HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Među kandidatima za župana Vukovarsko-srijemske županije, Nikola Kajkić sa svojom nezavisnom listom i uz potporu stranke Dom i Nacionalno okupljanje odnosi 32% glasova ispitanika.

Psihijatar Herman Vukušić: Podrška činu u kojem je troje ljudi ubijeno je  frapantna - tportal

Hrvatski psihijatar Herman Vukušić, odnedavno član stranke Dom i nacionalno okupljanje (DOMiNO), jedan je od političara koji je u subotu sudjelovao u Hodu za život.

"Politički paradoks u Hrvatskoj zbog kojeg se i Franjo Tuđman okreće u grobu", glasi naslov na ovom portalu, a dalje u tekstu pišu: "Ako Slavko Četnik postane vjećnik u ime HDZ-a, bit će to vijest vrijedna udžbenika političke ironije."

Jedno od bitnih političko povijesnih pitanja koje nakon raspada komunističke Jugoslavije lebdi u zraku od samog utemeljenja hrvatske države odnosi se na političku kvalifikaciju Nezavisne Države Hrvatske jer je snažno djelovanje velikosrpske propagande imalo cilj da se cijeli hrvatski narod proglasi genocidnim te da se i sadašnja Republika Hrvatska politički i povijesno proglasi slijednicom NDH.

Ukazao je na izvještaj u Vjesniku o dočeku partizana 8. svibnja 1945. koji znatno iskrivljuje povijest. Naime, tamo piše da su jedinice Jugoslavenske armije dočekale mnoštvo, međutim fotografija praznog Trga bana Jelačića potvrđuje da nije bilo spontanog javnog oduševljenja za razliku od onog kada su njemačke trupe ušle u Zagreb.

okrugli

U večernjim satima u srijedu 7. svibnja 2025. u prepunoj dvorani „Napredak“ u Zagrebu, Bogovićeva 1, održan je okrugli stol posvećen dramatičnim i tragičnim događajima u Zagrebu 8. svibnja 1945. i sljedećih tjedana i mjeseci kada su partizanske trupe ušle u neobranjeni Zagreb čijim su ulicama počele teći „crvene rijeke krvi“ žrtava partizanskih zločina.

Godinama ukazujem na nedostatke i diskriminaciju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u odnosu na hrvatski domicilni narod. 

Pisala sam žalbe i tužbe državnim institucijama o neredu i zloupotrebama kojemu je izvor taj Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina. Čak je i Služba za građane Hrvatskog Sabora slala požurnice po mojim predmetima, ali odgovore nisam dobila. 

I ove će godine štovatelji tzv. antifašizma, koji je u Hrvatskoj tek instrument rehabilitacije komunizma i jugoslavenstva, obilježiti „oslobođenje“ Zagreba 8. svibnja, a dva dana kasnije palit će se i tzv. Trnjanski kresovi.

U dva dokumenta izrijekom se spominju „zaključci“ i „direktive“ o provođenju masovne likvidacije kao što je depeša Aleksandra Rankovića, „drugog čovjeka nove Jugoslavije“, koji nezadovoljan radom OZN-e za Hrvatsku i brojem likvidiranih u Zagrebu, 15. svibnja 1945. napominje: „(…) Za 10 dana u oslobođenom Zagrebu streljano je samo 200 bandita

Dan oslobođenja Zagreba 1945 godine za mnoge Hrvate nije povod za slavlje, već dan tuge, progona i početka sustavne likvidacije hrvatske elite, upozorio je general u mirovini i bivši saborski zastupnik Željko Glasnović.

Mladen Pavković: Bio je i ostao legenda Domovinskoga rata!

Pin It

General Janko Bobetko 'otac' je Hrvatske vojske u Domovinskom ratu: 'On je  naš Patton, naš Eisenhower' - Dnevno.hr

S ponosom se sjećamo ratnog  načelnika Glavnog stožera  Hrvatske vojske, stožernog generala  Janka Bobetka (Crnac, kraj Siska, 10. siječnja 1919. – Zagreb, 29. travnja 2003.), Bio je i ostao jedan od najistaknutijih i najomiljenijih hrvatskih generala tijekom hrvatskog  obrambenog Domovinskoga rata. 

Bio je strah i trepet za srpskog i crnogorskog okupatora u obrani Dubrovnika, a uspješno je vodio  i druge vojne operacije. Nakon što ga je predsjednik dr. Franjo Tuđman razriješio dužnosti prije Vojno-redarstvene operacije Oluja obavljao je dužnost i zastupnika HDZ-a u Hrvatskom saboru.

Uvijek je isticao nužnost i važnost skrbi o obiteljima poginulih  hrvatskih branitelja, napose djece bez roditelja te invalida Domovinskoga rata.

- „Na odnosu prema ratnicima hrvatske Domovine, prema ljudima  koji su dali svoje živote, prema ljudima koji će tek dati, Hrvatska polaže povijesni ispit sama pred sobom. Tu Hrvatska prolazi ili dobiva negativnu ocjenu“ – govorio je.

Objavio je i knjigu „Sve moje bitke“ u kojoj je opisao najvažnije događaje u kojima je sudjelovao tijekom Domovinskoga rata, a koja je naišla na različiti odjek, jer je pisana britko, čisto i bez „farbanja“ povijesti.

„...Imam čisti obraz koji mi dopušta da iza sebe ostavim pisani trag o svemu što sam radio i dovršio kroz svoj više od pet desetljeća dug vojni i politički život.“ – rekao je.

Bivši, žalosni i sramni predsjednik RH Stjepan Mesić prisilno ga je 2000. godine umirovio, zajedno s još sedam hrvatskih generala, zbog toga što je bio supotpisnik Otvorenog pisma dvanaestorice hrvatskih ratnih zapovjednika hrvatskoj javnosti. To dobronamjerno pismo još je danas aktualno, a Mesić bi morao odgovarati za sramotu koju je tada učinio Junacima Domovinskoga rata, a time i svima onima koji su branili i obranili hrvatsku Domovinu.

Bobetka je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) optužio 2002. za ratne zločine. 

General je tada izjavio da u Haag neće otići živ i nije htio primiti optužnicu.

Umro je 29. travnja 2003. u Zagrebu, a pokopan je na  grobljuViktorovac u Sisku.

Uspomena na njega i njegov doprinos u stvaranju slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države ostat će zauvijek u sjećanju svih onih koji su ga poznavali i voljeli. 

Već je vrijeme da taj legendarni ratni zapovjednik dobije i svoj spomenik ili trg u centru Zagreba, a ne da se i dalje svečano podižu biste onima koji su se borili i stvarali Titovu Jugoslaviju.

Mladen Pavković, 

predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)

Login Form