HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Bartulica: 'Ne zanima me vlast pod svaku cijenu' | Telegram.hr

Na novinarsko pitanje je li cenzor i kako komentira da je Hrvoje Šimičević, novinar Novosti, dobio nagradu HND-a za istraživačko novinarstvo, Bartulica je odgovorio: ”Čestitam mu na nagradi, očito je dobar novinar i sigurno će uspjeti u tržišnoj utakmici, ne trebaju mu doznake iz Vlade. Porezni obveznici nisu to dužni financirati”

"Izgleda kao da je stigao ravno iz tehničkog muzeja", dodaje jedan građanin. Tramvaji iz Njemačke stari su 29 godina, a građani su ogorčeni činjenicom da nemaju klimu, a ljeto stiže. Isto tako, muči ih i što je sada tek došao drugi tramvaj iako su svi trebali biti u Zagrebu još lani.

Stjepan Šterc: BiH bi uskoro mogla ostati bez pola milijuna stanovnika

Ministarstvo demografije koje se ima osnovati u novom sazivu vlade, a na čijem čelu će biti ministar iz kvote Domovinskog pokreta, bit će vrlo važan pokazatelj učinkovitosti nove vlade. Jedan od najpoznatijih hrvatskih demografa Stjepan Šterc odgovorio je na aktualno pitanje - hoće li se upravo on naći na njegovu čelu.  

Pregovarački timovi HDZ-a i DP-a su postigli dogovor o parlamentarnoj većini, i sastavljanju izvršne vlasti odnosno buduće Vlade. Sporazum je baziran na dogovoru Domovinskog pokreta, HDZ-a, dijela pripadnika manjina, odnosno zastupnika manjina i partnera.

Prije 33 godine dobili smo informaciju da je policija upala u zasjedu u Borovu selu. Okupili smo se u mjesnoj zajednici na Trpinjskoj cesti, s Blagom Zadrom na čelu, i krenuli prema Borovu selu odakle se već čula pucnjava. Sigurno bi i naše slike tu stajale da nas je policija pustila da uđemo u Borovo selo koje je bilo do zuba naoružano, a to sam kroz dokumente pristigle u Centar dr. Ivana Šretera i vidio. 

NAKON PROSTAČKIH ISPADA Penava javno poziva AP-a, kao muškarac muškarca, na  dvoboj i raspravu | NACIONAL.HR | News portal najutjecajnijeg političkog  tjednika

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava obratio se medijima u stranačkim prostorijama u Zagrebu, na temu ishoda pregovora oko sastavljanja nove Vlade i formiranja parlamentarne većine.

DRAGOVOLJAC - Lažne konstrukcije 'najpoznatijeg političkog analitičara u  Hrvatskoj'

Zastupnik Gradske skupštine Domovinskog pokreta Igor Peternel na svojem je Facebooku javno prozvao političkog analitičara Žarka Puhovskog odgovorivši na njegove kritike te mu je poručio kako mu je vrijeme za penziju.

Nema dvije istine o Titu. Ima samo dva viđenja, realnog i nametnutog iz komunističkog agitpropa građenja kulta ličnosti.

Realno, potkrijepljeno povijesnim činjenicama je da je bio komunistički zločinac,  doživotni diktator, koji se izvrsno snalazio u svjetskoj političkoj kombinatorici i geopolitici

Penava žestoko napao Plenkovića i pozvao članove HDZ-a da ne glasaju za –  lopove! - Vinkulja.hr

Nakon izjave Andreja Plenkovića u ime HDZ-a, pred novinarima se pojavio i predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava. Kako je rekao u uvodu, DP-u će pripasti tri vrlo važna resora: Ono za demografiju, poljoprivredu i iznenađujuće, gospodarstvo. Isto tako, rekao je i kako će izgledati hodogram idućih dana. Situacija je jasna, ali formalno još nije gotova.

Bleiburg: Hrvati su bili žrtvovani - Večernji.hr

Hrvati su, prema svemu sudeći, jedan od malobrojnih naroda kojima se uskraćuje i da na dostojanstven način obilježavaju svoja povijesna stradanja. Naime, prvo je austrijska Vlada zabranila da se naš narod okuplja u Bleiburgu, a potom su „uzeli“ i zemljište.

Ruska agresija na Ukrajinu svijet je vratila u razdoblje ravnoteže straha velesila

Pin It

Sjeverna Koreja: Nuklearni rat može izbiti svakog trena | Tuzlanski.ba

Devet država na svijetu raspolaže nuklearnim oružjem: SAD, Rusija, Kina, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo kao priznate nuklearne sile, a uz njih tu su još Indija, Pakistan, Izrael (koji nikada nije potvrdio posjedovanje arsenala) i Sjeverna Koreja. U određenom trenutku i Južnoafrička Republika razvila je nuklearno oružje, ali ga je kasnije uništila.

Smatra se da je i Iran vrlo blizu mogućnosti razvijanja ove vrste oružja.

Postoje i određeni međunarodni sporazumi o kontroli nuklearnog arsenala (doduše onaj o raketama kratkog i srednjeg dometa napušten je pred koju godinu), prije svega onoga strateške naravi. Opasnost proliferacije oružja za masovno uništenje ističe se kao jedan od ključnih ciljeva međunarodne sigurnosti. Pritom se kao posebno opasan scenarij nameće mogućnost da nedržavni akteri (recimo terorističke skupine) dođu u posjed nuklearnog oružja.

Hladni rat

Od početka rata u Ukrajini ponovno se stvara psihoza mogućega nuklearnog rata. Dijelom to je vezano uz postupke političara. Primjerice, nakon početka agresija na Ukrajinu Vladimir Putin naredio je stavljanje nuklearnih snaga na visok stupanj pripravnosti. Ili recentni primjer: "Washington će upotrijebiti cijeli niz američkih obrambenih kapaciteta za obranu naših saveznika, uključujući nuklearne, konvencionalne i raketne obrambene sposobnosti", rekla je zamjenica američkog državnog tajnika na sastanku s južnokorejskim i japanskim dužnosnicima prošloga tjedna. Političari, dakle, nedvojbeno sve ležernije šire nuklearnu retoriku, no sve je dijelom vezano i uz medije koji na širenju katastrofičarskih "click-bait" naslova i priča prikupljaju klikove. 

U vremenu hladnog rata, tijekom kubanske raketne krize (koja se odvijala pred pedeset godina) svijet se u jednome trenutku našao na rubu mogućega nuklearnog rata. Kriza je ipak završena sporazumom. Prevladao je razum. Kasnije se sve više širila svijest o tome kako je nuklearno oružje prije svega sredstvo odvraćanja pa može se reći i obrambena vrsta oružja. Nuklearni potencijali SAD-a i Rusije u vremenu hladnoga rata na neki su način, zbog "ravnoteže strah"“, predstavljali ograničavajući i racionalizirajući faktor za potencijalni vojni sukob dviju supersila.

Činjenica da bi između nuklearnih sila moglo doći do nuklearnog rata sprječavala ih je da uđu i u konvencionalni rat. Mogućnost uzajamnoga uništenja (u nuklearnom ratu nema pobjednika) učinila je ideju nuklearnoga rata nezamislivom, nakon čega su uslijedili pregovori oko kontrole nuklearnoga naoružanja i njegovoga ograničenja. Na žalost, ratovi su se često vodili preko drugih država (tzv. posrednički (proxy) ratovi).

I danas, u vremenu novoga hladnog rata, vrijedi staro pravilo hladnog rata: "Tko krene s napadom prvi, gine kao drugi". Rat strateškim nuklearnim oružjem zapravo nije moguć. Ili, da budemo precizniji, bio bi vrlo kratak jer bi značio uništenje svijeta kakvog poznajemo. Međutim, spekulira se oko upotrebe taktičke nuklearne bombe ograničene snage i dosega. 

Nuklearni scenariji danas

Koliko god da se u potencijalnom nuklearnom "armagedonu" scenarij upotrebe taktičke nuklearne bombe čini vjerojatnijim, treba jasno reći da se posljedice upotrebe ove vrste bombe teško mogu predvidjeti. Za početak, pitanje je bi li radari prilikom aktivacije takve bombe prepoznali da je riječ o taktičkoj, a ne o nuklearnoj bombi. Nadalje, tko kaže da posljedice radijacije ne bi zahvatile i zemlju koja je bombu upotrijebila?  Posljedice černobilske katastrofe bile su strašne, a što bi tek bilo kad bi se aktivirala nuklearna bomba koja ima za cilj širenje radijacije? Osim toga, upotreba taktičke nuklearne bombe probila bi još jednu sigurnosnu barijeru nakon koje bi i ovako fragilni međunarodnih poredak bio do kraja porušen. Tada bi sve bilo moguće i našli bi se na pragu novoga velikog rata. 

Vojna doktrina Ruske Federacije predviđa moguću upotrebe nuklearnog oružja u slučaju da bude doveden u pitanje ruski teritorijalni integritet te da, posljedično tome, Kremlj bude doveden u stanje poniženja. No i ruski vojni krugovi svjesni su kakav bi odgovor izazvalo korištenje taktičke nuklearne bombe. Osim toga, postoji konvencionalno oružje za masovno uništenje kao što je kemijsko i biološko oružje, ali i prljave bombe. Nema nikakve dvojbe da bi se ovo oružje sigurno uporabilo prije nuklearnog. Iako se ne radi o nuklearnom oružju, njegovi efekti su zastrašujući. Osim toga, prije nuklearnog scenarija postoji i mogućnost onoga što Rusija sada radi: masovni raketni napadi na Ukrajinu s ciljem uništavanja ključne infrastrukture. Na žalost, mogućnosti razaranja i destrukcije su brojni. Naravno, i ukrajinska vojska postaje sve bolje tehnički opremljena (zapadna pomoć) tako da će se i ruske snage itekako u budućnosti morati bojati ukrajinskog odgovora. Već se sada provode uspješne kontraofenzive, a ako se dobiju raketni sustavi većeg dometa odnos snaga će se dodatno mijenjati.

Živimo u opasnim vremenima, u vremenu povratka realizma u međunarodne odnose. Diplomacija sve manje igra ikakvu ulogu u odnosima strateških rivala, a prevladava argument sile. Vraćamo se na međunarodne obrasce koji su vrijedili do 1945. godine. Ipak, nadamo se da će kod čelnika država ostati toliko zdravog razuma i racionalnosti da se ne prijeđe granica nakon koje će teško biti povratka.  

Davor Dijanović/direktno.hr

Login Form