HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

uzdol - Najnovije i najčitanije vijesti - Index.hr

Pet dana nakon Grabovice novi zločin Armije BiH: Nisu poštedjeli ni djecu Stjepana i Mariju

U selu Uzdol u općini Prozor/Rama u utorak se obilježava godišnjica stradanja 29 hrvatskih civila i 12 pripadnika Hrvatskog vijeća obrane koje su 14. rujna 1993. godine ubili pripadnici Armije BiH.

Ivan Kujundžić (HDZ) podnio ostavku na mjesto zastupnika u Zagrebačkoj  skupštini - Index.hr

Nakon neugodnosti i omalovažavanja pojedinaca iz čelništva utemeljitelja HDZ-a poznati hrvatski kipar i jedan od utemeljitelja HDZ-a odlučio se na političku aktivizaciju nakon što je zaključio da u HDZ- više ne postoji demokratičnost. Kako saznajemo Ivan Kujundžić odlučio se okupiti sve hrabre ljude, članove HDZ-a u Zagrebu da ga podrže u njegovoj kandidaturi

The global gag on free speech is tightening

Prema nedavnim podacima, kazneni progoni za govor mržnje – uglavnom na internetu – na rekordno su visokim razinama. Samo u 2024. godini 44 osobe osuđene su za govorne delikte. Da bismo to stavili u perspektivu, to je gotovo trećina svih takvih osuda u proteklom desetljeću zajedno.  

Na prosvjedu su se isticali transparenti s porukama poput „pošaljite ih kući“, a dio okupljenih nosio je crveno-bijeli križ Svetog Jurja te kape MAGA američkog predsjednika Donalda Trumpa. Prosvjed je izazvao podijeljene reakcije u britanskoj javnosti, osobito u trenutku kada je imigracija postala ključno političko pitanje.

Kad pogledate nasilje hrvatske ljevice, sutra možemo očekivati posve isti scenarij, samo da im netko uđe na fakultete, u škole, da im netko pokuša rastočiti mrežu koju su ispleli na aktivističkoj sceni

Sudbina njemačke manjine

Njemačka manjina u komunističkoj Jugoslaviji - protjerivanja, logori i konfiskacije

Sudbina njemačke manjine

Dok naslovnicama europskog tiska dominiraju teme oko Ukrajine i Rusije, u samoj Europi i na ulicama ključnih europskih metropola odvija se pravi građanski rat. Pobuna je to Europljana protiv vlastitih elita koja već dugo tinja, i traži svoj pravi politički izraz.

S druge strane, na domaćem terenu gledamo otprilike isto. Ljevica predvođena SDP-om i Možemo šuti o komunističkim ratnim i poslijeratnim zločinima. Još zvone izjave Nenada Stazića, nekadašnjeg SDP-ovog saborskog zastupnika, kako '(partizani) pobjednici nisu 1945. temeljito obavili posao'. I drugi su davali slične izjave, poput HSS-ovca Kreše Beljka itd.

Kultura smrti uvijek je dolazila s lijeve strane. Oni se nikada ne ispričavaju, nikada ne priznaju žrtve koje nisu njihove. Pijetet im je stran pojam. Oni šute kada netko strada zbog njihove ideologije, a urlaju kada treba stvoriti nove žrtve za svoju propagandu.

Goran Andrijanić, hrvatski novinar s poljskom adresom za portal Heretica napisao je osvrt o ”pojačanom modusu osobne viktimizacije” Miljenka Jergovića i diskriminaciji konzervativaca te poručio: ”Hrvatsko javno mnijenje, jednostavno, i dalje funkcionira po oligarhijskim pravilima iz bivšeg režima”. Njegov osvrt u nastavnu prenosimo u cijelosti.

Gura nam se jednoumlje i lažna sloga na svakom koraku

Pin It

Briselski Sanader (A. Plenković) dobio je direktivu iz Unije da će se "pipa" malo "zatvoriti" ako se ne krene u suočavanje s korupcijom, barem predstavama za javnost. Nadam se novinm aferama: Hrvatska pošta, Hep, Hrvatske vode, razna komunalna poduzeća, javna groblja, HRT... Svugdje je korupcija rasprostranjena

O aktualnim događanjima na političkoj sceni kratko smo razgovarali s novinarom i političkim analitičarom Eduardom Petranovićem.

Što nam govori aktualna afera Janaf?

Govori nam kao i za sva državna i javna poduzeća, ali mi nikako da naučimo lekciju. I dalje smo zarobljeni prevelikim spregom države i ekonomije, i dalje mislimo da državne tvrtke mogu biti efikasne, profitabilne i bez korupcije "samo da postavimo prave ljude". Ne, nikada naša politika neće postaviti prave ljude jedini lijek je odmak države od upravljanja tvrtkama.

Kako gledate na prepucavanja Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića o aferi Janaf?

Svaki takav prijepor je dobar za našu demokraciju. Gura nam se jednoumlje i lažna sloga na svakom koraku, tako da je svako suprotstavljanje mišljenja pomak unaprijed. Milanović odlično koristi komotnu ulogu predsjednika i udara po svima. Paradoks je da on govori javno što većina HDZ-ovaca misli, ali nikada neće ja no reći jer su partijski poslušnici. Lako je moguće da i Milanović i ljudi od oko Plenkovića imaju veze s aferom Janaf pa se obojica nervozni, ali Milanović u tom sukobu dominira.

Milanović se posljednjih tjedana obračunao s nizom javnih aktera na lijevome političko-medijskom spektru?

Rekao sam većinu u prethodnom odgovoru, ali pojasnit ću. Njegovi istupi mogu imati veze s aferom, ali u svakom Milnovicslučaju su dobrodošli. Targetira mete jako dobro, većina toga je činjenično točno, atakirao je ljude o kojima svi znaju sve, ali nitko politički bitan i moćan nema petlje govoriti.

Nadam se da će nastaviti i dotaknuti se recimo i gospodina Tedeschija, portala Novosti, Bandića, drugih korumpiranih državnih i javnih poduzeća. O tome koliko je istinito sve što govori, pokazuje i činjenica da ga, osim premijera koji mora, ne pokušava demantirati niti jedan drugi istaknuti HDZ-ovac.

Imali SDP budućnost nakon nedavno održanih unutrastrančkih izbora?

Nebitna stranka.

Imaju li istrage potencijalno veze s najavljenim pritiscima na obračun s korupcikom koji će EU vršiti kao uvjet za podjelu novca?

Prema mojim saznanjima ima. Briselski Sanader (A. Plenković) dobio je direktivu iz Unije da će se "pipa" malo "zatvoriti" ako se ne krene u suočavanje s korupcijom, barem predstavama za javnost. Nadam se novinm aferama: Hrvatska pošta, Hep, Hrvatske vode, razna komunalna poduzeća, javna groblja, HRT... Svugdje je korupcija rasprostranjena.

Kako ocjenjujete stanje na oporbenome spektru?

Na početku mandata Kolinde Grabar Kitarović govorio sam da je ona jedina suvisla oporba (uz Most) HDZ-u, a onda se vratila pod Plenkovićeve skute. Sada je ista stvar s Milanovićem. To je prema meni jedina korisna funkcija institucije Predsjednika RH i zato je dobro da je on iz suprotnog tabora vladajućoj stranci, makar bi vjerujem pola HDZ-ovog članstva rado vidjela Milanovića kao šefa HDZ-a.

U Saboru je suvisao opet samo Most uz sada već vrsnog profesionalnog političara Nikolu Grmoju, mladi Zurovec je iznimka u kontriranju pogubnom Zakonu o obnovi Zagreba koji će biti kriminal veći od Janafa, a SDP je nebitna stranka. Radikalna ljevica sjajno surađuje s HDZom oko tog Zakona, a sad kad on prođe, bit će odbačeni i iz ladica će se izvući dokumenti kojim će ih diskreditirati, ili će ih ušutkati smještajući ih po raznim institut ima, udrugama, javnim tvrtkama, fakultetima i slično.

Razgovarao: Davor Dijanović/hkv.hr

Login Form