HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Zagrebačka policija prijavila je 33-godišnjeg hrvatskog državljanina osumnjičenog da je nabavio najmanje 130 krivotvorenih dozvola i iskaznica za boravak i rad za državljane trećih država, nakon čega je zaposlio najmanje stotinu ilegalnih migranata kao vozače taksija.

Tomislav Jonjić: 'Iz Ustava treba izbaciti zavnohijadu i pojačati položaj  predsjednika' - Novi list

Tomaševićeve gradske vlasti još su jednom – na sveopće iznenađenje – zabranile isticanje zastava Hoda za život koji će se u Zagrebu održati 10. svibnja. 

U travnju 33. godine AD Isus je uhićen i doveden u Jeruzalem gdje je suđen dva puta na dva zasebna suda. Prvi je bio Visoko židovsko sudbeno vijeće Sanhedrin pod predsjedanjem glavnog rabina Kaiafe gdje je bio podvrgnut rigoroznom izpitivanju za “lažno glumenje Mesije”.

Hrvatski državni proračun je vreća puna novca. Nikada naša državotvorna stranka nije raspolagala s tako teškom blagajnom. U deset godina ona se svojim obujmom udvostručila. Porezi, prirezi, nameti, trošarine… državni aparat bilo koje države u svijetu dvije stvari radi perfektno istovremeno: ubire novac i troši taj isti novac na gomilu besmislenih i društvu suvišnih projekata, institucija i mjera.

Ispred koalicije političkih stranaka Dom i nacionalno okupljanje, u četvrtak su na Trgu sv. Terezije u Požegi, predstavljeni kandidati za gradonačelnika Grada Požege i župana Požeško-slavonske županije.

Na ovu zemlju, na kojoj Hrvati žive više od tisuću godina, udarali su sa svih strana, ali ih nisu ni iskorijenili, ni s nje istjerali. Stoljećima su živjeli i u zajednicama s drugim narodima. Samo je sedam desetljeća Hrvatska bila dijelom države koja je mijenjala nazive, ali se uglavnom nazivala Jugoslavijom.

Međutim, nije to prva afera Mile Kekina. On je prije 13 godina prozvan na sjednici zagrebačke Skupštine jer je koristio povlaštenu parkirnu kartu za garažu na Tuškancu iako su povlaštene karte za tu garažu bile ukinute godinu ranije.

Izbori koji su otvorili čitav ovaj super-izborni ciklus u kojemu se vrtimo već punih godinu dana, sutra ‘slave’ obljetnicu. Dan je to, sjetimo se, koji je uzburkao sve dosad viđeno na hrvatskoj političkoj sceni. Srijeda. Dan u kojemu je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović preuzeo kormilo tadašnjeg čelnika SDP-a Peđe Grbina i uplovio u parlamentarne izbore.

Silovanje u srcu Zagreba: Policija objavila fotografije sumnjivca i traži pomoć građana

Zagrebačka policija objavila je fotografije dvojice osumnjičenika koji su počinila dva različita kaznena djela te traži pomoć građana u njihovoj identifikaciji. 

Preko pola milijuna već prodanih karata za Thompsonov koncert na Hipodromu ovoga ljeta zoran su primjer jednog hrvatskog apsurda. Thompsonov trijumf ujedno je i dokaz da u Hrvatskoj nešto definitivno nije kako treba biti. Čovjek koji pjeva o ljubavi, domoljublju i vjeri i nakon što proda pola milijuna karata za koncert, biva svejedno nazivan kontroverznim

Zašto Jugoslavija sporo umire?

Pin It

Zašto naslov ove papazjanije od teksta ne govori o “sporoj smrti” jezika na kojem bi trebao izlaziti list srpske manjine u Hrvatskoj. A to je srpski, na kojem inače principijelno inzistiraju kad su u pitanju hrvatski obrazovni programi u sredinama s izraženijom srpskom manjinom, poput Vukovara?

Novosti, samostalni srpski tjednik kojeg izdaje Srpsko narodno vijeće, najavljuje “sporu smrt hrvatskoga jezika”. To se događa, tvrdi autorica članka, kada se promijeni nosiva kultura jezika ili sužavanjem jezičnog prostora, starenjem nacije, visokom emigracijom itd. “pri čemu se u pravilu razvija dominacija nekog drugog jezika koji onda zadobiva viši društveni status.”

Na pitanje koji bi to “dominantni jezik” zamijenio hrvatski ne daje odgovor, ali da se zaključiti jer jezike na prostoru nekadašnje Jugoslavije naziva “jugoslavenskim dijalektima”.

Izvornu tezu, da jezici odapnu kada izumru kultura ili narod jednog govornog područja, a koju je teško osporiti kao i samu SMRT, potprepljuje sudbinom sanskrta. Taj je indoarijski jezik mrtav već dvije tisuće godina, a s njim i svi srednjoarijski dijalekti i jezici koji su se iz njega razvili.

Nisam jezikoslovac, ali meni je fascinantnija sudbina hebrejskog, koji se od skoro nestalog jezika Biblije, transformirao u jezik Mišne ili rabinski/postbiblijski , mjenjao rječnik, uvodio semantičke inovacije, primao razne utjecaje, između ostalog i arapski, selio u različite kulture, mijenjao kontinente, gubio se, nestajao i ponovo oživio kao govorni jezik povratkom Židova u Palestinu u 19. stoljeću. Uvijek kao hebrejski.

Irski jezik star 1500 g., koji je gotovo odumro u vrijeme Jamesa Joycea, i kojeg u Irskoj zna manje od trećine stanovništva, i dalje je službeni jezik Irske u EU, a ponovo se vraća u književnu upotrebu, i u modu.

Prije nego što “hrvatski dijalekt jugoslavenskog jezika” izumre, šta je po pisanju srpskih Novosti neizbježno u idućih tisuću godina ili ranije, treba se uvijek iznova pitati – zašto su srpske novine u Hrvatskoj, koje plaćaju uglavnom Hrvati, opsjednute pitanjima hrvatskog suvremenog identiteta, kulturnim simbolima, jezikom, grbovima, vojskom, Domovinskim ratom?

Zašto naslov ove papazjanije od teksta ne govori o “sporoj smrti” jezika na kojem bi trebao izlaziti list srpske manjine u Hrvatskoj. A to je srpski, na kojem inače principijelno inzistiraju kad su u pitanju hrvatski obrazovni programi u sredinama s izraženijom srpskom manjinom, poput Vukovara?

Zapravo ne zašto, nego do kad, brate?

Gordan Malić/maxportal

Login Form