HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Zagrebačka policija prijavila je 33-godišnjeg hrvatskog državljanina osumnjičenog da je nabavio najmanje 130 krivotvorenih dozvola i iskaznica za boravak i rad za državljane trećih država, nakon čega je zaposlio najmanje stotinu ilegalnih migranata kao vozače taksija.

Tomislav Jonjić: 'Iz Ustava treba izbaciti zavnohijadu i pojačati položaj  predsjednika' - Novi list

Tomaševićeve gradske vlasti još su jednom – na sveopće iznenađenje – zabranile isticanje zastava Hoda za život koji će se u Zagrebu održati 10. svibnja. 

U travnju 33. godine AD Isus je uhićen i doveden u Jeruzalem gdje je suđen dva puta na dva zasebna suda. Prvi je bio Visoko židovsko sudbeno vijeće Sanhedrin pod predsjedanjem glavnog rabina Kaiafe gdje je bio podvrgnut rigoroznom izpitivanju za “lažno glumenje Mesije”.

Hrvatski državni proračun je vreća puna novca. Nikada naša državotvorna stranka nije raspolagala s tako teškom blagajnom. U deset godina ona se svojim obujmom udvostručila. Porezi, prirezi, nameti, trošarine… državni aparat bilo koje države u svijetu dvije stvari radi perfektno istovremeno: ubire novac i troši taj isti novac na gomilu besmislenih i društvu suvišnih projekata, institucija i mjera.

Ispred koalicije političkih stranaka Dom i nacionalno okupljanje, u četvrtak su na Trgu sv. Terezije u Požegi, predstavljeni kandidati za gradonačelnika Grada Požege i župana Požeško-slavonske županije.

Na ovu zemlju, na kojoj Hrvati žive više od tisuću godina, udarali su sa svih strana, ali ih nisu ni iskorijenili, ni s nje istjerali. Stoljećima su živjeli i u zajednicama s drugim narodima. Samo je sedam desetljeća Hrvatska bila dijelom države koja je mijenjala nazive, ali se uglavnom nazivala Jugoslavijom.

Međutim, nije to prva afera Mile Kekina. On je prije 13 godina prozvan na sjednici zagrebačke Skupštine jer je koristio povlaštenu parkirnu kartu za garažu na Tuškancu iako su povlaštene karte za tu garažu bile ukinute godinu ranije.

Izbori koji su otvorili čitav ovaj super-izborni ciklus u kojemu se vrtimo već punih godinu dana, sutra ‘slave’ obljetnicu. Dan je to, sjetimo se, koji je uzburkao sve dosad viđeno na hrvatskoj političkoj sceni. Srijeda. Dan u kojemu je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović preuzeo kormilo tadašnjeg čelnika SDP-a Peđe Grbina i uplovio u parlamentarne izbore.

Silovanje u srcu Zagreba: Policija objavila fotografije sumnjivca i traži pomoć građana

Zagrebačka policija objavila je fotografije dvojice osumnjičenika koji su počinila dva različita kaznena djela te traži pomoć građana u njihovoj identifikaciji. 

Preko pola milijuna već prodanih karata za Thompsonov koncert na Hipodromu ovoga ljeta zoran su primjer jednog hrvatskog apsurda. Thompsonov trijumf ujedno je i dokaz da u Hrvatskoj nešto definitivno nije kako treba biti. Čovjek koji pjeva o ljubavi, domoljublju i vjeri i nakon što proda pola milijuna karata za koncert, biva svejedno nazivan kontroverznim

Presudom Marini Lovrić Merzel je upućena snažna poruka dužnosnicima

Pin It

Presudom Županijskog suda u Zagrebu , koja je izrečena bivšoj bivšoj sisačko-moslavačkoj županici i bivšoj saborskoj zastupnici Marini Lovrić Merzel i suoptuženicima upućena je snažna poruka svim dužnosnicima i političarima.

Zašto to kažem? Da je tomu tako možete se uvjeriti iz ove moje kratke raščlambe jučerašnje prvostupanjske presude Županijskog suda u Zagrebu.

Krenimo redom.

Prvo valja dati odgovor na pitanje koja je svrha i cilj kažnjavanja počinitelja kaznenih djela.

Prema Kaznenom zakonu , svrha kažnjavanja je izraziti društvenu osudu zbog počinjenog kaznenog djela, jačati povjerenje građana u pravni poredak utemeljen na vladavini prava, utjecati na počinitelja i sve druge da ne čine kaznena djela kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i o pravednosti kažnjavanja te omogućiti počinitelju ponovno uključivanje u društvo.

Županijski sudu u Zagrebu je u izrečenoj prvostupanjskoj i nepravomoćnoj presudi bivšoj sisačko-moslavačkoj županici i bivšoj saborskoj zastupnici Marini Lovrić Merzel i suoptuženicima izrazio društvenu osudu počiniteljima počinjenih kaznenih koruptivnih djela. djela.

Svi optuženi proglašeni su krivima po svim točkama optužnice.

Marina Lovrić Merzel nepravomoćno je osuđena na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 7 godina. Budući da je izrečena kazna viša od 5 godina, bivša SDP-ova županica i zastupnica odmah je prepraćena u Remetinec.

Kada presuda postane pravomoćna bivšoj županici će biti oduzeto preko 230 tisuća kuna nepripadajuće zarade, stan u Zadru kupljen novcem od mita te još 680.000 kuna i 10.000 eura. Svi nepravomoćno osuđeni moraju zajedno platiti 140.000 kuna sudskih troškova.

Lovrić Merzel je proglašena krivom zbog primanja 100.000 eura mita od Željka Žužića. Lovrić Merzel i Popec proglašeni su krivima i zbog kupovine zgrade Hitne pomoći.

Merzel je proglašena krivom i za plaćanje svojih savjetnika za posao koji su ionako trebali obavljati, za plaćanje poslova svojim poznanicima i rodbini, za organiziranje privatnih domjenaka na štetu županije, za peglanje službenih kartica županije za privatne troškove i za angažiranje konobara za domjenke na štetu Hrvatskih šuma.

Bivši predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobeščak osuđen je na kaznu zatvora od godine dana . Na zatvorske kazne od godine i pol osuđeni su Bernard Popec koji je županiji iznad cijene prodao zgradu za Hitnu pomoć i nećak bivše županice Dalibor Rožanković, koji je da je kupnjom apartmana oprao novac koji je Lovrić Merzel primila kao mito.

Svrha kažnjavanja u kaznenom postupku je i prevencija koja se postiže utjecanjem i na sve druge da ne čine kaznena djela kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i o pravednosti kažnjavanja. Upravo je Županijski sud u Zagrebu u jučerašnjoj presudi poslao snažnu poruku svim dužnosnicima i političarima da dobro razmisli prije odluke o počinjenu koruptivnih i drugih kaznenih djela jer će biti najstrože kažnjavani kao primjer svim drugim građanima.

Što nam još pokazuje analiza ovog kaznenog slučaja.

Prvo što pokazuje je bespotrebno odugovlačenje i trajanje ovog kaznenog postupka. Naime , postupak je pokrenut prije osam godina, a tek smo jučer dobili prvostupanjsku nepravomoćnu presudu. U uređenim zemljama bi ovakav kazneni postupak bio završen odnosno okončan pravomoćnom i izvršnom presudom u roku od pet godina.

Drugi bitan prigovor je selektivno pristup i postupanje Državnog odvjetništva u progonu dužnosnika koji su počinili kaznena djela . Takvih primjera je bezbroj, svatko od vas zna bar jedan.

Naravno da smo daleko od uspostave vladavine prava, brzog i učinkovitog procesuiranja počinitelja kaznenih djela , posebno dužnosnika. Jedna lasta ne čini proljeće, ali je ipak nekakav početak. Zar ne!?

Pero Kovačević/kamenjar.com

Login Form