HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Dragan Primorac je bio sjajan, a naš je problem što to nismo shvatili. Tako nekako bi glasila parafrazirana izjava ministrice kulture i medija Republike Hrvatske Nine Obuljen Koržinek. Pod “naš” problem, u ovom slučaju je problem građana. Ne HDZ-ovaca.

Da je kadrovska politika najvažnija politika, ustvrdio je još Staljin, a tu mudrost u većoj ili manjoj mjeri baštine svi uspješni lideri na prostorima nekoć socijalističke Europe. Dakle, i u Hrvatskoj. Međutim, teško je uvijek odrediti što je ispravna kadrovska politika te koliko ona ovisi o tomu u kojem se političkom sustavu to kadroviranje odvija.

Tomašević je krajem prošle godine javnosti predstavio jedan od najvećih projekata u svom mandatu – rekonstrukciju stadiona u Kranjčevićevoj, odnosno de facto izgradnju novog stadiona, što nije u skladu sa Zakonom o gradnji i GUP-om Grada Zagreba. Jednim „duboko nemoralnim“ potezom, prema mišljenju struke, Tomašević je iz postupka isključio i susjede, svoje sugrađane.

Posve očekivano, Zoran Milanović pobijedio je Dragana Primorca u drugome krugu predsjedničkih izbora i tako osigurao još pet godina na Pantovčaku. Pobjeda je više nego uvjerljiva i predstavlja vrlo jasnu poruku vodstvu HDZ-a.

Plenković je apsolutno zaslužio ovaj sramotni debakl, ali i više od toga. Da je nasuprot Milanoviću bio i neki drugi Plenkovićev nametnuti kandidat, doživio bi sličan poraz, a gore od Primorca prošao bi samo Plenković.

Plenković došao na prijem SNV-a i poručio što očekuje od Srbije: 'To nas  pitanje opterećuje'

Mrzlo. U Dalmaciji pijavice sišu krv starim stablima, djeca spavaju po trajektima. Tor na dvorištu deset minuta, debeli vuneni mačak petnaest. Stari automobil koji se začudo do sada dobro držao, pokazuje znake autonomne volje. Nakon duljega nagovaranja ipak me vozi do kioska. Pa i ljudi se sve više automatiziraju, sveza čovjeka i robota postaje srdačnom.

U svakom slučaju uz kolosalnu pobjedu Zorana Milanovića jednako je to i kolosalan poraz predsjednika HDZ-a i Vlade Andreja Plenkovića, jer je Dragan Primorac bio njegov izbor. HDZ je u svakom slučaju imao jače kandidate od kontroverznog Dragana Primorca, što je potvrdio i izjavom ministar obrane Ivan Anušić da nije točno kako se nitko u HDZ-u nije želio kandidirati, kako je to rekao Andrej Plenković.

Zoran Milanović jedan je od političara u Republici Hrvatskoj koji na nacionalnoj razini ima najveći broj političkih utakmica u nogama, a u konačnici i povijesni izborni legitimitet, jer rezultati drugog kruga predsjedničkih izbora RH asociraju rezultatski na referendum. Do ovogodišnjih predsjedničkih izbora RH moglo se Zoranu Milanoviću prebaciti da je bio sinonim pobjednika nad ženama.

Članovi i pristaše ljevičarskoga SDP-a i članovi i pristaše dekroatiziranoga Plenkovićeva HDZ-a odlučili su da Zoran Milanović i u drugome mandatu bude hrvatski predsjednik.

PODSJEĆA NA BILJANU BORZAN BEZ BLESIMETRA: Predlažemo magistru Dabri da je odmah uzme za glasnogovornicu! Jača je od Pavića!

Mnogi bi voljeli znati tko je nova politička zvijezda iz stožera HDZ-ova predsjedničkog kandidata? Sva važna i uzbuđena pred kamerama, uz izvjesnu dozu hiperventiliranja - žena je dala izjavu za pamćenje, al’ teško da je itko razumio što je, zapravo,  htjela reći?!

Nijemci ne žele prekid uvoza energenata iz Rusije

Pin It

Njemačka i dalje vraća ruski plin, da li zbog preprodaje? - Poslovni dnevnik

Mišljenja građana također su podijeljena i oko pitanja treba li Njemačka potpuno odustati od ruskog plina i nafte. Više od polovice ispitanika (52%) reklo je da zemlja ne bi trebala potpuno zaustaviti isporuku energenata iz Ruske Federacije. Samo 42% ispitanika nazvalo je tu mjeru potrebnom i izrazilo spremnost da se suoče s eventualnim posljedicama nestašice, rasta cijena i gospodarske recesije.

Njemački građani podijeljeni su oko poteza njemačkog kancelara Olafa Scholza za prevladavanje posljedica krize koja je nastala zbog stanja oko Ukrajine. O tome svjedoče rezultati istraživanja instituta Forsa po narudžbi televizije RTL, tamošnji medij Die Welt.

Samo 46% ispitanika pozitivno ocjenjuje mjere koje je poduzela njemačka vlada. Istovremeno, njih 47% izražava nezadovoljstvo radom vlade pod vodstvom Olafa Scholza.

Nezadovoljstvo Scholzovom vladom

Napominjemo da je tijekom proteklog tjedna broj nezadovoljnih porastao za 5%. Tako je prvi put od početka ruske vojne intervencije u Ukrajini udio Nijemaca koji negativno ocjenjuju djelovanje kancelara premašio udio onih koji Scholzove mjere za prevladavanje posljedica krize nazivaju dostatnim, piše Die Welt, a prenosi geopolitika.news.

Još je negativnija bila reakcija ispitanika na paket potpore koji je vlada dogovorila 25. ožujka u kontekstu rasta cijena energenata. Podsjetimo, program predviđa porezne olakšice od 300 €, popuste na benzin i dizel, kao i paušalnu isplatu od 100 € obiteljima za svako dijete. Prema rezultatima istraživanja, samo 29% ispitanika reklo je da će ove mjere biti dovoljne za ublažavanje utjecaja rasta cijena energije. Većina ispitanika, njih 64%, nazvalo je vladine mjere nedovoljnim.

Promjena mišljenja javnosti o uvozu energenata iz Rusije

Mišljenja građana također su podijeljena i oko pitanja treba li Njemačka potpuno odustati od ruskog plina i nafte. Više od polovice ispitanika (52%) reklo je da zemlja ne bi trebala potpuno zaustaviti isporuku energenata iz Ruske Federacije. Samo 42% ispitanika nazvalo je tu mjeru potrebnom i izrazilo spremnost da se suoče s eventualnim posljedicama nestašice, rasta cijena i gospodarske recesije.

Treba napomenuti da je 3. ožujka, nedugo nakon početka ruske vojne intervencije u Ukrajini, više od 60% ispitanika reklo da bi njemačka vlada trebala prestati uvoziti plin iz Rusije, dok se 32% tome protivilo. O tome svjedoče rezultati sociološke ankete koju je proveo Institut Civey po narudžbi njemačkog tjednika Wirtschaftswoche.

EU: I službeno prihvaćen peti paket sankcija protiv Rusije

Države članice EU-a u petak su i formalno potvrdile usvajanje petog paketa sankcija protiv Rusije koji uključuje zabranu uvoza ugljena, zabranu svih transakcija za četiri ključne ruske banke, zabranu pristajanja ruskih brodova u europske luke i niz mjera kako bi se pojačao pritisak na Moskvu da zaustavi agresiju.

“Ove sankcije su usvojene nakon zvjerstava koje su počinile ruske snage u Buči i drugim mjestima pod ruskom okupacijom. Cilj ovih sankcija je zaustaviti bezobzirno, nehumano i agresivno ponašanje ruskih vojnika i jasno poručiti Kremlju da će nelegalna agresija imati veliku cijenu”, izjavio je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.

Peti paket sankcija uključuje:

– Zabranu uvoza ugljena iz Rusije od kolovoza ove godine. Trenutačna vrijednost ruskog ugljena koji se izvozi u EU iznosi osam milijardi eura godišnje.

– Zabranu pristajanja u europske luke brodovima pod ruskom zastavom. Predviđene su iznimke za brodove koji prevoze poljoprivredne i prehrambene proizvode, humanitarnu pomoć i energente.

– Zabranu prometa ruskim i bjeloruskim cestovnim prijevoznicima koji neće moći prevoziti robu unutar EU-a, čak i kada je riječ o tranzitu. Tu su također predviđene iznimke u slučaju prijevoza farmaceutskih, medicinskih, poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

– Daljnju zabranu izvoza goriva za zrakoplove i drugih proizvoda poput kvantnih računala i naprednih poluvodiča, elektroničke robe, osjetljive strojne i prometne opreme te zabranu uvoza na proizvode poput drva, cementa, morske hrane, alkohola. Sankcionirani izvoz iznosi oko 10 milijardi eura godišnje, a uvoz 5,5 milijardi eura.

– Niz ciljanih mjera kako bi se pojačale postojeće sankcije i začepila rupe u njihovoj primjeni. To između ostaloga uključuje zabranu ruskim poduzećima da sudjeluju u javnim nabavama u državama članicama EU-a, prestanak svake financijske potpore ruskim javnim tijelima, proširenje zabrane na depozite u kripto valutama.

– Sankcije tvrtkama čiji su proizvodi ili tehnologija imale ulogu u invaziji, ključnim oligarsima i poslovnim ljudima, visokorangiranim dužnosnicima Kremlja, osobama koje sudjeluju u dezinformiranju i manipuliranju informacijama i sustavnom širenje narativa Kremlja o agresiji na Ukrajinu te članovima obitelji pojedinaca koji su već pod sankcijama.

– Potpunu zabranu transakcija za četiri ključne ruske banke Sovkombank, Novikombank, VTB i Otkrutie. Te banke su još ranije isključene iz Swifta, a sada im je zamrznuta imovina i potpuno su odsječene od bankovnog tržišta EU-a.

Komisija je objavila da već radi na dodatnim prijedlozima novih sankcija koje bi mogle uključivati zabranu uvoza nafte. Osim sankcija, EU naglašava da je smanjenje ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima “hitni imperativ”.

Izvor: narod.hr/hina/geopolitika.news

Login Form