “U ratu, baš kao i u bilo kojoj drugoj industriji (…) znanje, iskustvo i vještine su vrijedni. Šansa da netko tko je prošao takvu obuku, a ionako će biti regrutiran u vojsku ako dođe do najgoreg, preživi, mnogo je veća,” rekao je. Dodao je da obuka “drastično povećava njihove šanse za preživljavanje u slučaju izbijanja rata.”
Regrutacija se trenutačno zagovara i u Njemačkoj. Razni liberalni mediji potiču mlade da se pridruže vojsci kako bi “branili slobodu i različitost.”