HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Prošlog tjedna, zbog sumnje na korupciju u nabavci uređaja za bolnice, uhićen je i s pozicije ministra zdravstva smijenjen Vili Beroš. Stranka Možemo i njezina perjanica Ivana Kekin, po struci psihijatrica, ovaj slučaj nastoje maksimalno iskoristiti u svoju korist, predstavljajući se javnosti kao stranka imuna na korupciju i bilo kakve moralno i etički upitne radnje.

Imotski: Povjesničar Ante Nazor održat će predavanje o Domovinskom ratu –  Radio Imotski

Reakcija Inicijative mladih za ljudska prava - Hrvatska na "revizionistički medijski istup povjesničara Ante Nazora u kojem negira sudski utvrđenu odgovornost Hrvatske za rat u Bosni i Hercegovini" izazvala je pažnju u javnosti.

Tomislav Jonjić: Odlučio sam se kandidirati za predsjednika Republike  Hrvatske – Dugopolje Portal

Teškoće jesam očekivao, ali ono na što sam stvarno naišao prelazi granice razuma i ljudskosti. Plasiraju se najpodmuklije laži o meni i članovima moje obitelji, a pod određenim je pritiscima i moj odvjetnički ured. To su, dakle, dosezi naše slobode i demokracije – nema više fizičkih likvidacija, sad su popularne duhovne, moralne i materijalne egzekucije. 

Essential knowledge Health and Migration

Kad se je pred četiri godine donosio novi Zakon o strancima upozorili smo na to da će potpuno ukidanje kvota dovesti do nekontroliranih migracija u Hrvatsku. Četiri godine kasnije u Hrvatskoj imamo gotovo 200,000 stranih radnika. Useljavanje se provodi bez ikakve organizacije. Strani radnici očito ne prolaze sigurnosne i zdravstvene provjere, ne provjeravaju se njihove vozačke dozvole, a ne moraju znati osnove hrvatskog jezika niti kulture i običaja sredine u koju dolaze.

U gostovanju na Press Klubu Tihomira Dujmovića, Branka Lozo, kandidatkinja za predsjednicu Republike Hrvatske ispred stranke Dom i Nacionalno okupljanje, progovorila je o ključnim izazovima Hrvatske – od političke korupcije i nacionalne apatije do važnosti jačanja nacionalnog identiteta i povratka suvereniteta.

Novo izvješće Opservatorija za netoleranciju i diskriminaciju protiv kršćana u Europi (OIDAC Europe) upozorava na rastuće nasilje i diskriminaciju s kojima se kršćani suočavaju diljem kontinenta.

Općinski proračun poslužio za privatne ručkove i večere: Županijski sud u Zagrebu potvrdio optužnicu protiv bivšeg HDZ-ovog načelnika Segeta Donjeg

Igor Peternel (DP): Država mora pomoći roditeljima djece s autizmom –  Prigorski.hr

Saborski zastupnik Igor Peternel na svom se profilu na mreži X osvrnuo na slučaj Čavajda. Peternel se, naime, referirao na članak pod naslovom “Skupljaju se potpisi za financiranje pobačaja. Podršku dobili od Mirele Čavajde” koji je 20. studenoga objavio Index.

Naime, NSATU je uoči predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama preuzeo sve dužnosti Washingtona koji je do sada koordinirao isporuke oružja i streljiva Ukrajini u okviru Ramstein formata.

EPPO obratio se javnosti putem priopćenja da je zatražio intervenciju Europske komisije zbog uloge DORH-a u slučaju Beroš.  U svom priopćenju dovode u pitanje vladavinu prava u Hrvatskoj, što može izazvati nesagledive posljedice za Hrvatsku u vidu blokade povlačenja sredstava iz fondova EU. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti i to prijevod na hrvatski i original na engleskom.

EU uvodi za svoje građane digitalni identitet; koje to opasnosti nosi?

Pin It

Apple podigao tužbu protiv izraelske kompanije koja je razvila softver za  špijuniranje iPhonea - sum-sova

Uvođenje europskog digitalnog identiteta nosi sa sobom mnoge implikacije među kojima je svakako ona o privatnosti budući da će pomoću digitalnog identiteta biti moguće imati opsežan uvid u živote ljudi, od njihova zdravstvenog stanja do preferencija pri kupnji.

Europski parlament i Vijeće EU-a ovoga su tjedna započeli pregovore o nacrtu zakona kojim se uspostavlja jedinstveni europski okvir za digitalni identitet, a pregovarački tim parlamenta vodi hrvatska eurozastupnica Romana Jerković (SDP). Uvođenje europskog digitalnog identiteta nosi sa sobom mnoge implikacije među kojima je svakako ona o privatnosti budući da će pomoću digitalnog identiteta biti moguće imati opsežan uvid u živote ljudi, od njihova zdravstvenog stanja do preferencija pri kupnji.

”Sigurne usluge identifikacije iz ovog prijedloga omogućiti će građanima i poduzećima upotrebu digitalnih alata za različite svrhe, poput online plaćanja računa, kupovine i pristupa zdravstvenim zapisima. Zakon o europskom digitalnom identitetu ubrzat će digitalizaciju javnog sektora i društva te omogućiti sigurnu i transparentnu elektroničku identifikaciju u cijeloj EU. Glavni cilj novog zakona je olakšati svakodnevni život građanima EU, omogućujući im jednostavniji pristup uslugama privatnog i javnog sektora, te njihovim pravima u njihovoj zemlji ili tijekom putovanja i boravka u drugim državama članicama EU”, naglašava Jerković, javlja Hina.

Komisija je 7. lipnja 2021. predložila europski okvir za digitalni identitet, koji će biti dostupan svim državljanima EU-a i europskim poduzećima. Građani će putem napredne aplikacije, tzv. digitalnog novčanika moći dokazati svoj identitet i podijeliti elektroničke dokumente jednim klikom na ekranu telefona. Pomoću nacionalne digitalne identifikacije, koja će biti priznata u cijeloj Europi, moći će pristupiti servisima javnog sektora i internetskim uslugama, a velike platforme morat će prihvatiti upotrebu europskog novčanika za digitalni identitet ako korisnik to zatraži, npr. kako bi dokazao svoju dob.

Upotreba europskog novčanika za digitalni identitet neće zamijeniti mogućnost korištenja papirnatih dokumenata, navodi se u priopćenju.

Na dobrovoljnoj bazi

Jerković je na otvaranju pregovora predstavila prioritete EP-a uključujući visoku zaštitu osobnih podataka građana i sigurnosti čitavog sustava, kao i osiguravanje jednostavnog online pristupa ključnim uslugama javnog sektora kroz njihovu digitalizaciju. Pri tome je naglasila kako će upotreba digitalnog novčanika uvijek biti na dobrovoljnoj bazi, te kako ne smije doći do diskriminacije onih osoba koje se zbog financijskih i drugih razloga neće koristiti digitalnim novčanikom za pristup online uslugama, prenio je ured zastupnice.

Okončanje pregovora između Europskog parlamenta i Vijeća EU-a o novom Zakonu o jedinstvenom europskom digitalnom identitetu očekuje se do kraja ove godine.

Što je s privatnosti?

Privatnost je bila primarna briga za korištenje ovom tehnologijom, budući da pruža opsežan uvid u živote ljudi i sveprisutno ih prati, od njihova zdravstvenog stanja do preferencija pri kupnji, piše Euroactiv.

Parlament je otišao mnogo dalje od Vijeća u uvođenju mjera zaštite privatnosti, uvodeći načelo, kojim se već koristi s potvrdom o COVID-19, da novčanik ne može pratiti ponašanje korisnika u različitim interakcijama.

Drugi problem vezan uz privatnost odnosi se na jedinstveni i postojani identifikator, jedan broj povezan s osobom koji bi omogućio digitalnom novčaniku zemlje da komunicira sa sustavima svih ostalih članica EU-a.

Budući da je jedinstveni identifikator stvorio ustavne probleme u zemljama poput Njemačke, Vijeće EU-a ograničilo je njegovu upotrebu i odlučilo se za opciju usklađivanja zapisa koja štiti privatnost, a koja se sastoji od usporedbe različitih informacija kako bi se potvrdio identitet osobe.

narod.hr

Login Form